Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Arduino - tutorijali, pitanja, primjeri i projekti
Miki, i ja se slažem sa tobom, ali moram i da se složim sa Vojinom. Ja, kao neko ko praktično nikad nije programirao neki MCU, sad kad sam krenuo da radim sa STM32 krenuo da koristim njihove HAL biblioteke i CubeMX, prošao neke stvari (osnovni gpio, EXTI, SysTick, itd.), ali sam onda shvatio da sam ja naterao taj EXTI da radi, a da ja u suštini pojma nemam ni sam kako. Recimo podesim EXTI na nekom pinu, on generiše kod, ja samo popunim, a nemam pojma kako to funkcioniše, tek kad sam zakopao po EXTI i GPIO registrima sam razumeo kako to funkcioniše. A evo već pet dana se zanimam sa tim, a stigao sam do tajmera (trenutno se zanimam sa input capture), da sam koristio HAL verovatno bih sad već 5 periferija prešao. Big Grin
Slažem se sa tobom i da nema smisla učiti sve registre (ja otvorim reference manual pa vidim šta mi treba), a u ovom STM32 ih ima previše, svakako mi se čini da nije dobar za početnike, ali ti već znaš kako funkcioniše taj I2C, UART itd. U najgorem slučaju treba da pogledaš reference manual da vidiš kako su oni to realizovali, a ne moraš ni to, pošto i ako koristiš HAL opet znaš kako to funkcioniše, a ja kad mi napiše GPIO_Init(GPIOA, pin1), nisam imao pojma šta to radi. Nije neka mudrost, ali nisam znao šta to radi "ispod haube". Smile

EDIT: A i sa gospodinom Macolom moram da se složim, mišljenje se ukalupljava, i u analognoj, a u digitalnoj elektronici pogotovo. Bavio sam se malo projektovanjem digitalnih integrisanih kola u 180nm (na nivou maski), i sasvim je logično da mikroprocesor neće projektovati tako, pošto je i kolo sa cca 1000 tranzistora teško nacrtati, a o milionima i milijardama da ne pričamo, ali ljudi su se toliko oslonili na HDL, da im je dovoljno da napišu kod za funkcionisanje tajmera, i da ih boli uvo kako to izgleda, bukvalno ne moraš da znaš ni kako taj MOS tranzistor funkcioniše, on sam generiše layout.
Reply


Messages In This Thread
RE: Arduino - tutorijali, pitanja, primjeri i projekti - by progster - 07-19-2017, 07:55 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 30 Guest(s)