Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Arduino - tutorijali, pitanja, primjeri i projekti
Na ovaj modul sam mislio:
http://www.st.com/en/evaluation-tools/nu...429zi.html

Hehe, ne secam da je bilo to do skora, ali evo na vrhu strane sam ST kaze "supports Arduino". Mora da su se posle ovog naseg pisanja ipak odlucili da dodaju podrsu i za ovaj MCU Wink

Salim se malo, ali ima tu i malo istine. Momci koji su radili port Arduino platforme (nastala od Mable platforme koju su originalni autori batalili) na STM32 su vrlo brzo dobili publiku i izazvali veliko interesovanje. Bili su u direktnom kontaktu sa ST i oni su im izasli u susret i pomogli u vise navrata oko raznih stvari vezanih za tu problematiku.
Dok ST pomaze ovim ljudima ja iskreno nema sta tu da trazim! Prihvatam i verujem da je njihov SW dobar (sa ogranicenjem najvise vezanim za sigurnost!), mogu da ga testiram i to potvrdim ako je potrebno jer je i to predvidjeno u tim programskim postavkama.
Open Source, solidan kvalitet, objektno orijnetisan, podrzava ih proizvodjac aktivno ... TO je dobra prica! Za software.

Pored toga ovaj STM32F429ZI ima tako opako dobre periferije i tako puno, do 21 seriskih komunikacionih portova : ) da stvarno sta mi tu izmisljamo kad ljudi sve lepo predvideli samo sto opet ponavljamo da mora da se zna sta hoces, a alat za sve postoji.

Iskreno, u 21. veku je besmisleno praviti PLC koji ima vise I/O linija nego sto pruza neki MCU. Ako treba vise od toga, lepo u MREZU opet isti pa moze sve lepo da se pokrije. Zato je ovaj konkretan ST-ove modul pogodan i ODRZIV na duzi period i isplati se svako ulaganje u njega i tu platformu.

Expanderi kao stand-alone IC-ove su proslost, to je trosenje prostora i resursa prakticno bez veze, svaki taj expander treba u stvari da bude MCU jer nam treba sve vise stvari po jednom I/O pinu, nije to samo logicko stanje, sta ako mi treba struja po tom pinu, pa to niko zivi sa tim nebi mogao da napravi i dodadno si totalno zabrljao koncept odrzivosti ako na tom mestu ne stavis pametnu periferiju.

Takodje sta da pricam kada sada jedan "radio tranzistor" oni mali na par baterija imaju u sebi SDR, pa ima DSP procesor FIR/IIR filterima pa pored toga i dva A/D i dva D/A konvertera, iz "zezanja", pa valjda jedan moderan PLC zasluzuje bar nesto od tih dobrobiti, bez obzira koliko mozda imamo konzervativno misljenje za neke banalne stvari kao sto je jedna I/O linija.
Ja kada sam pricao da SOIC-8 OP treba da ima u sebi DSP i da bude totalno programabilan, neki me popreko gledali, kao sta ce ti to tu, a pazi tek sad su se samo dohvatili da digitalno trimuju OP-ove Smile

Hocu "DSP" po svakoji I/O nozici, samo za filtriranje, HW filter se podrazumeva ali mi treba jos i u MCU i da radi oanako kako ga konfigurisem i necu da mi se nigde dalje vise spominje po programu, ako me razumete : ). STM32 ima bas tako nesto, ne toliko sofisticirano ali ima digitalni filter koji arbritrira vremenom pa se dodje na slicnu stvar.

Tesko mene prati ova javno dostupna tehnologija, mozda je krajnje vreme da sednem i napravim svoj kontroler bas kako meni odgovara, kao sto Mladja seo i napravio Forth kontroler bas onako kako njemu treba i Caaaaaooo Smile Sad na toj bazi cuuuuda pravi!!! Na kraju ce Apple da dodje i da ga pripupitaju par stvari, pazite sta vam kazem!!!
Sto bi bilo lepo da imam "upali(OUT1)" ili "procitajFRAM(0x01)" koja je ustvari HW komanda, izvrsava se u jednom ciklusu, ne kompajlira se nista, radi 1:1, ha? i tako jedno 20-30 komandi i ne treba mi nista vise bar narednih 5 do 10 godina ...
U FPGA je sigurno to sve izvodljivo, masivni paralelizam, ono sto je u SW objetno orijntisano to da budu HW objekti, da radi "odmah", sve da se svede na proste funkcije ali napravljene na HW nivou u nekom sloju, sta je jos dublje tu to su stvari koju su vec poznate iz CPU i MCU i neka se vrte na koliko hoce MHz ili GHz, meni treba ovo sve da se vrti na recimo 4MHz i puuuuuna kapa ....
Reply


Messages In This Thread
RE: Arduino - tutorijali, pitanja, primjeri i projekti - by mikikg - 07-21-2017, 10:57 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 29 Guest(s)