Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Forth, za one sa razlčitim rasporedom vijuga...
#7
Hvala Maki što si se javio!

Oko Forth je uobičajen problem da programeri koji su navikli na neki drugi sistem možda pipnu malo po Forth-u i već na početku imaju neku predrasudu da sve moraju praviti sami i da je mnoogo teško.

Na žalost ne znaju da su mnogi ostavili veoma bogate biblioteke u Forth za sve i svašta što se može zamisliti, i takođe da uopšte nije toliko teško koliko se zamišlja.
Uopšte ne shvataju da nije potrebno neko preterano uloženo vreme da se pređe na Forth i napiše nešto korisno što radi, za početak.

Interaktivni rad je neprevaziđeno bogatstvo koje samo Forth nudi, a takođe i ukidanje potrebe za nekim silnim kompajlerima i debugerima. Sve se nalazi unutar samog MCU, bio on PIC, ARM ili tvoj Forth predisponirani stack procesor Frog (sa kojim sam se lično uverio da radi dvostruko žešće od ostalih MCU sa istim clock).

Takođe ne shvataju da posle unošenja Forth sistema u neki MCU prestaje potreba za bio kojim drugim alatom osim običnog terminala koji se može podići i na "mrtvom" 186 od pre mnogo godina, možda i na većini modernih telefona.

Fajlovi se mogu čuvati kao .txt fajlovi i otvarati bilo čim što može otvarati tekst, takođe se terminal može podići na bilo kom OS bez ikakve posledice ili problema po Forth.
Forth će lagodno operisati interaktivno pomoću terminala na bilo kom OS, tako da postaje nebitno koji OS programer na računaru ima.
Jednostavno nema više verzija alata za  ovaj OS i onaj OS, samo običan terminal.
Windows, Linux, OSX postaje sasvim sve jedno...

Biću za početak prvi zainteresovani  učenik (ponavljač :-), posebno što sam imao prilike da vidim fascinantne mogućnosti Forth-a u nekoliko projekata koje smo ostvarili dok smo zajedno radili, i koji dan danas savršeno rade.
Neki sa Philipsovim ARM, neki na tvom Frog sistemu.

Tada sam naučio da nešto čačnem po Forth i uspešno sam par puta izmenio neke delove rada mašina na zahtev korisnika.
Na žalost, tu je se tada završilo moje učenje Fort i ne mogu da prežalim što to nisam do kraja odradio.
Sada mi stoji obećanje nekog slobodnog vremena u 24h :-), zbog novog vrlo rasterećujućeg posla koji sam prihvatio, i nastaviću sa Forth posebno što sam popi**eo kad mi je pukao displej na kompu i što sam u novi ponovo morao da instaliram alate za C.

Tako ću zauvek steći savšeno imunu platformu, gde mi više potpuno nije bitno da li sam čak zaboravio da ponesem lap top na teren, a kamo li da li mi je neka instalacija "pukla" ili je možda zastarela pa mora da se obnovi.
Biće dovoljno da na privesku za ključeve imam USB stick sa terminalčetom kog mogu da podignem na bilo čemu i kom može biti smešteno na stotine čitavih programa od nekih mašina i da mi pri tom ostane 3/4 fleša za neku muziku ili slično :-)

Imam jedan komad tvog razvojnog sistema Frog3 i kad se malo opet "navučem" na Forth biću veoma zainteresovan za tvoj najmoderniji Frog koji imaš jer ne sumnjam da to radi kao dve rakete i da može baš mnogo toga.

Predlažem da za početak napraviš neku prezentaciju sistema i verujem da će se pojaviti zainteresovani kad vide šta to može, takođe kad vide da se Forth istovremeno "proteže" od asm do najsloženijeg objektno orijentisanog pisanja.
Praktično poklapa neverovatan raspon mogućnosti i načina pisanja i samih mogućnosti sistema, a takođe je korisniku (za razliku od bilo kog drugog sistema) dostupan i vidljiv i poslednji bit bilo čega u bilo kom delu memorije samog MCU, što uobičajeno ne može u toj meri ni sa najsavremenijim debugerima u bilo kom drugom sistemu.

Biće posebno interesantno opisati prednosti i snažne mogućnosti predisponiranog stack procesora, poput tvog Frog, koji "prirodno" radi sa Forth i nije emulacija Forth sistema u standardnim RISC, jer u RISC se naravno gubi neki deo mogućnosti, i ako je čak i taj način superioran u odnosu na klasične sisteme.

U napred hvala za bilo koji tekst o tome,

Pozdrav prijatelju,
Macola
Reply


Messages In This Thread
RE: Forth, za one sa razlčitim rasporedom vijuga... - by Macola - 08-02-2015, 05:36 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)