Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Arduino - tutorijali, pitanja, primjeri i projekti
UEh, mnogo pitanja Smile

Generalno CPU/MCU prvo moras da "ušuškaš" raznim metodama, dobro filtriranje napona, razvodjenje GND po principu zvezde, masivan decoupling, ako treba i metalno oklapanje plocice i na kraju optocoupleri, gomila, za sve ulaze/izlaze, nista sto je fizicki vezano za MCU plocicu ne sme da napusti kutiju tj onaj prostor koja PCB zauzima.
Ta jedinica mora da se dodatno smesti u prostor preko kojeg ne prolaze nikakvi strujni vodovi, dakle prvo MCU resis pa onda energetske delove koji bi po pravilu trebali da idu u posebnu kutiju/orman.

Moras samo imati sliku da ti procesori i digitalija radi na 3.3V ili 5V, tu par volti gore-dole vec igra ulogu a to je nista sta mogu da proizvedu smetnji energetski delovi koji prave 1000x vece naponske/strujne pikove, cas se desi problem ako dobro sve pre toga ne osmislis i prakticno odradis, smetnje se prenose i kroz vazduh i kroz prikljucene zice, tvoje je da se sto je vise moguce izolujes od "spoljneg sveta", parazitivni kapacitet/spregu da dovedes na nivo pF.

Skoro radio jednu PCB za STM32, kada se pogleda skroz cudna, MCU zauzima jedno "ostrvo" i oko toga sa svih strana 5mm margine pa na optocouplere, to mi trazi 4 izolovana napajanja ali tako se prave "medvedi" od sprava Smile
Isto kao i kod tebe imam LCD 2x16 (i mali kbd) i naravno da i to ide preko optocouplera, u mom slucaju seriskom vezom i dodat jos jedan STM32 lokalno uz LCD samo da bih mogao tu postavku da pokrenem, ali to je onda prava masina, mogu jedino glavni MCU da zaglupim sa SW, HW tesko Smile
Naravno kada sam vec usvojio tu postavku, onda sam "zloupotrebio" STM koji stoji kod LCD i napravio "smart LCD", totalno rasteretio glavni MCU taskova oko osvezavanja displeja, napravio mini-protokol tako da se komunikacija svodi na nekoliko bajtova. Npr obrada tastature sa prikazom sta unosis se sve lokalno obradjuje kod LCD, kad stisnes Enter samo se pljucne preko seriske glavnom MCU nekoliko bajtova (obicno unosimo brojeve na ovakvim malim LCD) ... to je milina za rad, ali moras da prodjes tu tacku razvoja ...
Ima posla oko svega toga ali resavas jedno po jedno pragmaticno, dodatno pravis da bude sto vise modularno ...
Reply


Messages In This Thread
RE: Arduino - tutorijali, pitanja, primjeri i projekti - by mikikg - 07-12-2017, 10:10 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 17 Guest(s)