Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Arduino - tutorijali, pitanja, primjeri i projekti
Miki uopšte se ne radi o ceni, Macola je to lepo opisao tamo gde je spominjao top i komarce.
Jako cenim tvoje mišljenje ali isto tako znam da si i megaloman po pitanju izbora komponenti.

Tebi jeste svejedno po pitanju razvoja koristiš li 32bit ili 8 bit procesore, ali početnicima nije.
Ja samo hoću da kažem da se u mnogim situacijama ništa neće dobiti upotrebom moćnijih MCU
(kao što si ispravno primetio - čak i jeftinijih).

Sve zavisi šta je krajnji cilj samog korisnika?
Sticanje znanja do besvesti i taman kad savladaš nešto, opet izadje nova generacija koja zahteva
višemesečno upoznavanje sa istim. Ili upotreba već stečenog znanja u komercijalne svrhe.

Ako je u pitanju čist hobi, onda treba "razgaziti" svaki novi MCU koji izadje bez obzira na kompleksnost.
Ako je u pitanju zarada - tu treba pronaći kompromis, jer u suprotnom od silnog učenja i usavršavanja
nikada nećeš imati dovoljno vremena za proizvod /uslugu/ ili šta već neko prodaje.

***

Lično poznajem u svom gradu dva krajnja primera za to što sam napisao:

Prvi je izvrstan elektoničar, pre svega programer. Čovek je u stanju da napravi čuda.
Uvek je u "trendu" a to mu uzima jako mnogo vremena. Kada pogodi neki posao,
to se onda otegne do besvesti, jer u medjuvremenu uvek nadje sebi novu zanimaciju
koja ga uspori. Sve u svemu - zaradio bi puno više da se bilo gde zaposli !
Prava šteta.

Drugi je sušta suprotnost. Što se tiče znanja - on je na nivou Omovog zakona i to je TO.
Ali zato rastura, ima ideju šta raditi - mahom mora prekopirati nešto, jer sam ne ume ništa.
Uposlio je par bravara da mu rade mehaniku /kućišta/ i taj deo.
Skoro je napravio proizvodnu halu ...

***

Miki,

Ne pišem ovo zbog tebe a ni zbog ostalih "formiranih članova".
Samo pokušavam skrenuti pažnju početnicima da se ne "zaglave" ako žele jesti hleb od elektronike.

Ja recimo i dan danas koristim za PCB dizajn matori Protel 2.71
Ne postoji ni jedan razlog za to po pitanju mogućnosti i funkcionalnosti naspram novijeg Altium-a
Jednostavno nikada nisam imao toliko vremena da sednem i savladam Altium i napravim migraciju
izmedju ta dva softvera (znam da Altium iima direktan import starih Protel formata)

Meni Protel 2.71 100% završava posao za ono što mi treba, i znam žmurećki u njemu da radim.
Ujedno sam svestan da mi Altium ne bi doneo ni jednog jedinog Eura dodatne zarade a oduzeo mi
mi vreme kojeg nemam.

Naravno, nikada ni jednom početniku ne bih savetovao da počne sa radom u softveru matorom 20 godina !!
Treba u svemu naći meru !

Pozz
Reply


Messages In This Thread
RE: Arduino - tutorijali, pitanja, primjeri i projekti - by Želja - 07-22-2017, 01:31 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 18 Guest(s)