Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Arduino - tutorijali, pitanja, primjeri i projekti
(02-25-2022, 12:19 PM)ddanijel Wrote:
(02-25-2022, 10:53 AM)ronovar Wrote: Ovi timeri su savrseni, sva 4 iskoristena i to tako brzo radi da sam iznenadjen za 8 bitni MCU sa 16MHz kristal taktom, jedina mana je da Arduino zauzima 27% flash memorije (drugi compileri bi zauzeli manje).

Verujem ako bi se malo potrudio i presao na asembler da bi mogao jos bolje da optimizujes kod koji verujem da ne bi bio ni 50% od trenutnog.

 U pravu si asm je najblizi MCU i to bi bilo savrseno, no prije sam ucio nesto asm i odlican mi je ali sam zastao kod pop push mnemonika koji mi nisu bili jasni a radi se o globalnim varijablama koje se stavljaju u ram prije nego se pozove funkcija druga koja koristi npr isti R16 registar pa se iz izlaza te funkcije ponovo vrati izvorna vrijednost R16 preko pop mnemonika. Tu sam na kraju odustao jer onda nisam znao kako pravilno koristiti te dva mnemonika, ostalo je vise manje strukturno slicno arduino programu sto se tice direktno postavljanje bitova timera u registrima timera.

Asm sam izostavio zato kada kasnije ako budem radio sto sa OLED i grafickim funkcijama potrebno ogromno znanje da se napise u asm kod, pa zato ostajem na Arduino. Mozda Atmel Studio C compiler budem koristio jednog dana da dobijem slobodan TIMER0 koji sada Arduino koristi za sebe.

Ovaj UV Exposure Unit Timer je jednostavan i sluzi da u posedenom vremenskom roku upali i ugasi UV LED array i da na kraju isteklog vremena ide beep beep i to je to. Tako da mislim da kompliciram u asm nema potrebe. Kada arduino bude zauzeo sav flash u ATmega32u4 onda prelazim na ATmega2560 ili jos veci sa vecom memorijom ili mu dodat vanjsku memoriju u obliku cipa....ali za to treba bas biti ogroman projekt. STM32 mi nisu za sada zanimljivi jer mi 8 bitni AVR ispunjavaju trenutne zahtjeve i rade brzo....a i nekako sam naviako na AVR registr pa mi je to bolje lezi.

Za buzzer cu kupiti ovaj:

Elektronika i elektrika : Piezo bez oscilatora 12x12mm 75dB 3V 4kHz (ad-electronic.hr)

imaju ga u ducanu pa cu sa njime da radim, posto je duplo skuplji od kineza,a neda mi se cekati mjesec dana da dodje iz kine.
Reply


Messages In This Thread
RE: Arduino - tutorijali, pitanja, primjeri i projekti - by ronovar - 02-25-2022, 12:27 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 24 Guest(s)