Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Arduino - tutorijali, pitanja, primjeri i projekti
Miki, pridruzujem se svim tvojim pricama. Znamo se dosta dugo i ja tacno znam koje su bile tvoje vizije 90-setih i na dalje. Ako imas neku fotku, molim te pokazi matore plc-ove mikro, nano i 2000 sa 8-bitnim lontrolerima. Primera radi stari zaboravljeni S7-200 je bio sa 16-bitnim. STM32 je pravi izbor. Da sada moram da projektujem plc, izbor mcu-a bi sigurno pao na neki iz te serije.
Kao sto je Miki vec rekao, mcu je najjeftiniji. Pcb i sve ostale komponente kostaju mnogo vise. Samo izracunajte koliko kosta izolacija, napajanje itd. O pcb-u da ne pricam. U danasnje vreme plc bez 4 sloja stampe ne postoji. Upravo jer se cena za cetiri sloja skoro pa izjednacila sa 4 sloja.
Jako bitna stvar je ethernet i promena koda na daljinu. Danas svi plc-ovi to pozdravaju. Miki se seca kada sam ja krenuo u prvu pricu sa projektovanjem plc-a. Ovo o cemu svi pricaju i potenciraju je istorija.
Mozda ne znate, ali Macolin plc je projektovan pre 15 god za potrebe njegove industrije. Svi znaju da je Maki genijalac. To ne znaci da svaki plc treba da bude njegov klon. On je projektovan prema posebnim zahtevima da zadovolji odredjenu klasu procesa.
U danasnje vreme treba ici ka ozbiljnijim stvarima i opet ponavljam sagledati potrebe ili klasu potreba i prema tome projektovati.
Treba maksimalno iskoristiti hardcerske resurse mcu-a.
Reply


Messages In This Thread
RE: Arduino - tutorijali, pitanja, primjeri i projekti - by vojinilic - 07-22-2017, 01:37 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 26 Guest(s)