Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Arduino - tutorijali, pitanja, primjeri i projekti
Pa, nekako sam predosećao da ću biti pogrešno shvaćen...

Nije meni bio nikakav cilj da kritikujem izvođenje.
Štaviše, za tu svrhu je to jedno od rešenja koje za izvesnu nijansu povećava pouzdanost.

I dalje tvrdim da istu osobinu lečovanja imaju i ostali ekspanderi izlaza, od najobičnijih šift registarara pa preko onih PCFxxx na I2C, pa do tih SPI MCPxxx.
MCP ekspanderi nemaju posebne i specijalne osobine u odnosu na ostale ekspandere, drugih proizvođača.

Poput Atmelovih ili  bilo kojih drugih MCU, takođe se i MCP ekspanderi mogu resetovati nekom snažnijom elektromagnetnom smetnjom i završiti u stanju sve off.
Nisu posebno "čvršći" od bilo kojih MCU u istom naponskom rangu i sa istim marginama šuma.
Iz tog razloga incidentno može doći do isključenja, lokalno, zbog samih ekspandera i pored sasvim regularnog rada Atmel MCU.

Oduševljenje MCP ekspanderima (bar meni) i dalje ne stoji jer će od njih u takve svrhe (pouzdano držanje stanja) nekoliko desetina puta biti pouzdaniji: običan samodržeći relej ili tiristorski optokapler.

Njih ne može oboriti glič u napajanju od 1uS i amplitude par volti...

Ekspanderi i mikrokontroleri imaju kao osnovne elemente gomilu flip-flopova koji čuvaju potrebna stanja.
Pošto se sastoje od maltene istih "sastojaka" blaga prednost ekspandera je samo u njegovoj manjoj složenosti funkcija i manjem broju komponenti i ništa više od toga.

---------------------------------------------

Veoma mi je drago da tebi ne koristi moje "predavanje" jer se radujem ljudima koji dobro poznaju svoj posao.

Međutim, značajan procenat ljudi koji počnu raditi sa mikrokontrolerima i naravno ekspanderima, kada im zatreba više ulaza/izlaza, okušaju se na kontroli nekih mašina, bile one malecke ili velike.

Ljudsko biće može generisati koju stotinu vati energije i to su naša ograničenja.
 
Svakodnevno posežemo za kontrolama snaga koje prevazilaze naše sposobnosti, poput jednog "konja" za volanom koji blagim pritiskom na pedalu gasa razjari par stotina "konja" i podcenjivanjem te sile ubije nekog ili sebe...

Moje "predavanje" će koristiti nekom jer postove o Arduinu i ekspanderima čita mnogo ljudi, a citat tvojih rečenica ne znači neku oponentnu repliku tvojoj izjavi, čak naprotiv.

Iz tog razloga mi nemoj zameriti i ako se ne baviš tim od juče. Svi mi učimo čitavog života.

Pozdrav,
Macola
Reply


Messages In This Thread
RE: Arduino - tutorijali, pitanja, primjeri i projekti - by Macola - 03-06-2018, 09:11 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 29 Guest(s)