Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Arduino - tutorijali, pitanja, primjeri i projekti
(07-31-2017, 05:53 AM)vsavic Wrote: E, a kad uporedjujete brzinu, i kako je program iskompajliran, jel ovo mislite samo na kompajler koji je iza Arduino IDE-a ili na AVR related IDE-e u globalu? Nisam siguran, ali mislim da i Arduino IDE i Atmel Studio koriste isti avr-gcc?

Takodje, sam Arduino IDE deluje kao veoma prost program, ima jednostavno uradjen UI, i nacin na koji prosto renderuje content iz onih config fajlova, imaju svoj mehanizam za rad sa bibliotekama, boardovima i sl. informacije da u zavisnosti koji je board tj MCU ima instrukcije kako da okida ove druge programe u pozadini sa adekvatnim parametrima za command line poput avrdude, setuje fuses i sl. i to je to (ako se samo vec pominje kao editor).

Da, Arduino IDE na samom kraju procesa prevodjenja koristi avr-gcc. Nije sam kompajler odgovaran za brzinu izvrsavanja nekog programa nego upravo spomenuta apstrakcija funkcija.
Umesto da pisemo jednu-dve komande koja npr ukljucuje neki izlaz (u ASM i low-level C to se svodi na jednu komandu), Arduino je to "obomotao" (wrapped) u neke dodatne funkcije da bi korisniku bilo lakse za pisanje i dodatno da bi te funkcije iz ugla korisnika bile ISTE za sve razlicite MCU koje podrzava.

Suprotan primer je recimo spominjan GRBL program za CNC masine gde je iskoriscena popularna Arduino UNO plocica i ATmega328 kontroler ali su autori to pisali bez Arduino biblioteka, pisan je u cistom C/C++ i to su napravili opako dobro za tako "skroman" mikrokontroler.
Da li je onda GRBL Aurduino? : ) Po meni nije jer nema nikakve veze sa Arduino SW platformom ...

Spominjana MicroElektronika sa svojim IDE i bibliotekama je prakticno ZACETNIK Arduino koncepta, to je potpuno isti pristup gde su sve neke slozenije funkcije obmotane u njihove da bi korisniku bilo lakse i logicnije pisanje programa bez detaljnog poznavanja HW-a unutar nekog MCU.
Jedina razlika izmedju MicroE i Arduina je sto MicroE nema "otvorene" biblioteke, sve su im closed-source i njihovi kompajleri i alati nisu besplatni.
Meni kod njih najvise smeta taj closed-source, nemas pojma sta se to iza desava niti mozes u slucaju neke potrebe to da izmenis, kod Arduino je to bar sve otvoreno i "na izvolte" pa gledaj/menjaj/cackaj kako god ti volja.

Ni Microchip nije nista bolji, oni sad uz XC kompajlere daju neke stvari besplatno ali i dalje "kriju" source za napredne funkcije koje su vezane za DSP i jos neke stvari.
Takodje Microchip me posebno nervira jer koriste "pilićarske" fore oko besplatnih VS placenih kompajlera. Placeni kompajleri prave manji binarni code-a i rade brze programi sa istim source ali to samo zato sto u besplatne NAMERNO ubacuju djubre!
Sto kaze nas kolega @bogdan.kecman, sve cu to da razbucam i batalim, ARM rulez! Smile
Reply


Messages In This Thread
RE: Arduino - tutorijali, pitanja, primjeri i projekti - by mikikg - 07-31-2017, 08:12 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 21 Guest(s)