Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nov desktop računar - pomoć i saveti - ispao sam iz te priče
#81
Vidi, možda se rodio miš. Ali da znaš da nije baš svakom ovo pristupačno. Nije ovo neka suma kad bi samo ta rupa trebala da se popuni, problem je što ima mnogo više rupa koje moraju da se popune sa mnogo više novca. Nadam se da ti nikada nećeš morati da popunjavaš rupe kao mnogi, ali mislim da nećeš moći da izbegneš to sve i da hoćeš.
Svestan sam da su sve ove komponente već stari modeli, ali za moje potrebe i moj džep ovo je odličan ali i preskup kompjuter.
I da, napajanje je skupo ali garancija mu je 10god, kao i za RAM. Za M.2 je 5 godina garancija.
Reply
#82
https://viphouse.rs/p/noctua-nf-p12-redux-1700p/127219

Ja ne bih išao preko ovih... Noctua ima značajno skupljih modela, ali mislim da je to već preterivanje, kad su ventilatori kućišta u pitanju.

Bitno je napraviti dobar protok vazduha kroz kućište, a ko će to bolje da uradi nego mašinac. Smile
Ali ako primetiš da se i dalje dosta greju komponente, onda problem može da bude u kućištu, pošto starija kućišta često imaju lošiji protok vazduha, osim ako nisu bila "premium" u to vreme kad su bila aktuelna.

Kad smo kod hlađenja, 3700x bi trebalo da ima najbolji kuler iz te serije (Wraith Prism), ali je moguće da će se taj kuler mučiti sa tim procesorom kad ga opteretiš do kraja, ohladiće ga, ali po cenu dosta velike buke, i s tim u vezi možeš da kreneš da razmišljaš o kasnijoj kupovini malo boljeg kulera. Smile
Nije hitno, ja sam 3900X hladio neko vreme tim kulerom, ali je temperatura dolazila do 90++ stepeni kad opteretim sva jezgra na 100%, i u toj sobi nije moglo da se spava, a verujem da ćeš ti pošteno da ga rendaš sa "rendanjem". Big Grin
Reply
#83
Odlično. Ma kućište ima solidan protok, ali mu treba podrška jednog venta napred i jednog pozadi da malo usmeri strujanje. Drugi problem je što topao vazduh iz napajanja ide direkt u cooler procesora (jexxš ti te mašince) Big Grin
Doći će na red i ozbiljniji cooler za procesor, zq sad je na standardu. Overklokovanje ne dolazi u obzir svakako tako da računam da će standardni uspeti da se izbori kako tako.
Reply
#84
(04-12-2021, 10:34 AM)BeliNinja Wrote: Odlično. Ma kućište ima solidan protok, ali mu treba podrška jednog venta napred i jednog pozadi da malo usmeri strujanje. Drugi problem je što topao vazduh iz napajanja ide direkt u cooler procesora (jexxš ti te mašince) Big Grin
Doći će na red i ozbiljniji cooler za procesor, zq sad je na standardu. Overklokovanje ne dolazi u obzir svakako tako da računam da će standardni uspeti da se izbori kako tako.

Zmam da na samom pocetku nisi hteo drugo kuciste ... al evo baci pogled na ovo 
https://www.kupujemprodajem.com/kompjute...1004233993

Ono sto ovim kucistem dobijes je dislocirano napajanje , ide skroz dole na dnu uzima vazdudh od pozadi i gura na dole ( ili obrnuto )  39
Dok ti je maticna skroz gore i imas jedan veci kuler sa zadnje strane za cpu ... time si izbegao vruc vazduh od napajanja ka cpu .

Kuciste ko kuciste morali su da ga naprave da svetli ko luster 102 sto se meni bas nesvidja  ali ... moj ukus ... 

Opet lepo kucistance sa vise nego pristupacnom cenom  Smile  malo detaljnije o ovom kucistu imas 
https://www.youtube.com/watch?v=8YJkvr9Bk9Y

Iskreno se razmisljam da uzmem i ja jedno i da preslozim moj i5 unutra jer mi se smucila ova moja limenka  Big Grin
Reply
#85
Mene si našao da pržiš Big Grin
Nema šanse. Kućište ostaje dok se ne raspadne. Pogotovo ne ovo cirkus kućište Big Grin

Imam ja u kućištu pozicije za te ventove napred i pozadi i mislim da će dobro da urade posao. Napred će da rashladi SATA SSDove, a zadnji će da makne vruć vazduh sa procesora  i iz napajanja jer je baš tu lociran vent.
Reply
#86
BeliN: vent napajanja ne ubacuje vruć vazduh u kućište nalazio se on gore (starija kućišta) ili dole (novija). Jedino ako si ti onim nastavcima obrnuo plus minus pa se vri naopako, onda možda Big Grin. Neobično mi je da je unutar kućišta vruće kada je procesor svega 65W TDP-a i imaš SSD diskove. Može da greje jedino grafika a ona mi ne liči ni na kakvu baba rogu potrošača, makar ova trenutna.

A ovo MS Industrial kućište je, pardoniram, baš niska klasa.
Reply
#87
Nikče ne paziš na času Big Grin
Ekstenzija je za prednji panel, USB i audio, a vent na napajanju je tu gde je. I stvarno duva vruć vazduh jer usisava vazduh iz okoline i izduvava vruć ali u kućište. Tako je na svim napajanjima koja imaju veliki vent na poklopcu, a ne onaj mali 8cm vent na zadnjoj strani. Ovaj probkrm je rešen na novijim kućištima gde se napajsnje montira u prizemni deo kućišta i onda vruć vazduh iz napajanja ide van kućišta.
Reply
#88
Do skoro sam imao kućište čija je unutrašnjost ista kao kod tebe.
Nećes se tu usrećiti sa prednjim ventilatorom. Više će da se čuje nego što će nešto da ohladi a protok bolje da ne pominjem. Gornji na zadnjoj strani je već druga priča.

Nije ti palo na pamet, mogao si da napraviš nekoliko otvora i provučeš kablove između zadje stranice i ploče a onda "vraćaš" nazad ono što ti treba. Mada ni ovako nije loše ispalo kako si uradio.
Reply
#89
Palo mi je na pamet ali izmedju nosača matične i poklopca ima celih 7 do 8mm i ne moze da se spakuju snop kablovi. A to je najpedantnije moguće rešenje, ali jbg tako je kako je. Kvalitetnije kućište ima kvalitetnu cenu, a moji prioriteti su takvi kakvi su.
Reply
#90
(04-12-2021, 10:13 PM)BeliNinja Wrote: Nikče ne paziš na času Big Grin
Ekstenzija je za prednji panel, USB i audio, a vent na napajanju je  tu gde je. I stvarno duva vruć vazduh jer usisava vazduh iz okoline i izduvava vruć ali u kućište. Tako je na svim napajanjima koja imaju veliki vent na poklopcu, a ne onaj mali 8cm vent na zadnjoj strani. Ovaj probkrm je rešen na novijim kućištima gde se napajsnje montira u prizemni deo kućišta i onda vruć vazduh iz napajanja ide van kućišta.

Nisam bio za kompujter celo veča pa sad komentarišem: Moja napajanja su sva sa 14cm ventilatorom i sve do jednog guraju vazduh iz kućišta PC-a a izbacuju nazad, na strani gde je strujni priključak / prekidač. Nema šansone da i jedno radi drugačije. I ovi montirani na dnu usisavaju vazduh sa dna kućišta (perforirano dno ili potpuno otvoreno, može biti filter, sunđer otvorenih ćelija) pa nazad ka strujnom priključku. Kod novijih kućišta stoji i puna limena pregrada koja odvaja napajanje i materičnu sa ostalim elementovima kompujtera. Sklapao sam ja makine za novce nego počeli da uvoze škart komponente pa reklamacije odnele previše vremena/novca te batalio. Eto. Smile
Reply
#91
Ovo je 3. napajanje koje lično ugradjujem i vent funkcioniše na iati način. A video sam još gomilu takvih i svi na isti način usmeravaju vazduh. Pitaj Boga šta je u pitanju Big Grin
Reply
#92
E ću da dođem u KG da mi sas to 750W napajanje feniraš ovo malo kose što ostalo. Da se uverim na licino mesto da duva iz njega a ne u njega. Znaš kol'ko bi prašine bilo nabacano u kompujter, na matičnu i ostali elementovi? Eto mene čim registrujem kola, mini skup u KG, prošli put sam omanuo. Sad je red brate Smile
Reply
#93
Nik je u pravu, ventilator napajanja uduvava vazduh u napajanje, gde god da se nalazi. To praktično znači da ovi što imaju ventilator sa donje strane izvlače vruć vazduh iz kućišta i duvaju ga u napajanje (ako je napajanje gore montirano kao kod tebe), a oni koji imaju ventilator pozadi (8cm), duvaju od spolja u kućište, kako si ti opisao.
Reply
#94
Ni stara napajanja sa 8cm ventom ne duvaju unutra no projektovane snage su manje, 250-400W max pa je lakši posao hlađenja.
Reply
#95
Onda se izvinjavam na širenju dezinformacija. Smile
Reply
#96
Na ruku oseća se strujanje u smeru ka unutar kućišta. Trenutno je drugi komp na stolu pa ne mogu da proverim. Ali sutra ću proveriti i napraviti snimak da bi svi videli.
Ovu temu sam načeo zato što mi je kolega rekao da takva glupost već postoji da se vode teme po netu oko toga inaće ja to nilada ne bih proverio Big Grin
Reply
#97
Nisu tacne informacije koje ste naveli, mali ventilator koji se nalazi nazad kod prekidaca na napajanju izvlaci vazduh iz napajanja
Reply
#98
Pa to je Nik i napisao, ja sam pogrešio. Smile Sve u svemu, sva napajanja onda izvduvavaju vazduh iz kućišta.
Reply
#99
kao potvrdu navedenog evo slika novog Deer napajanja koje mi je stajalo kao rezerva za probanja, unistio sam garanciju na njega kidajuci nalepnicu, al sta se moze, nauka je bitnija, a i vreme mu je taman za vojsku, kupio ga 2003 godine Smile


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
BeliN, imaš staro napajanje pored sebe. Prespoji pin 14 (stari 20-pin ATX) ili pin 16 (novi 24-pin ATX) zelena žica 
sa susednim ground pinom (crna žica) pa će napajanje raditi bez povezivanja na matičnu. Uključiš i eto provere 'koji vetar duva' Smile 

[Image: attachment.php?aid=35609]


Attached Files Thumbnail(s)

Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)