Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kuća :)
#1
Nekakav uvod,

U decembru 2021-ve sam kupio plac, a u julu 2022-ge godine sam izvršio prijavu radova i počeo da pravim kuću. Imajući u vidu da sam izašao iz stana od 75m2 kontao sam da će kuća od 100m2 biti dovoljno komforna za moju četvoročlanu porodicu. 6 meseci je trajala prenamena zemljišta (vodilo se kao poljoprivredno, a za gr. dozvolu neophodno je da se vodi kao građevinsko - logično, ne?), pronalazak povoljnog arhitektonskog biroa koji može da utiče na brže izdavanje dozvole za gradnju i na koncu ugovaranje posla sa izvođačima radova. 11-og jula su počeli radovi, a 11-og avgusta je stavljen poslednji crep na krov. Grubi radovi su gotovi. Pre nekih mesec dana sam podneo zahtev za dodelu kućnog broja (očekujem svakog dana da dobijem obaveštewe da mi je stiglo rešenje iz katastra u e-sanduče), a juče je radnja koja se bavi izradom i postavljanjem stolarije zapušila otvore na kući. 

Sledeći korak/prioritet bi bio potraživanje priključka za struju od EDB-a - kako ne bih tražio od komšije da mi dobaci produžni za mješal'cu svako malo (RRRAAAAUUU RRRRAAAUUU RRRRRAAAUUU). 

Imam izdate Uslove za projektovanje i priključenje kao i Ugovor o pružanju usluga priključenja. Sledeći korak je da uradim Atest uzemljenja (idealno digitalno potpisan) kako bih mogao da predam zahtev EDB-u za priključak.

Pitanje,

Znate li nekog ko bi mogao da mi izda Atest za uzemljenje u digitalnoj formi i postoji li još neki korak koji treba da preduzmem pre potraživanja priključka ?

Ima more električarskih firmi koje izdaju pomenute ateste na netu ali rekoh prvo da vidimo mogu li da ostavim svoj novac nekome iz sopstvene niše ljudi u kojoj se krećem Smile 

Ako imate neke savete ili pitanja koja se tiču stizanja do ovog stadija, pucajte. Nisam nikoga unajmljivao za zahteve koje sam morao da podnosim, a sve je urađeno legalno, sa dozvolama i po trenutno važećim propisima pa sam pored muke ubrao i "malo" iskustva sa građevinskom birokratijom.
Reply
#2
Zvu - ne umem da pomognem - ali umem da ČESTITAM! srećni radovi i što brže useljenje!
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#3
Bravo, Sve mi nešto poznato, većinu sam uspeo telefonom i mailovima da izdogovaram, ta vreme je tehnike! Smile
Javiće ti se već neko za atest, a i ako ne, mene je u lokalu koštao oko 50Eur...
Reply
#4
@HMAP: Hvala

@Bocko: Ma da, sada je bar moguće da se ne obijaju noge po šalterima i kancelarijama. Još nije toplo pa računam polako da rešavam ono što mogu, a nije usko vezano za rad na kući ili placu. ONo za šta sam morao da idem jeste bila prenamena zemljišta. Tu gde mora da se ide, ne može bez tri puta. Još su korona zabrane važile, oni iz gradske uprave živeli svoj san. Kaže, "ne radimo sa strankama, vi svoj zahtev i uplatnicu ubacite u kutiju u holu". Koja kutija sunce ti. Uzeli poklopce od pakovanja papira za štampanje, ispisali flomasterima naziv odelenja gde treba da stigne, a ako i dune malo promaja pa ispadne, nema veze.... Haos Smile
Reply
#5
Sve ti zavisi od lokalne uprave:
ovi "moji" u Novoj Varoši su mi to oko prenamene zemljišta odradili po telefonskom dogovoru, uz par mailova za par dana... Legalizacija odrađena za DVE nedelje, no ih kao usporava centrala u Bg, nebi trebali pre 6 nedelja da izdaju dokumenat... Smile
Najveće natezanje je bilo sa EPS: korona, pa se kao "boji" da izađe na teren, da vidi situaciju, pa Viber i mail prepiske, pa telefoni... 6 meseci me lik odvukao vremenom... Onda presavijem tabak i sve, bez dogovora sa njim, uz jedan poziv jačem po hijejarhiji, podnesem zahtev za priključak...
Ubrzo lik zove, pa niste trebali, pa neka bude po vašem, i pošalje troškovnik, pa nadalje sve po redu i brzinski...
Reply
#6
Zvule,
Prvo čestitke na napretku a popričao sam sa čovekom koji je nekada radio uzemljenja za firme ali po Pančevu. Nažalost mi nije pomogao sa nazivom neke firme ali mi je bar rekao da moraš da obezbediš dva atesta. Jedan atest se izdaje za izvođenje instalacije, drugi za uzemljenje. Za uzemljenje svakako moraju da izađu na objekat i urade merenja a izdavanje sertifikata u digitalnom obliku nije nešto nepoznato i novina.

Samo guraj dalje!
Reply
#7
Čestitam na kući Zvu. Bitno je da su zidovi i krov tu, ostalo će se napraviti. Smile

Inače jel sam ja do dobro vidio da su od temelja do krova sve napravili u mjesec dana? Ako je onda stvarno odličan posao pogotovo ako je u pitanju klasična gradnja,beton,cigle itd.
Reply
#8
To za mesec dana gradnje je i meni privuklo pažnju. Svaka čast i majstorima i tebi i neka ti je sa srećom. Zelim ti brzo useljenje
Reply
#9
Možda glupo pitanje ali nisam shvatio iz teksta,imaš li već urađenu elektro-instalaciju , uzemljenje i FID sklopku ?
Reply
#10
Neka je sa srecom Zvu, ja sam prosle godine prosao sve to i uselio se Smile

Kao sto gorso69 rece trebas imati uradjenu kompletnu instalaciju sa uzemljenjem i FID sklopkom. Onda da angazujes nekog ko ce izaci na teren i uraditi ispitivanje i odrediti vreme reagovanja zastite i ostalih parametara. Struju za taj test ces morati produznim kablom da dovedes od komsije. Cena je 6000 RSD i verujem da je manje-vise ista cena i na jugu kod nas i na severu.

Pozdrav
Reply
#11
Nek je sa srećom Zvu!
Reply
#12
Hvala drugari.

Ja sam pričao sa arhitekticom nešto, kaže da je minimum za potraživanje strujnog priključka potrebno da im priložim atest za uzemljenje. Oni urade i izvedu sve, a ja posle samo tražim da me povežu - do tada bi trebalo da mogu da je koristim kao industrijsku. Moram još malo da popričam sa njom.

Elem, da. Kuća pod krov za 30 dana. Klasična gradnja - gvožđe, beton, giter blok i kanjiža crep. Trojica ljudi je radilo i to se nisu čak ni ubijali od posla. Tajna je da se sve ugovara i naručuje danas za prekosutra. Kuća je tačno 108m2 i mislim da ni njih trojica nisu nikada brže napravili kuću.

Napravio majstor proračun koliko gvožđa treba 3 dana pre početka radova. Poslao nacrt firmi da seče i uveže. 11.07.2022 Došli u 8 ujutro i ocrtali krečom zemlju. U 10 došao bager i kopao temelj do 15, posle do 18 samo nasipanje šljunka da se izravna i kući. Taj dan sam ugovorio 21m3 betona za sutra. Sutra ujutru stigla paleta cementa, 5m3 jedinice, 15m3 šljunka, kondor traka, 20 litara Sika plastifikatora, kanta bitulita, 11 armaturnih mreža Q335 i uvezana armatura.  Gvožđe, postavili u zemlju do 10 i pili pivo. Oko 12 stigla dva miksera betona. izlivanje temelja i pobadanje armature za stubove do 15 i kući. Na putu do kuće telefonom ugovorim 520 betonskih blokova za temelj, kubik daske, eksere,  da stigne sutra. Dan treći, dolazim oko 10 na gradilište, zidanje temelja već krenulo. Odem da iznajmim vibro ploču za sutra i ugovorim 20m3 peska za punjenje temelja. 2 dana trajalo zidanje 3 reda bloka i vibriranje temelja. 4-og dana sam ugovorio 15m3 betona za prekosutra da dođu za ploču, taman da stignu da ošaluju, da postavimo kanalizaciju u temelj i foliju pa armaturu preko. U subotu se izlila ploča, a ja u nedelju dolazio samo da polivam. To je prva nedelja i takve četiri. I da ne smaram dalje - sve je išlo tako, naručujem danas za prekosutra. Radili su 6 dana nedeljno, jedan vikend (kad se lila tavanska ploča) su spojili subotu, nedleju i ponedeljak i došli tek u utorak - nekom u Vranju je bilo venčanje pa su išli čoporativno da trupaju Smile Ja sam gledao da za dovoz materijala uvek biram stovarišta koja imaju svoje grajfer kamione - neka istovara robot kad već može (da ne pominjem što je stavio 12 paleta bloka na temelj i 7 paleta crepa na gornju ploču, ušteda vremena u prenosu materijala ogromna). Zidanje je trajalo 7-8 dana, fert gredice i ploča između 5-8 dana i ostatak za ukrajanje greda i postavljanje krova. Isplatio sam ih na ruke 11.08.2022.

I da ne bude prazno slovo na papiru Wink

Moji klinci i dvojica deda dan pre početka


Drugi dan 

Reply
#13
Zvu nek je sa srećom!
ne mogu ti pomoci oko problematike sa prikljuckom struje ali mogu da proveravam akusticnost prostorija.
pa ako si zezno nesto moz se dogovorimo direktno, normalno pod uslovom da imas sve papire...
Reply
#14
(03-03-2023, 04:32 PM)gorso69 Wrote: Možda glupo pitanje ali nisam shvatio iz teksta,imaš li već urađenu elektro-instalaciju , uzemljenje i FID sklopku ?

Ne znam kako mi promače ovo pitanje juče. Nije glupo.

Imam urađeno uzemljenje (traka ispod temelja - fala Peđa (: ) i to je sve. Sled događaja je sledeći. Izdavanje atesta za uzemljenje, dobijanje industrijskog priključka na osnovu toga (kako bi se mogli izvesti unutrašnji radovi). Nakon izvedbe elektro-instalacija radi se atest i onda se prebacuje na "kućni" priključak.
Reply
#15
Kod nas u ZR uz građevinsku dozvolu i objedinjenu proceduru podnosiš zahtev za privremeni priključak.Tvoje bi bilo da imaš  uzemljeni građevinski orman sa osiguračima
i FID sklopkom i etest za uzemljenje.
Od EPSa dobijaš orman sa brojilom i tri osigurača koji se ugrađuje ili na najbliži stub ili u ogradi da bi bio pristupačan u svakom momentu EPSu pošto je njegovo vlasništvo.Privremeni priključak traje do dve godine.Kada završiš kuću pribavljaš atest za električnu instalaciju i podnosiš zahtev za trajni priključak.
Reply
#16
Preporuka da ti EPS-ov orman bude u ogradi(liniji razdvajanja) jer kabel od njega do tvog građevinskog ormana a kasnije i do kuće  je tvoj trošak.
Reply
#17
Photo 
Nista od vodova za izjednacavanje potencijala po armaturnim mrezama ?


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
#18
Moja preporuka da trazis da ti EPS postavi orman na banderu, kod nas u Sremu tako rade, pa sa bandere da dovedes vazdusni SKS kabal do kuce, jer desi se da ce prvom priikom kada budu neki ulicni radovi, kopanje kanalizacije, gasa, vode, bilo cega, a kabal imas podzemni, neko da ga presece bagerom pa ces tu da imas spojnicu, ili ce da ti osteti kabal i ostavi ga ostecenim a da ni ne znas da je ostecen, ili da posle lupas beton kako bi zamenio kabal itd, ovako mozes kroz tavan direktno u svoj kucni orman da dovedes SKS kabal, on je snop 2x16mm kvadrata aluminijum, i jeftinije je nego da polazes podzemni kabal, da kopas, zatrpavas...
Reply
#19
@Zvu neka je sa srećom!
Reply
#20
(03-04-2023, 11:28 AM)gorso69 Wrote: Kod nas u ZR uz građevinsku dozvolu i objedinjenu proceduru podnosiš zahtev za privremeni priključak.Tvoje bi bilo da imaš  uzemljeni građevinski orman sa osiguračima
i FID sklopkom i etest za uzemljenje.
Od EPSa dobijaš orman sa brojilom i tri osigurača koji se ugrađuje ili na najbliži stub ili u ogradi da bi bio pristupačan u svakom momentu EPSu pošto je njegovo vlasništvo.Privremeni priključak traje do dve godine.Kada završiš kuću pribavljaš atest za električnu instalaciju i podnosiš zahtev za trajni priključak.
(03-04-2023, 11:44 AM)gorso69 Wrote: Preporuka da ti EPS-ov orman bude u ogradi(liniji razdvajanja) jer kabel od njega do tvog građevinskog ormana a kasnije i do kuće  je tvoj trošak.

Ja kukuričem ono što mi je danas rekao ing. koji mi je radio atest uzemljenja (Ru=1,4 oma). Ne deluje mi da je baš dobro upućen pa od ponedeljka vidim sa direktorkom biroa koji je radio projekat. Oni su skloni poznavanju procedura. Mene najviše zanima koliko evropskih dinara će da me košta to zadovoljstvo da mogu kao čovek da se ubijem fenom u kadi ako poželim..

(03-04-2023, 01:33 PM)Superhik Wrote: Nista od vodova za izjednacavanje potencijala po armaturnim mrezama ?

Iskren da ti budem, ne da nisam planirao to nego nisam ni znao da treba dok nije prošlo jedno dve nedelje od izlivanja ploče. No izgleda da nije sve izgubljeno. Kasnije u razgovoru sa poznanikom (informacija koju ću svakako morati da proverim ali budi nadu) je da se u tu svrhu takođe može uraditi potapanje armaturne mreže fi 4mm u kupatilu u košuljicu. Kako svakako nameravam raditi podno grejanje, mislim da to neće biti nikakav problem.

(03-04-2023, 03:06 PM)savan Wrote: Moja preporuka da trazis da ti EPS postavi orman na banderu, kod nas u Sremu tako rade, pa sa bandere da dovedes vazdusni SKS kabal do kuce, jer desi se da ce prvom priikom kada budu neki ulicni radovi, kopanje kanalizacije, gasa, vode, bilo cega, a kabal imas podzemni, neko da ga presece bagerom pa ces tu da imas spojnicu, ili ce da ti osteti kabal i ostavi ga ostecenim a da ni ne znas da je ostecen, ili da posle lupas beton kako bi zamenio kabal itd, ovako mozes kroz tavan direktno u svoj kucni orman da dovedes SKS kabal, on je snop 2x16mm kvadrata aluminijum, i jeftinije je nego da polazes podzemni kabal, da kopas, zatrpavas...

Svakako mi je dostupna bandera sa koje bih vukao struju preko puta. Peđa Manić mi reče da se u tom slučaju ne isplati rabota podbušivanja puta i kopanja, nego ćemo ići na konzolu i vazdušnom linijom.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)