Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Forth, za one sa razlčitim rasporedom vijuga...
#98
@Vedran,

Tačno je da sam prešao na ARM i to na STM32. I dalje tek ponekad upotrebim PIC.

Neke od razloga je pomenuo Miki.
Cena gotovih modula, poput Blue Pill sa STM32F103C8T i DiyMore sa STM32F407VGT6, su niske.
Nude veliku brzinu izvršavanja i rad sa 32 bita.
Ovaj drugi pak ima gomilu korisničkih pinova.

Čim imaš na ponudi veće mogućnosti, proširuje ti se i paleta rešenja.
Iskoristio sam 8bit PIC do neviđenog maksimuma i prerastao taj broj cipela.
Nisam hteo ići na 16bit PIC i 32bit PIC jer je se u međuvremenu na ponudi pojavio jevtini STM32.
Stavio sam pre 4 godine jedan STM32F407 na vrlo surov test u teškom industrijskom okruženju i posle 4 godine taj test smatram vrlo uspešnim.
Radi se o automatskoj NC mašini za brzo sečenje žice na meru. Seče žicu od 2-5mm, na mere od 20cm pa do 2000cm.
STM32407 pogoni jedan servo motor i neku pripadajuću pneumatiku u okruženju koje je prljavo, masno, puno metalne prašine i jake elektronske buke od mnogobrojnih kontaktora u blizini i temperaturom okruženja od -25C do +50C do sada izmerenih.
Sprava je do sada odsekla preko 10 miliona komada i nije imala nijedan elektro kvar. Jedini servisi su bili na mehanici koa se troši sa tim brojem ciklusa.

STM32 je prošao test što se mene tiče.

Ne mogu više nabrojati ni jedan razlog da ih ne koristim.

Šta više i tebi preporučujem da odmah pređeš na 32bit ARM, na primer upravo onaj ultrajevtini Blue Pill, gde si sa fotke na Mikijevom postu mogao videti da sam ga u prvih par desetina primena "naduo" do 104 I/O, sa istovremenom i2C, SPI i RS485 komunikacijom.
Na ono sa fotke je vezana konzola sa još jednim Blue Pill koji drajvuje TFT od 7 inča i prigodnu tastaturu.

Taj koncept (hardverski ulepšan) sada uspešno pogoni jednu mašinu tešku 50 Tona.
Morao sam odmah da vidim gde leži maksimum do kog mogu da idem sa Blue Pill i sa tim konceptom ga nisam probio, tj. taj maleni Blue Pill ima još dosta neiskorišćenih resursa...

A za 2$ ti se isplati da njim pogoniš 5 komada LED u zabavne svrhe.

Eto o tome se radi.

Jedina mana MCU na 3V3 je niža margina šuma i potreba za prilagođenjem na 5V periferije, no nemoguće je napraviti bilo šta bez bar neke mane.
Reply


Messages In This Thread
RE: Forth, za one sa razlčitim rasporedom vijuga... - by Macola - 03-02-2019, 01:30 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)