Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Forth, za one sa razlčitim rasporedom vijuga...
Samo bih da dodam jos jednu bitnu stvar za programiranje MCU-ova. @Macola, ako pogledas istoriju programiranja MCU-ova i procese ucenja cela prica ti govori jednu stvar, koja je vezana indirektno i za Forth.
Nekada davno su ljudi programirali u masinskom jeziku, pa ASM, kao simbolickom masinskom jeziku. ASM koliko god bio prevazidjen razvojem novi jezika, okruzenja biblioteka ili bilo ceka u danasnjosti, sto po meni samo sputava razvoj mozga, je jezik gde mozes direktno da osetis sta je MCU, sta je programski brojac, sta je interapt, sta je SFR, sta je itd. i kako se u stvakoj situaciji ponasa. Posto je Forth Stack orjentisan i sam si rekao da je logican sled posle ASM-a, u ASM-u (u Forth-u jos vise) naucis sta znaci stack i sta znaci ta dubina stack-a koja se provlaci kroz literaturu. Npr. u C-u programer nema sanse da zna sta kompajler stavlja na stack pri ulasku u interapt i zasto to stavlja na stack. Po meni su to mnogo bitne stvari jer ti problizavaju nacin funkcionisanja i razumevanja rada MCU-a. Kada se te stvari nauce u ASM, logican sled je Forth. Ali, opet ono moje lezi ili ne lezi. U potpunosti je tacno da se pomocu Forth-a (koliko god bio tezak za razumevanje) nauce principi funcionisanja MCU-a.
Otisao sam daleko sa pricom. Pogledaj sada koliko ljudi prilikom upoznavanja rada sa MCU uci ASM?! To cak vise nisu ni %. Takodje, pogledaj kolika je ekspanzija Arduino smeca na trzistu i koliko ljudi koji rade sa tim pricaju kako programiraju MCU-ove, a realno ne znaju ni sta je MCU, a kamoli sta je programiranje MCU-ova. Koliko ljudi koji ulaze u tu pricu razvija svoje biblioteke koje ce koristiti kasnije itd.
Sve stvari koje su kompleksne sa jedne strane, a logicne sa druge strane nisu zazivele, a nece nikada nikada ni zaziveti. Sve se svodi na koriscenje gotovih resenja i sto je moguce jednostavnijih programskih jezika/okruzenja kako bi se doslo do nekog resenja.
Mislim da mali broj ljudi zna da je snimanje Forth koriscen prilikom snimanja ratova zvezda.
Forth zbog toga ima mali broj ljubitelja, ali oni koji ga vole, oni ga vole. Ja sam licno ljubitelj ASM-a i uvek cu da zagovaram prvo ASM. Basic kao sto mu samo ime kaze je pocetni. Ako posle xx godina treba da se vratim na njega, onda bataljujem celu ovu pricu.
Slicna je prica i oko PC programiranja. Pogledaj samo koliko ima low-level PC programera koji se bave razvojem drajvera, a da ne kazem razvojem operativnog sistema.
Takodje mislim da bi ovde bilo veoma bitno spomenuti novu arhitekturu procesora, tj. FROG (FoRth OrGanized) koju je razvio Mladja, a na kojoj su realizovani brojni kompleksni sistemi. Posto Mladja slabo posecuje forum zbog obaveza, mislim da je Macola jedini adekvatan da malo vise kaze o tome jer je to procesor koji je razvijan specijalno za izvrsavanje reci programskog jezika Forth. Moderni procesori se cak deklarisu kao Optimised for C, ali se na njima Forth izvrsava munjevito. Prava prica je kada je arhitektura prilagodjena programskom jeziku.
Reply


Messages In This Thread
RE: Forth, za one sa razlčitim rasporedom vijuga... - by vojinilic - 03-02-2019, 09:59 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)