Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Forth, za one sa razlčitim rasporedom vijuga...
#96
Ne znam otkud ideja da sa Forth postoji problem oko složenih komunikacija i najviših nivoa apstrakcije?

Forth je redak meta jezik koji se "proteže" do najviših nivoa apstrakcije.
Čak mislim (ispravite me ako grešim) da je jedini koji obuhvata od najvišeg nivoa programiranja pa sve do golog asm u isti mah.
Pri tom ne podrazumevam miksovanje asm sa nekim od jezika, jer to mogu mnogi jezici, već isključivo korišćenjem samog Forth, gde je samo HW postavljen asm direktivama.
Odnosno, samo prvi sloj, hw sloj, mora biti postavljen na najnižem nivou, kao i u bilo kom jeziku, a svi ostali slojevi mogu biti Forth, od manipulacije bitovima, preko složene grafike pa do najsloženijih komunikacionih protokola.

Popriličan deo toga što gledate na web pretraživača je pisano u Forth.
Dosta složenih projekata koji obuhvataju mega infrastrukture je pisano u Forth (na primer sva kontrolna struktura na aerodromu u Abu Dabiju).
Mnogi svemirski programi.
Svaka PC mašina, bez obzira na OS u kom radi, se početno butuje u Forth, oko uspostavljanja bazne hw strukture.

Forth uopošte nije tako malo zastupljen kao što se pretpostavlja i nije nekomercijalan i prisutan je maltene svuda, u vidljivom ili nevidljivom obliku.

Evo linkovaću neke stvari oko Forth projekata:
http://www.forth.org/successes.html
https://www.forth.com/resources/forth-apps/
http://web.archive.org/web/2010102422370....nasa.gov/

I tako dalje i tako dalje...

Kao što je lepo rekao Vojin, jednostavno to nekom leži ili ne i to je to.
Nekom leži flauta, nekom klavir i tu je kraj priče.
Najbolji kandidati za sjajne Forth programere su ljudi koji su naučili da rade u asm, a nisu stekli navike u ostalim jezicima.
Ko nauči Fort, taj postaje bolji programer u ostalim jezicima zato što razvije kompaktan način ramišljanja i ne razbacuje se resursima.

Da li treba da prihvatim kao napredak to što današnji računar radi recimo 200% moćnije nego pre recimo 5 godina, a za to troši 5000% više resursa u svakom smislu?

To jeste moćan napredak sa hardverom, ali je jako degradiranje na nivou softvera, gde su stvari počele da se svode na masovno prepisivanje i copy-paste sa malo izmena, odnosno pakovanje lego kockica na neki nov način, a pri tom mi trebaju silni gigabajti memorije i silni gigaherci kloka.

Bili ste tek umereno zadovoljni poslednjim krikom pentujuma 1, kad je se pojavio i radili uspešno na njemu, kao što ste danas tek umereno zadovoljni četvorojezgarnim telefonom kome taj pomenuti pentijum 1 stane u jedno ćoše procesora.

Nisam primetio baš srazmeran porast zadovoljstva korisnika sa nenormalnim porastom ponuđenih (a i odmah potrošenih :-) resursa.

Forth programer inicijalno ima premisu da se ne razbacuje resursima i po navici optimalno piše, ma koliko bila bogata platforma na kojoj radi.
Reply


Messages In This Thread
RE: Forth, za one sa razlčitim rasporedom vijuga... - by Macola - 03-02-2019, 12:56 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)