Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kuća :)
#41
Zvu, podelio bih moje iskustvo sa grejanjem. naime meni je kuca prizemna, korisne povrsine 90 kvadrata, zidovi su cigla 25cm + 10cm vazduha + 10cm pune opeke. Plafon je 2cm stiropor + ploca sa montom + 15cm kamene vune na ploci. Glavno grejanje je na kotao na pelet 18kw dok za ovaj period koristim inverter klimu i to samo jednu za celu kucu.
Kotao na pelet nije zahtevan uopste, punjenje je maksimalno jednom dnevno, usisavanje pepela jednom u 4 dana, dok detaljno ciscenje ide 2 puta godisnje. Istovar peleta nije ni priblizno zahtevan kao drva ili ugalj, dok jedan dzak moze bez problema i zena, dete ili starija osoba da sipa u kotao. Ove godine sam kupio dve tone i ona je dovoljna za grejanje cele zime. Sve ostalo je na "dugme" kao i kod struje.
Sto se grejanje klimom tice, nije za temperature -10c svakako, jednostavno nema mogucnosti da to uradi pa cak i da stavis za svaku sobu posebnu klimu. Njena efikasnost tada je 1:1 sto znaci da ce pruziti do 1kW toplote (pricam za 12BTU) sto nije dovoljno da ogreje kako treba, plus treba imati na umu da ce mrznuti cesto i da ce morati sama sebe da greje kako bi uopste radila.
Medjutim, stvar se menja sa porastom temperature iznad nule. Ove nedelje sam potrosio bukvalno manje od 10kg peleta (za 6 dana do danas) jer klima lagano odrzava ceo prostor na 20c od 00h do 15h preko dana dok ne dodjemo sa posla, a onda dnevnu sobu podizem na 23-24c dok ostale prostorije budu na 21-22c. Za ceo dan ta klima potrosi manje od 7kWh struje. Danas konkretno do trenutka kada pisem post, 5.5kWh.

Iskustvo poznanika koji ima stan i gde cela zgrada koristi isti sistem toplotnih pumpi voda-voda je slicno, nema nekog preteranog grejanja kad je napolju -10c. Medjutim takvih dana je kod nas prilicno malo i nije problem dogrejati pogotovu sto placa neuporedivo manji mesecni racun nego da je povezan na gradsku toplanu.

Kada bih sada radio grejanje iznova i kada bih izbacio pelet iz price moja odluka bi bila klime plus podno grejanje sa elektricnim kotlom. A to bi trenutno bilo i mozda najjeftinija opcija (imajuci u vidu da samo kotao na pelet kosta oko 1700e).

Pozdrav

E da... ako imas mesta, idealno bi bilo dodati rezervoar tople vode, bar 2m3. U tom slucaju koristices maksimalno pogodnost jeftinije struje. Nije da neces imati potrebu da palis kotao preko dana ali ce to svakako biti neuporedivo smanjeno.
Reply
#42
@ HMAP

Zatapaju li se samo preklopni spojevi ili topim celu donju stranu da ga zalepim za ploču celom površinom ? Nailazim na oba tipa izvedbe ali nigde ne nailazim na obrazložene razloge ni za jednu od te dve opcije.

Mislio sam temeljni zid (coklu) i pod u kući da pokrijem stirodurom 10cm do visine temeljne ploče. Od bloka pa na više stiropor 12 cm. Gore sam hteo stiropor 15cm iz praktičnih razloga. Razvučem košuljicu ili poređam OSB preko njega i može lepo da se hoda po njemu jer će tavan služiti isključivo kao ostava.

Švabe i Poljaci stavljaju minimum 15cm ali i jesu dosta severnije - za to podneblje ima smisla. Moj stari kum u Surčinu je 2015 napravio kuću i stavio je 10cm stiropora na zid, kako mu je u projektu i pisalo. Kaže da je dva puta prošle godine uključio klima uređaj. Greje se na peć na drva i prilično je prijatno imajući u vidu da ima jednu peć na 54m2 grejne površine. Ima 10cm EPS na tavanu, a temeljna cokla i pod u kući su rađeni sa 5cm XPS.
Reply
#43
@ AckoPK

Onih 5 meseci što sam bio u Zemunu kod kuma je bilo zimi - u jeku korone 2020-te. Kum se greje na pelet pa sam imao iskustvo iz prve ruke. Suštinski grejanje na pelet nije loše. Bio je spremnik u koji može da stane nekih 12 džakova. Kad sam se oporavio od korone, njegovi su se razboleli pa sam ja brinuo da svi imamo grejanje. Tačno je da jednom u 4 dana treba to blago čišćenje, a pepeo od peleta sam sipao u iste one plastične džakove u kojima je i sam pelet dolazio pa sam ih nosio u kontiš. Ogromna negativna strana peleta je što mu je kvalitet uvek upitan, a cena lako promenljiva. Te godine je on plaćao tonu 170 evra i kaže da je super prošao jer je par nedelja nakon nabavke peleta cena skočila na 220 evra po toni. Sada je negde 350 ako se ne varam. Juri gde je najjeftinije da se kupi, je li cena sa prevozom ili bez, hoće li oni istovarati ili moram ja... Apsolutno ne želim da se mirim sa tim. Znam da je pelet bolji od drveta ali je i lošiji od gasa/struje, bar za mene - kad se sagledaju kompromisi.

Jasno je da ne može da se kontroliše cena struje niti gasa ali imajući u vidu da su struja i gas energenti koje koriste sve kategorije pa i socijalne, cena je malo stabilnija i manje podložna stanovitim poremećajima tipa poskupljenja od 30-40 posto u par meseci, što je bio slučaj sa peletom kao uostalom i sa svim proizvodima od drveta 2022-ge. 

Klime će mi svakako trebati zarad hlađenja. Nameravam da stavim po jednu u dečije sobe i jednu u dnevni boravak pa će svakako će biti korišćene za dogrevanje dok nema potrebe da se uključuje podno. Kada se uselimo i prezimimo prvu zimu u kući, videćemo ima li potrebe za rezervoarom tople vode. Mislim, uvek ima potrebe za uštedom energije, pa time i novca, ali i sam znaš kako je - uvek ima nekih prečih stvari koje nisu uopšte urađene. Tek kad sve legne na svoje, može da se razmišlja o isplativosti nekog povećanja efikasnosti.
Reply
#44
mi smo topili celom površinom u toaletu,a u ostalim prostorijama smo topili preklopne spojeve,tih 12ak cm. takođe,topljenjem su se obavezno spajali i kondori ispod blokova zidova (spoljnih i unutrašnjih) da bi se praktično dobila jedna kompletna neprekinuta površina kondora(hidroizolacije) preko cele donje ploče,i taj kondor je "virio" preko(van) betonske ploče oko 1,5-2cm.
.
da,i oni to tako ovde rade. kod mene je još uvek go temelj i tek čeka svoj red iako smo uradili ono što ne treba a to su betonske staze ok kuće. stirodur bi trebalo da ide od dna temelja, praktično iz zemlje na gore do stiropora. mi za razliku od Germana idemo sa temeljima u proseku oko 40cm iznad zemlje,a oni neretko (naravno ne uvek,ali mahom kad su građevine u ravnic) imaju isti nivo trave u dvorištu sa tepihom u dnevnom boravku - naježim se kad to vidim! stirodur podižu do zone prskanja kapajuće vode,pola metra iznad zemlje manje-više.
.
kad sam pisao o debljini izolacije to se odnosilo na Mannheim i okolinu od recimo 200km naokolo. Mannheim (Манхајм) ima klimu prosečno blažu nego mi u Srbiji (opet mislim na neki prosek,ne baš na Sjenicu 😀 ),dakle leti je bar par stepeni hladnije,ili bar 15 dana manje očajnih vrućina,a zime su poput naših,ne bi rekao da tu ima neke velike razlike. Sam Mannheim recimo retko pamti zime sa snegom,a još ređe da se taj sneg zadržavao duže od dve tri sedmice. a opet idu na te neke debljine izolacija. jesu zapad ali valjda idu po ruskoj "bolje tri tone previše nego 3 grama premalo" 😀
.
za prve dve stavke ovog posta i prošli post pisao sam iskustva koja smo imali i imamo mi kao porodica sa našom kućom i načinom kako smo je tad (mogli i imali čime) odradili. naravno da uvek ima šanse za poboljšanja - prošle su nemale godine i dosta se toga promenilo u korišćenim materijalima, iskustvima i slično. ne sumnjam da si sistematičan i da ćeš uraditi pravu stvar.
opet,kad prođe godina dve - kao i svako drugi reći ćeš verovatno za neku odluku da bi tad uradio drugačije 😀 ali i to je sastavni deo života,sa kojim se vremenom čovek nauči da živi 😀
.
za tavanski prostor ,ako ne misliš da ga često koristiš - lično ne bi išao na tešku betonsku košuljicu (pod,"estriš") i time bespotrebno otežavao celu kuću (5cm na 100m² je 5 kubika betona,a to je više od 5 tona) već na recimo 2cm lepo složenih i ukrojenih OSB tabli - brz,efikasan i lagan način da zaštitiš stiropor ispod njega. lako se čisti,ne kruni se,ne stvara prašinu. plus uradiš to sam jer znam da znaš 😀 i košta te samo u materijalu.
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#45
(03-05-2023, 11:42 AM)Zvu Wrote: Razlika između 6cm košuljice i 10 cm ploče je 40% u masi koju treba zagrejati. Nije kraj sveta ali nije ni naivno.

Gasni kotao Vailant košta nešto manje od 1000€. Druge toplotne pumpe (osim Nibe) koje sam gledao se kod nas kreću od 3000€. Sad možda sam nešto propustio ali ništa još nisam kupio pa su sve varijante otvorene Smile

XPS je nešto što sam samoinicijativno hteo da stavim zbog visoke pritisne čvrstoće ali sam otvoren za sugestije.

- Tja, kad se malo razmisli, ta inertnost kod zagrijavanja i nije tako veliki ( ako ikakav) nedostatak. 
- Nibe za 3 milje je super cijena, javi sta je
- Ovdje u temeljnu plocu ( znaci i pod vanjske i nosece zidove ) stavljamo EPS S100 sto ce reci cvrstoce 100kPa. XPS se koristi samo kod tackastih opterecenja kad imas neki stub koji npr. nosi dio krova i oslanja se na temeljnu plocu. Tu se koristi XPS od 200,300 kPa ili sta vec proracun kaze. Sad, ti se mozes hadzijati i stavljati XPS pod vitrine, tvoje pare. Smile
Reply
#46
(03-12-2023, 08:24 PM)Superhik Wrote: - Tja, kad se malo razmisli, ta inertnost kod zagrijavanja i nije tako veliki ( ako ikakav) nedostatak. 

Onako, ovde ume da bude ludo. Prošlog februara bilo 18 stepeni kada sam raščišćavao plac. Trajalo par dana pa za dan pala temperatura na 2 stepena u plusu. Juče je bilo 20 stepeni, a danas je 10. Par dana može da bude tako pa skok na 18 stepeni. Hoću kada uključim, da relativno brzo krene da greje, a kada isključim, da ne drži 3 dana. Nije da imamo 200+ hladnih dana već jedva 90 sa velikim temperaturnim oscilacijama. Taj period kada isijava temperaturu, a nije mi neophodno, je bacanje energije/para.

(03-12-2023, 08:24 PM)Superhik Wrote: - Nibe za 3 milje je super cijena, javi sta je

Za 3 hiljade može eventualno neki kinez. Ne bih davao toliko novaca, sve i da imam Smile

(03-12-2023, 08:24 PM)Superhik Wrote: - Ovdje u temeljnu plocu ( znaci i pod vanjske i nosece zidove ) stavljamo EPS S100 sto ce reci cvrstoce 100kPa. XPS se koristi samo kod tackastih opterecenja kad imas neki stub koji npr. nosi dio krova i oslanja se na temeljnu plocu. Tu se koristi XPS od 200,300 kPa ili sta vec proracun kaze. Sad, ti se mozes hadzijati i stavljati XPS pod vitrine, tvoje pare. Smile

Zaintrigirao si me pa sam pogledao projekat. U projektnoj dokumentaciji mi piše da je izolacija na podu stirodur (xps) 100mm. Znam da sam čitao je da jedan tip iz Subotice stavljao EPS 150kPa ispod podnog grejanja tako da je na mestu priča. Baciću pogled na razlike u cenama jer još nisam niti počeo da razmišljam o nabavci materijala za fasadu, mada bi trebalo jer mora da odstoji par meseci pre ugradnje.
Reply
#47
Zvu,
Nisam pravio analizu cena ali svakako uporedi tzv. "fasade za poneti", mislim da ih pravi jedino 'Filic Company'. Skoro video jednu kuću uživo i kako sam razumeo vlasnika one su već premazane nekim akrilnim premazom 'ala bavalit', imaju nekakvu kora površinu, ne treba mrežica lepak tiplovi itd.
Reply
#48
Našao sam na netu uputstvo po kom se to radi. Ide bandaž mrežica samo na spojeve ploča, posle može da se farba. Brzina izvođenja je ozbiljno unapređena ali i cena. Jbga, sve je kompromis.

Našao sam i objašnjenje zašto svaka ploča fasadnog stiropora mora da bude namazana lepkom po obodima. Kaže slovo da ako ne bi bilo tako, a desi se da hladan vazduh nekako prodre kod jedne ploče, cela izolacija je kompromitovana jer se hladan vazduh nesmetano kreće između pogačica lepka. Kada se svaka ploča stiropora namaže po obodima, ako popusti jedna ploča, prodor hladnog vazduha ostaje lokalizovan samo na tom mestu/ploči. Ima smisla.
Reply
#49
uradi kako misliš da ima smisla i ne brini šta drugi o tome misle - naročito kad stvar bude gotova.
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#50
Jašta Smile

Nego, ima neko majstora za podno grejanje ?
Reply
#51
pričasmo o tome kako Nemci prave kuće čiji su podovi prizemlja praktično u nivou dvorišta(možda nestalo u nedavnom problemu sa forumom) ,pa evo jedan primer kako to može biti i gore:



hrabro - parket;


samo se setim šta se kod nas ovih dana dešava...
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#52
Ako misliš na poplave, pa prošle godine u Njemačkoj mi je jedan prijatelj dobro prošao. Bila je neka velika poplava/bujica i na svu sreću ima kuću na nekoj uzvisini tako da je prošao bez ikakve štete, tako da nije da poplava,kiša, i sl. ima samo kod nas.
Reply
#53
znam,zato i kažem - mada u ovakvim slučajevima ponašaju se kao da je osiguranje svemoguća institucija i kao da je baš sve popravljivo,i kao da iznenadnih jakih pljuskova nikada neće biti i kao da će svi odvodi uvek biti čisti i dovoljni.
jesu beŠva,ali ne bih rekao da ovo nije rizik i po.
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#54
Makar dva stepenika ulaz da bude izdignut od poda - to je nekih 40cm, puna kapa. Da baš svaka voda, miš ili buba ne budu pravolinijski ka ulazu. Ako se brinu zbog starijih građana, napravi blagu betonsku rampu za kolica. Na visinu od dva stepenika to može da bude izuzetno blago gde svako ko ne može savladati stepenik može da se popne.

Meni na tvojoj slici HMAP deluje kao da je neko pokušao da uštedi 5cm stiropora za pod. Za 5cm i bio bi nivo isti kao spoljašnjost.
Reply
#55
Vidim da su nestali neki postovi, pretpostavljam kod prošlog napada na sajt.

Elem, kod mene radovi teku nekim sopstvenim tokom - uvek uz određeni set proberma, naravno. Prvi fasader je radio lepo ali je hteo da radi kako je njemu lakše, a ne kako je meni bolje. Polepio 90% temeljne sokle i 4 reda stiropora po zidu. Posle 4 dana javio da neće da radi više, ne može da radi pod pritiskom i da je bolje da mi neko drugi završi to. Dobio je 400 evra za taj rad - nije trebalo ni to, nego sam mu dao pre nego je otklazao. Našao drugog fasadera, što samo po sebi nije bio lak posao jer se teško nađe neko da nastavi na tuđ rad. Ono što je onej razvlačio 4 dana, ostatak kuće je ovaj polepio za 2 dana. Lepak, mrežica, lepak, podloga. Sad se čeka neki sunčan dan od srede (kad prođe Sveta Trojica) da se navuče završni malter. Trenutno stanje je nekako ovako:



I tako. Kako kaže moj jako dobar drugar sa kojim sam radio el. instalacije unutra - Oni samo odlažu ono što mora da se desi.
Reply
#56
Ovo vreme je dobro za postavljanje termo fasade, kažu da ne valja raditi kad je mnogo vruće, prebrzo se suši lepak. E sad nakon nekog vremena valjalo bi malo toplote i sunca da se to sve osuši pre jeseni, a kako je krenulo sa ovim kišom, ne vidi se kraj.
Reply
#57
(06-06-2023, 06:46 AM)Zvu Wrote: Makar dva stepenika ulaz da bude izdignut od poda - to je nekih 40cm, puna kapa. Da baš svaka voda, miš ili buba ne budu pravolinijski ka ulazu. Ako se brinu zbog starijih građana, napravi blagu betonsku rampu za kolica. Na visinu od dva stepenika to može da bude izuzetno blago gde svako ko ne može savladati stepenik može da se popne.

Meni na tvojoj slici HMAP deluje kao da je neko pokušao da uštedi 5cm stiropora za pod. Za 5cm i bio bi nivo isti kao spoljašnjost.


ovako je svuda,tu u tih 20ak cm staje izolacija i podno grejanje...i nije to samo ovde tako,često to rade.


zidovi se rade od *sirovog* poda,pa se pitam koje će osiguranje pokriti vađenje ploča i vune ispod nivoa košuljice sve do *sirovog* poda da bi se rešili poplavljenih i mokrih zidova.
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#58
Tu je bitno da vrata dobro dihtuju i da ih neko ne zaboravi zatvoriti na vreme.  Big Grin

Doduše ispred vidim slivničku rešetku, a ostatak platoa ispred ulaza bi trebalo da ima pad od zgrade što bolji, i onda neće ništa da se desi ako baš nije neka prava poplava. 
I da taj kompleks ima jaku kišnu kanlizaciju da ovodi vodurinu, održavanu naravno, jer ako se začepi već vidim ishod. 102

Za industrijske objekte obično traže da pod bude 20-30cm iznad terena/saobraćajnice. Ako vozila ulaze u objekte, pravi se rampa.
Reply
#59
(06-06-2023, 08:25 AM)NIXIE Wrote: Ovo vreme je dobro za postavljanje termo fasade, kažu da ne valja raditi kad je mnogo vruće, prebrzo se suši lepak. E sad nakon nekog vremena valjalo bi malo toplote i sunca da se to sve osuši pre jeseni, a kako je krenulo sa ovim kišom, ne vidi se kraj.

Fasada je postavljena, osuši se ona brzo samo je bitno da u postupku vezivanja lepka ne bude jaka vrelina niti direktna sunčeva svetlost jer utiču na hemijski proces vezivanja. Ono što je rak rana ovog vremena najviše utiče na završni malter. Ako navuče malter i padne kiša, spraće ga. Žali bože materijala i rada, jer mora opet da se malteriše. Od 30 dana juna, najavljuju 25 dana mogućih pljuskova. Ja stvarno ne znam kada će ovi momci moći da završe fasadu kod mene.
Reply
#60
od oba faktora na većim gradilištima se štite onom mrežicom koja se postavlja sa spoljne strane skele,na kojoj se najčešće nalaze ocrtane reklame. to je velika investicija za male firme,i baš u ovih par meseci treba "ubosti" ne samo dan već i njegov deo. nadam se iskreno da ćeš imati sreće po tom pitanju.
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)