Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Forth, za one sa razlčitim rasporedom vijuga...
#92
@mikikg nisi napisao valja li ponovno snimljeni signal za PIC18F2550?

@Macola kad sam vidio na kojoj brzini radi tvoja komunikacija morao sam pogledati u terminalu koja je zadnja brzina na popisu  Big Grin  (imaš još fore ako bude trebala i veća brzina). Macola jesi ti to prešao sa PIC na STM32? Vidim vuče želja za učenjem Forth-a.


Glavni razlog zašto sam se odlučio na Forth je upravo ta istovremena "komunikacija" koja se odvija sa mikrokontorlerom, a još uvijek je dovoljno brz u usporedbi s asmemblerom. Za primjer, kolega koji programira Simens PLC je imao nevjerojatnih problema. Imao je slučaj gdje je identičan ormar sa plc, servo kontorlerom i ostalim dodatcima program koji je prekopiran s istog stroja izbacivao greške i nije se htio pokrenuti, a da ne pričam slučaj gdje je pokidao zubčasti remen sa istim tim programom. Također na komunikaciju između dva PLC sa različitim firmware je znao gubiti i do nekoliko tjedana....itd...

Mene interesira Forth jer mislim (neka me netko ispravi ako griješim, u procesu sam učenja Forth-a) da ću svejedno izgubiti manje vremena dok dovedem neki stroj/sklop/elektroniku u pogon nego s bilo kojim drugim načinom programiranja. Za primjer, ako imam nekakav stroj, mogu doslovno sa riječima koje definiram korak po korak mijenjati dok sjedim pokraj stroja i gledam kako se odvija čitav proces dok pišem program. Primjer:

: podigni_rampu uključi_motor #2000 ms isključi_motor ;
podigni_rampu /pritisak tipke enter i promatraj hoće li motor biti pokrenut na 2s ukoliko se to ne desi, instrument u ruke i kreni tražiti. 


Ja dijelim majstore na dva tipa, na one koji popravljaju metodom pogreške i pokušaja, i na one koji znaju čitav princip rada nekog stroja. Siguran sam da ćete se složiti da je ovaj drugi proces brži i jeftiniji. Naravno, svi smo mi probali učiti ovom prvom metodom.
Zato je neophodno znati kako radi cijeli mikrokontroler i programski jezik da bi mogli isprogramirati onako kako bi željeli da radi, sve ostalo je metoda pogreške i pokušaja, ubaci ovu biblioteku, ako ne radi ubaci drugu i na kraju se opet svede na to da kopate po tuđoj biblioteki dok ju ne naučite.
Forth ne može svatko programirati kao niti asembler, jednostavno to moraš biti takva osoba. Ja moram znati sve procese, sve drugo mi se ne čini sigurnim. 

Iako STM32 ima neusporedivo bržu, a i vjerojatno napredniju jezgru, ostajem na PIC i flashforth iz više razloga. Prvi je taj što posjedujem već nekoliko PIC i imam pickit3 programator. Flashforth je pisan prije barem 13 godina i na stranici vidim da nema previše bugova koje je vlasnik morao ispravljati, a i nekoliko univerziteta ga koristi za podučavanje DSP-a što znači da već ima aktivnih korisnika. To mi je bilo dovoljno za odluku da ostanem na ovom sustavu i da se ne zanimam za ostale poput Mecrisp. Ne kažem da nije dobro znati ARM, no meni u ovom trenutku to nije potrebno i to ne znači da možda neću završiti na ARM, jer se ne može napredovati ako se ne uči.
Reply


Messages In This Thread
RE: Forth, za one sa razlčitim rasporedom vijuga... - by vedran - 03-02-2019, 11:01 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 4 Guest(s)