Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Arduino - tutorijali, pitanja, primjeri i projekti
Makso,

ti licno moras da kazes samom sebi sledece:
brzina kretanja je 1m/s. Max duzina za secenje je 10m. Max. dopustena greska je +/- 1cm/mm. Reduktor ili gde vec postavljas enkoder moze da mi na enkoreru da npr. 360ppr. To za mene znaci da je 1impuls = 1mm. Ako je to prihvatljivo, kupujes enkoder sa tom rezolucijom, a ako ne, onda sa vecom.
Vecina industrijskih enkodera radi na 24V. Tebi bi najvise odgovarao sa NPN izlazima, zato jer direktno mozes da ga spregnes sa 5V arduino. Ako ides na PNP ili push-pull onda moras da pravih prilagodne stepene. Sam enkoder se povezuje na brojacke ulaze na MCU.
Sto se memorije tice, mozes da koristis FRAM, kao sto je Miki predlozio ili neki battery back-up ram. Pitanje je da li mcu gubi napajanje ili ne. Nista nisi napisao u vezi projekta. Sve do sada je samo cisto nagadjanje sta bi bilo, kad bi bilo.
Sto se tice kolicine memorije za cuvanje, to je veoma diskutabilno. Ti inace impulse moras da pretvaras u jedinicu duzine, tj. metre. Ako je tebi max duzina 10m, a dozvoljena greska je 1cm, onda mozes da koristis uint16 kao podatak, jer deljenjem sa 10 ti dobijas float ili da uvek ides na float, pa da cuvas 4 bajta u formatu kako se vec generise float. Veliko pitanje za tebe je sta znaci cuvanje prethodnog stanja? Da li to znaci do sledeceg secenja ili nesto drugo, tj. radio sam danas, pa bih zeleo da nastavim posle 10 dana. Ako ti je vreme cuvanja kratko, onda mozes da koristis i superkondenzator za cuvanje promenljivh (tako npr. radi Siemens kod svojih S7-200 plc-ova za definisanje retain promenljivih i vreme cuvanja zavisi bukvalno od velicine PLC-a. Max je 210 dana, ako se dobro secam).
Da bi mogao da dobijes konkretan i precizan (inzenjerski) odgovor, tvoje pitanje mora da bude precizno i koncizno postavljeno. Isto je kao da te pitam, da li bi mozda moagao da mi napravis jedno pojacalo!!! Razmisli dobro o ovome sto sam napisao, posto je to iz najbolje mouce namere, kako bi svi ucesnici foruma mogli maksimalno moguce da ti pomognu. Ovako svi mozemo da bacamo ideje u nedogled i da trosimo svoje vreme, a mozda smo svi na pogresnom putu.
Reply


Messages In This Thread
RE: Arduino - tutorijali, pitanja, primjeri i projekti - by vojinilic - 07-30-2017, 09:00 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 17 Guest(s)