Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Arduino - tutorijali, pitanja, primjeri i projekti
Pratio sam i ja ovu temu koliko sam mogao od pocetka, i cenim sve ovo sto ste napisali jer iz svega o cemu se ovde na forumu diskutuje vidi se da zaista znate posao kojim se bavite, ali ne bih se slozio s par stvari kao neko ko je pocetnik u ovome.

Naime, puno vas pominje da treba da se krene od same srzi, ponekad je to pocetnicima dosta tesko, previse informacija i previse novih stvari odjednom ume da bude veoma odbojno i da obeshrabri nekog da nastavi dalje, pototovu ako se ne radi o nekom ko je mladji i ko ima nema puno slobodnog vremena, i ko mora da i te low level stvari uci sam. Naravno, nije nemoguce, ali je dosta teze.

Ja sam se do pre godinu dana bavio samo programiranjem, mislim, i dalje se bavim time, ovo je za mene samo hobi i dalje, i znam da nikad necu biti profesionalac sto se HW-a tice, ali kada sam pocinjao (a mislim da sam imao koliko toliko solidnu osnovu bar sto se teorije tice), i kad sam krenuo da istrazujem i biram u kom smeru da ucim, izbor je bio za mene tad klot PIC programiranje (PICKit3 i MPLAB), arduino (Nano \ Uno etc. i Arduino IDE) ili RPi.Odlucio sam se za Arduino iz prostog razloga, programiranje istog mi je delovalo poprilicno jednostavno za stvari koje su me zanimale, cena je bila ok, i za proste stvari ne bi bio overkill za razliku od RPi-a. Nakon par manjih projekta na breadboard-u poceo sam da ceprkam dublje i da izdvajam i analiziram minimum (barebone arduino), pa onda da uporedjujem atmega328 i sl. njegove "rodjake" po potrebi za ove moje home brewed projektcice itd.

Ono sto hocu da kazem je da ja mislim da je to neki prirodni sled kad se pocetnik upusti u igru sa ovako necim, da se ide u dubinu sloj po sloj i da ne mora da se izmislja topla voda, bar za vecinu DIY projektcica.

(07-19-2017, 02:59 PM)npejcic Wrote: Veoma je potrebno da mladi ljudi koji kreću da se bave embedded programiranjem, odnosno elektronikom, krenu od što nižeg nivoa. Jer dok su recimo na studijama pod pretpostavkom da imaju dovoljno vremena, savladavanje i koncept rada raznih periferija, registara i samog kodiranja istih će im kasnije omogućiti da to mnogo bolje savladaju i koriste. A sve ostale poštapalice i biblioteke im mogu ponekada biti od koristi da skrate vreme.

Za nekog ko zeli da bude profesionalac, pretpostavljam da je metodologija drugacija, i da vise treba da prati ovaj skolski pristup koji pominjete.

Jbg, zavisi iz kog ugla se gleda Smile
Reply


Messages In This Thread
RE: Arduino - tutorijali, pitanja, primjeri i projekti - by vsavic - 07-21-2017, 03:32 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 26 Guest(s)