Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Arduino - tutorijali, pitanja, primjeri i projekti
(08-10-2017, 03:28 PM)mikikg Wrote:
(08-10-2017, 02:44 PM)Macola Wrote:
(08-09-2017, 02:31 AM)mikikg Wrote: BTW: Oko price sa FRAM i Dalas RTC/NVRAM za potrebe cuvanja pozicije sa enkodera, da li ste znali da STM32 ima "backup domain" tj pored Real Time Clock koji se napaja sa baterije (Vbat) ima dodatno i 20 bajtova NV memorije (84 bajtova za XL seriju kontrolera), prakticno ceo Dalas-ov chip vec u sebi? : )
Dodatno ima mehanizam za "zakljucavanje" tih memoriskih lokacija kako bi se predupredili problemi sa slucajnim pisanjem posle reseta ...
Pise sve lepo u Reference Manual, onaj dokument od 1000+ strana ...

Treba videti (kad si već na tom delu uputstva) koliki je moguć broj upisa u tih 20 NV bajta.

Mozda nisam lepo to objasnio, u pitanju je SRAM sa baterijom pa to dodje kao NVRAM.
Dakle parce HW-a unutar STM32 koje se napaja iz posebnog izvora preko Vbat pina.
Nisam zapamtio tacno kolika je potrosnja, mislim da je <10uA za tu memoriju + RTC.
Posto je SRAM u pitanju, broj upisa je prakticno neogranicen.

Aha. Mislio si na onaj sektor koji se nalazi u RTC modulu.
Ja mislio da si prokljuvio nešto na drugom mestu.

Privatno mi se baterija ni malo ne sviđa i imam je samo na par sopstvenih aplikacija, gde je korisnik eksplicitno tražio realno vreme.
Baterija je ono što šalje u groblje mnogo dobro konstruisanih mašina, koje se polovne prodaju kod nas.
Onda to stoji nekih xy godina i izgubi inicijalne parametre (jbmliga što ih smestaju u ram pod baterijom, osim ako nije baš namerno). Onda potražiš gde to možeš da nađeš i otkriješ da je dotična fabrika na primer bankrotirala pre 15 godina i slično...
Reply


Messages In This Thread
RE: Arduino - tutorijali, pitanja, primjeri i projekti - by Macola - 08-10-2017, 07:16 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 18 Guest(s)