Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Forth, za one sa razlčitim rasporedom vijuga...
Vojče,
Sasvim si u pravu. Dobra naprava je skup dobrog hardvera i dobrog softvera, ma u kom jeziku pisano.
Podjednako pouzdane stvari smo pravili i u asm i u Basic i u C i u čemu sve ne.
To ne zavisi od jezika. Jezik ne gradi napravu već čovek.

Fort takođe nije čak ni programski jezik već metajezik, više sistem.
Sasvim pogrešno ga nazivaju jezikom čak i na raznim "pedijama".
Nešto što nema definisane ključne reči i čemu se čak i to može prekompajlirati u bilo šta, ne može biti jezik već metajezik...

Forth, kao što si i sam rekao, nekom leži nekom ne leži.
Sam pristup je specifičan i individualistički.
Kao način pisanja koda je takođe specifičan i ima neke vrhunske prednosti, ali i mana, kao i bilo koji drugi sistem.

Da je do sada pronađen neki način bez ijedne mane, svi ostali načini bi brzo bili potisnuti u zapećak.
Forth je pronašao sebe u mernim sistemima i upravljačkim oblastime gde je potrebna iznenadna fleksibilnost i brzo prilagođenje na takav poremećaj.
Našao je svoju nišu i tu se neprekidno koristi.
Ostale metode programiranja su takođe stekle svoje stambeno područje i tu obitavaju.

Sam naslov teme koju sam odavno postavio govori o Forth kao sistemu:" Forth, za one sa razlčitim rasporedom vijuga..."
Jednostavno neke ljude će privući izdvojenost iz opštih pravila, uz istovremeno ostvarenje programerskih želja.
Svako ima svoj ukus i nešto ga privlači a nešto odbija i to život čini zanimljivim.
Da je sve svedeno na jedan način, život bi izgubio svoju draž. Postao bi jadan i čemeran.
Ko uspe da nađe sebi igračku za veći deo života i da se igra za sve pare, verovatno nije daleko od ideala sreće...

Što se mene i Forth tiče, pokušaću da budem dovoljno uporan i istrajan, što je kod Forth neophodnost.
Ako ne uspem da istrajem iz bilo kog razloga, uvek mi ostaju C i asm, a na Basic se neću nikad vratiti za primenu na MCU čak i da me motkom tuku i ako sam ga nekoliko godina koristio na PIC...
Reply


Messages In This Thread
RE: Forth, za one sa razlčitim rasporedom vijuga... - by Macola - 03-02-2019, 09:36 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)