Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Forth, za one sa razlčitim rasporedom vijuga...
Evo i mene da se javim. Nisam stao sa Forth-om. Radim i dalje na njemu. Svakodnevne obveze i pokretanje vlastitog posla je sve nekako postavilo na čekanje, ali i dalje radim na njemu.

Samo ću napisati što sam proučavanjem doznao.

Forth i nije tako mrtav kao što se misli. Trenutno jako malo ljudi radi na njemu, ali zajednica je i dalje živa. 
Trenutno najbolji Forth “OS-ovi” za mikrokontrolere su po meni FlashForth i Mecrisp. Oba se razvijaju i dalje, od kojih je Mecrisp zajednica življa nego FlashForth.

Mecrisp \ ********************************************************************
Pisan za više mikrokontrolera, čitav popis je kad se skine Mecrisp-stellaris datoteka u kojoj se nalazi i source kod koji je namijenjen STM32 mikrokontrolerima.
Čisti Mecrisp je pisan za Texas Instruments MSP430 mikrokontrolere

Za početnike i napredne, neslužbena dokumentacija za Mecrisp-stellaris, autor je Terry Porter:
https://mecrisp-stellaris-folkdoc.sourceforge.io/

Sadržaj je poprilično velik i pun primjera, razrađeno je puno toga, ja ću navesti samo neke od primjera.

Za totalne početnike doslovna procedura na blue pill da se dobije funkcionalan Forth na blue pill:
https://mecrisp-stellaris-folkdoc.source...lue%20pill

Na linku iznad ima sve, direktno se može skinuti hex, pripremljeni programčići za učitati itd….

Koliko čitam, većina koristi Mecrisp za TI MSP430.


Terry-jeva demonstracija rada sa step motorom :

https://www.youtube.com/watch?v=0gGkwmRNnGA


Od mog zadnjeg posta ovdje, jedan programer je napisao SWDCOM koji dozvoljava upload datoteke, odnosno programa pri brzinama većim od ekvivalentno 460800 bauda! preko terminala koristeći jeftini SWD-USB. Može se naći na prvom linku ovog posta.


Jedan od Terry-jevih programa za pomoć pri razvoju je Svd2forth-v3. Pisan je prema CMSIS-SVD standardu u kojem svi registri imaju jednaka imena bez obzira na jezgru i registre (ako sam dobro pokopčao). Ukoliko ukucaš RCC_CR dobije se ispis svakog pojedinog bita sa njegovim nazivom.
Terry-jev program automatski imenuje registre.
Primjer ispisa je:
Code:
RCC_CR2 () $00006780
                                                          H H
                                                          S S H
                                                          I I S
                                                          1 1 I
                                                          4 4 1
                               |HSICAL         |HSI14    |D R 4
                               |7:6:5:4:3:2:1:0|TRIM     |I|D|O
                               |1|1|1|1|1|1|   |4:3:2:1:0|S|Y|N
~|~|~|~|~|~|~|~|~|~|~|~|~|~|~|~|5|4|3|2|1|0|9|8|7|6|5|4|3|2|1|0
0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 1 0 0 1 1 1 1 0 0 0 0 0 0 0


Više o tome na linku ispod:
https://mecrisp-stellaris-folkdoc.source...th-v3.html


Ti njegovi programčići su za kompletno cijeli spektar Arm jezgri, dakle potrebno je prije toga zakomentirati registre “template” koje tvoj mikrokontroler ima kako bi ti ostalo što više mjesta za program. Na linku za totalne početnike se niti to ne mora.
Nakon toga se automatski generira file koji treba ubaciti umjesto jednog defaultnog. Probao sam nije komplicirano samo zahtijeva vremena. Ja neću pisati kompletnu proceduru, koga bude zanimalo morati će pročitati manual ili pitati mene pa ću pomoći.

Ako neko bude htio probati, bitno je da se programi učitavaju točnim redosljedom! Znači prvo 1b.fs pa memmap.fs......
Terry Porter radi u unixu pa malo je možda za win korisnike teže, ali meni na linuxu sve radi na prvu.

Osim te stranice postoje dva IRC kanala na kojem se vodi rasprava svaki dan. Na Mecrisp kanalu se može komunicirati izravno s Terry-jem itd….bude svaki dan hehe. Meni je IRC na serveru pa ako mi se netko i javi ostaje mi poruka.

Toliko o Mecrisp-u. Pišem ovo za one koji bi probali, a da ne lutaju okolo po internetu

Sve ostalo o Forth-u je napisano ranije
Reply


Messages In This Thread
RE: Forth, za one sa razlčitim rasporedom vijuga... - by vedran - 02-06-2021, 09:08 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 6 Guest(s)