Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Arduino - tutorijali, pitanja, primjeri i projekti
Vidi Zeljo, Blue Pill plocica sa sve STM32F103C8 procesorom na sebi, sa kristalom, USB konektorom, plocicom i ostalim R/C komponentamam je odprilike tri puta jeftinija nego klot npr PIC18F4550! Ne znam sto je taj PIC tako skup, sto ima DATA FLASH u sebi? Pa taj FLASH bar meni ne zavrsava posao, ne moze da se pise po njemu vise od milion puta i tu je kraj price, moram da stavim nesto externo poput FRAM ...

I da nije jeftiniji, ne pada mi napamet da na najbitnijem mestu u masini, MCU, stedim!
Ta razlika u ukupnoj ceni kontrolera ce da se promeni samo ugradnjom npr najkvalitetnij elektrolita, PCB ce da kosta drasticno vise nego sam materijal posebno ako opet forsiramo kvalitet pa idemo na 4 slojnu ili vise slojnu stampu!

Dalje, "povezivanje sa jahtom", po nekima "fancy" opcija, uopste nije fancy nego stvar ciste potrebe, i evo to sam pre neki dan sam-sebi dokazao, umesto da idem i bijem put 150km u jednom pravcu po ovoj vrucini da bi izvrsio modifikaciju na SW koja se svodi na 3 neke linije coda-a (nije bug nego drugacija funkcionalnost - menjali su mehaniku), ja sam lepo se ukacio na SSH tunel, rutovao trafik da izadje na WAN i od kuce odradio tu modifikaciju za 15 minuta i svi srecni i zadovoljni!
Malo sutra bih to odradio da sam koristio "jeftine" (tj ispada jos i skuplje) 8 bitne kontrolere!

Ja vam samo kazem da ce funkcionalne potrebe za nekim obicnim stvarima jako da porastu u buducnosti i da treba makar razmisljati o njima, najbolje i ako je moguce da se ostavi prostor za te funkcije u buducnosti na toj platformi i ako trenutno nema potrebe za tim.

Opet ponavljam, moj predlog vam je da koristite sad u 21. veku najbolje kontrolere koji imaju na trzistu, zatrebace vam koliko sutra neka od stvari koje imaju unutra. Gazili ove ili one kontrolere, isto vam dodje, ovako bar ulazete u neku tehniku koja definitivno ima perspektivu.
Reply


Messages In This Thread
RE: Arduino - tutorijali, pitanja, primjeri i projekti - by mikikg - 07-22-2017, 12:17 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 22 Guest(s)