Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Forth, za one sa razlčitim rasporedom vijuga...
Drugari, nisam imao vremena da dodjem do racunara, da dam komentar.
Kao prvo, ja nisam protivnik Forth programskog jezika. Ucio sam ga cika Zokija i zajedno sa njim ga primenjivao u automatizaciji raznih masina. Miki to zna. Naravno, nikada nisam dosao Mladjinog nivoa iz vise razloga, ali mogu slobodno da kazem da sam imao nekoliko implementacija, sto na PIC-u, sto na EMC-mini-ju. Krenuo sam kompletnu pricu mikrokontrolera od ASM-a i dan danas tvrdim da mi je ASM prirodniji i vise lezi od bilo kog drugog programskog jezika. Sve pogodnosti Forth-a znam i video sam Zokija kako radi sa tim na masinama za spektralnu analizu varova itd. Jednostavno, filozofija programiranja mi je skroz OK, ali mi jednostavno nije legao. ASM mi je mnogo blizi. Posle toga sam provalio C i video da mi je on nekako blizi ASM-u, nego Forth i nastavio sam sa C u kombinaciji sa ASM kada je to potrebno.
Jos jednom da napomenem, sve sto si rekao je u potpunosti tacno i treba probati, ne treba ti konzola, sam interpretira samog sebe itd. Sve sam probao i video, samo jednostavno mi ne odgovara. Ja to javno kazem.

@vedran
Slika koju je Miki prikazao nije poenta STM32. Mnogo slabiji kontroleri mogu da voze taj broj I/O, pa cak i veci (Macola i Miki znaju o cemu pricam). Ovde je najmanje bitna stvar koji MCU je u pitanju (neko ce da dovede moju konstataciju u pitanje), vec je glavna stvar da imas distribuirane periferije koje rade sa MCU-om preko nekog interfejsa, a ultra su imune na smetnje. Macola ili Miki su vec napomenuli da su presli na tu platformu zbog cene. Iste stvari su radili i sa PIC-om. Programska podrska moze da se napravi u bilo kom programskom jeziku i da savrseno radi, ali ako hardware nije isprojektovan adekvatno za rad u prljavom okruzenju, nista od toga.
Miki i Macola su ovde vise pricali o moci programskog jezika, ali bih ja voleo da napomenem, da na takvom sistemu moc programskog jezika ne moze nikada doci do izrazaja ako veliki magovi nisu uradili hardverski posao kakav je na tom PCB-u, a to je da su svaki moguci scenario (posle visegodisnjeg, da ne kazem decenijskog iskustva) uzeli u obzir i vodili racuna o tim sitnicama koje du dovele taj uredjaj do visegodisnjeg nesmetanog rada.
Reply


Messages In This Thread
RE: Forth, za one sa razlčitim rasporedom vijuga... - by vojinilic - 03-02-2019, 08:20 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)