Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Arduino - tutorijali, pitanja, primjeri i projekti
Makso,

Bez uvrede, ali ti ne vladaš osnovama rada sa MCU.
Niko od članova koji to manje ili bolje umeju, nije naučio preko noći ...

Ja zaista ne vidim način kako ćeš se ti izboriti sa projektima koje želiš da uradiš a sve na nivou
Arduino biblioteka, jer se samo u tome delimično snalaziš.

Navešću ti primer. Imaš recimo dva-tri brza ulaznih signala, koje NE smeš propustiti. (napr. enkoder itd..)
Sve to može biti uspešno procesirano samo uz upotrebu interapta, ili samih hardverskih resursa pojedinih MCU.
Kad smo kod HW resursa, eto - postoje MCU sa HW enkoderskim modulom koje radi SVE na HW nivou, odnosno
što ćeš ti morati na SW nivou. E to je samo jedan od razloga zašto sam ti više puta savetovao da je bolje ići na
neki odredjeni Atmel MCU nego na Arduino.

Kada se upotrebljavaju interapti, tada Arduino lib i (ostali simple kompajleri) umeju napraviti podosta problema.
Dok si recimo u petlji za pauzu , ti si za to vreme propustio bitnu promenu stanja na nekom ulaznom pinu koji je trebao da
izazove podizanje interapt zastavice (flag) koju ćeš obraditi u ISR rutini.

Moj ti je savet da uzmeš razvojni sistem od MikroE za odredjeni MCU, u tvom slučaju ATMEL za C jezik.
Odmah da raščistim nešto oko toga sa iskusnijim članovima.

MikroE nisu najbolji kompajleri, i svi to znamo - tako da to nije razlog mog predloga.
Predlažem MikroE upravo zbog dobrih razvojnim ploča (hardvera)
a najjači adut je gomila napisanih primera za sve moguće periferije, jer je upravo to ono
što je početniku najteže ! Tako da je lako krenuti sa MikroE platformom.

Kada savladaš sve ovo. onda predji na ozbiljnije C kompajlere i sopstveni hardver.
Drugačije ćeš izmoriti i sebe i druge i samim tim povećavati šansu da odustaneš ili da zauvek ostaneš Arduno
i namučiš se baš žestoko oko nekih stvari za koje ne treba puno vremena da se urade.

***
Evo, rizikovao sam da svojim stavom ispadenem pomalo grub, iako mi to uopšte nije namera.

Veliki pozdrav svim kolegama.
Želja
Reply


Messages In This Thread
RE: Arduino - tutorijali, pitanja, primjeri i projekti - by Želja - 07-30-2017, 09:15 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 26 Guest(s)