Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Arduino - tutorijali, pitanja, primjeri i projekti
Software poput CubeMX samo za neke druge stvari, isto tako izklikces sta hoces i on ti izgenerise sve fajlove koji su medjusobno povezani i rade, pravio pre jedno 20 godina, kada o tim stvarima retko ko je razmisljao, zvali smo ga "kockatore" i izgenerisao je toliko korisnog code-a da smo od toga posle napravili i dobar posao.

Recimo neka se javi neko ko ima funkcije u svom STM32 poput ove, da ti u terminalu seriske komuniacije izdumpuje interne registre ali ne u HEX ili nekom necitljivom obliku nego da ti grune ceo C++ objektni code za koji posle samo uradis copy/paste u drugi MCU program? Nije vam ni palo napamet da takve stvari radite, glupost, a to tako zavrsava posao da je to milina Smile

Hocu da kazem da na takve neke stvari trebamo malo da se skoncetrisemo i efektivno iskoristijmo svoje utroseno vreme a ovi registri po MCU ce da dodju i odu, danas su jedni, sutra drugi, nista novo, ali ove cake ostaju!

Macola i Vojin znaju, ECM i te godine, ja sam tada Zoranu mom ocu pricao da trebaju umesto 8052 i 80535 mikrokontrolera da predju na PC racunare za PLC-ove, pojavili su se tada single board racunari, ali nisam dobio podrsku za tu ideju tada, iz raznih razloga ne mogu ni da se setim, ali evo koliko godina kasnije je ta tehnika ipak zavrsila tu.
Pojavio se PIC pa je nekako taj jaz generacija i tehnika premostio ali je i tada bilo ocigledno da ce ta tahnika veoma brzo da se razvija i da mora da se pametno odluci zasta da se uhvatis, ulaze se puno vremena, mora to da se isplati i mora da bude odrzivo na duzi vremenski period sto je sada sve teze.
Linux, C++, i te neke stvari ce uvek da postoje i to ga se treba drzati, HW je totalno podlozan modifikaciji (mislim na CPU i MCU) i sve ce vise i brze da se u buducnosti menja.

Cak to sam vam vec pricao, mnogo kosta novaca/vremena kada se ulozi u neku CPU/MCU platformu, to ide dotle da se dan danas prave moderni hibridni kontroleri (soft-core u FPGA) koji imaju u sebi 8052 jezgro, gde mozete da pokrenete svoj firmware od pre 30 i kusur godina bez modifikacije ili neke minimalne, ne isplati se tim ljudima drugacije i sto bi, napisali dobar SW i to njima potpuno zavrsava posao, ne pipaju ga, samo su sad to obogatili novim komunikacionim periferijama i vozi Misko ...
https://opencores.org/project,t51

Features

- All peripherals/interrupts implemented
- Single cycle per byte fetch
- Supports synchronous RAM/ROM
- Single cycle MOVX (8052)
- Optional second DPTR
- Technology independent
- Three stage pipeline
Reply


Messages In This Thread
RE: Arduino - tutorijali, pitanja, primjeri i projekti - by mikikg - 07-19-2017, 01:31 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 18 Guest(s)