Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Arduino - tutorijali, pitanja, primjeri i projekti
Miki podržavam tvoj stav, ALI samo u slučaju ukoliko se pomeniti STM32xxx dokazano dobro pokazao u praksi po pitanu stabilnosti. Naročito ako je industrijska primena u pitanju. "Opekao" sam se par puta.

Sa druge strane, u sve moje projekte nebitno koju MCU arhitekturu koristio (8/16/32 bita) obavezno imam bootloadere, tako da je moguće i sa njima uraditi daljinsku promenu FW-a. Ni to nije ograničavajuć faktor. Ne spadam u previše konzervativne osobe, ali mi se više puta desilo da prelaskom na nešto "bolje" ispadne da me više glava boli sa time u eksploataciji, tako da tu ide jedan poen više za već isprobane platforme i sa demode MCU-ovima.

I konačno, blue-pill ne bih uzimao kao referencu za cenu u profi projektima, jer ipak to u finalu treba postaviti kao stand-allone PCB sa ugrađenim MCU na njoj, bez dodatnih modula, a tu STM ima malo jače cene od recimo Microchip-a.

Recimo 90% mojih projekata u PLC fazonu, neka automatika, kontroleri i slično je bazirana na PIC16F193x i sa njima sam prezadovoljan. Cena oko 1.1-2Eura + PDV zavisno od FLASH mem.

Takođe obratiti pažnju da je FLASH koji je potreban za isti kod u 32bita MCU okvirno 4x veći nego kod 8 bit MCU. Da ne pominjem što HAL framework zauzme bar 8-10kBy u startu.

A po pitanju FRAM-a, možda ti koristi informacija, za potrebe velikog broja upisa ako su u pitanju neki counteri i slično, koristio sam RAM koji se nalazu u RTC-u DS1338, DS1307 i sličnim. On ima oko 56By što mi je bilo dovoljno za razne parametre koji se često menjaju i imaju višemilionske vrednosti, recimo dbIndexi kod logera i slično... ako su veće količine podataka u pitanju, onda ili SRAM ili FRAM Smile
Reply


Messages In This Thread
RE: Arduino - tutorijali, pitanja, primjeri i projekti - by npejcic - 07-22-2017, 01:29 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 25 Guest(s)