Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Forth, za one sa razlčitim rasporedom vijuga...
#6
(10-22-2014, 10:13 AM)mikikg Wrote: @Macola Treba negde da iskopamo Zokijev Forth za PIC16C84 i da psotavimo ovde HEX da moze neko da proba i da se igra sa tim.
Prosto neverovatno kako to moze lepo da radi, interaktivni terminal i to sve u manje od 1kB memorije!!!

Cao Miki,

Zoki je koristio FlashForth, Macola je dao link u nekom od postova nize. U medjuvremenu FlashForth je unapredjen i podrzava vise procesora. Mislim da mu treba malo vise memorije nego sto si pomenuo.
Lepo si rekao, Forth je interpereter i kompajler. Mozda je potrebno malo detaljnije objasniti sta to znaci.

Da razjasnim prvo deo vezan za interpreter.
Kada se kaze interpreter onda se obicno misli na izvrsavanje byte koda od strane virtuelne masine. Virtuelna masina mora da postoji jer se primitive jezika ne mogu izvrsavati na RISC arhitekturi. Sve implementacije Forth sistema imaju virtuelnu masinu ili virtuelno okruzenje koje abstrahuje RISC arhitekturu i prilagodjava je jeziku Forth.
Medjutim Forth takodje ima i takozvani spoljasnji interpreter ili tekstualni interpreter koji prihvata tekst iz nekog izvora i kompajlira ga ili interpretira.

Posto sam pomenuo kompajler bilo bi dobro da i o njemu reci nekoliko reci. Spoljasnji interpreter moze zavisno od svog stanja ili da koristi cisto interpretiranje teksta (izvrsavanje) ili da kompajlira kod za kasnije izvrsavanje. Kompajler je uvek dostupan i moguce je kompajlirati za vreme interpretiranja a takodje i interpretirati za vreme kompajliranja.
Ovo daje posebnu moc sistemu jer posle nekog vremena programer tipicno razvije svoj dodatak jeziku ili kako se to kaze domenski jezik koji na najefikasniji nacin opisuje applikaciju.

Dakle jezik je prosiriv, i interaktivan, radi u okviru run-time okruzenja ili virtuelne masine, ima iregularnu gramatiku i postfix notaciju. Ovo svakako nije mainstream jezik kao sto je Macola i pomenuo ali se jako puno koristi medju hobistima, na univerzitetima i u svemirskim istrazivanjima. Kolicina memorije koja je potrebna za funkcionalan sistem je mnogo manja u usporedbi sa ostalim programskim jezicima kod koje se generise je kompaktan i ceo jezik je jednostavan za razumevanje.

Macola je postovao odlican video koji lepo demonstrira tipican Forth sistem. Lepo se vide razlicite funkcionalnosti kao sto su interpretiranje, kompajliranje novih definicija i multithreading. Sve je to svetlosnim godinama ispred bilo kog modernog C kros kompajlerskog sistema, udobnije i fleksibilnije za rad.

Ako je neko zainteresovan mogu napisati jos po neku rec o ovom jeziku i sistemu koga sam razvio i uspesno korstio tokom godina. Zapravo ja taj sistem i dalje koristim i mislim da sam jedan od retkih placenih Forth programera, u mom slucaju indirektno placenih jer pisanje koda nije moj opis posla.

Pozdrav,
Mladen
Reply


Messages In This Thread
RE: Forth, za one sa razlčitim rasporedom vijuga... - by mveselic - 07-30-2015, 07:08 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)