DIY Electronic projects
Nov desktop računar - pomoć i saveti - ispao sam iz te priče - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Sve ostalo - Everything else (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Forum: Sve i svašta (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Thread: Nov desktop računar - pomoć i saveti - ispao sam iz te priče (/showthread.php?tid=2512)

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8


Nov desktop računar - pomoć i saveti - ispao sam iz te priče - BeliNinja - 12-26-2020

Društvo,

Nakon mnogo godina došlo vreme da promenim računar.

Pitao neke drugare, malo pratio forume (ove naše diy) i odlučio.

Poručena ploča Gigabyte B450 Aorus Elite, stiže u utorak. 

Planiram procesor AMD Ryzen 7 3700X.

Planiram RAM od 16 do 32GB, videću kako će finansije da dozvole. 

Planiram neku grfičku do 150e, možda čak neku polovnu.

Imam dva SSDa, jedan BIOSTAR S100-480GB i jedan KINGSTON SA400S37480G. Oba kupljena 2020. godine, dakle skoro novi (ovaj drugi nema ni pola godine i još ni jedan dokument nije snimljen na njega Big Grin ). Kasnije ću dodati jedan od onih ultra brzih SSDova max 256GB što su obliku kartice i sa njega da teram OS.

Računar je namenjen za klasično kućno korišćenje (možda ću da probam neku igricu kad ga sklopim), planiram da koristim AutoCAD i Solid Works (ali ne nešto komplikovano renderovanje). 

Ono što me najviše tera da menjam računar je potreba za dva monitora, i prelazak sa WIN7 na nešto novije, jer kad radim neku dokumentaciju u isto vreme koristim Exel, Word, pdf reader, Chrome i Auto CAD. Dosta podataka prepisujem iz programa u program i izluđuje me što svaki put moram da radim minimiziranje ili maximiziranje programa  SpaceWars 

Možda moj izbor nije naj naj, ali to je ono što ću moći da dobacim pa kako god da ispadne, ubeđen sam da će biti bolje nego što mi treba .

Pitanja:

1. Koje napajanje od 800 do 1000W?
2. Koja grafička, obavezno da ima dva HDMI ili Display jer hoću oba monitora da ganjam istom konekcijom bez miksovanja? Monitore planiram neke DELL i oba ista, da budu stereo Big Grin
3. Koji RAM u navedenom kapacitetu? 

 Temu možete koristiti u duhu naslova, bitno mi je da dobijem odgovore  113


RE: Nov desktop računar - pomoć i saveti - ispao sam iz te priče - progster - 12-26-2020

Ako hoćeš stvarno kvalitetna napajanja:
Seasonic Focus Gold Plus
Corsair RMx

Ima još, ovo mi pada na pamet...

Nema realne potrebe da budu 800-1000W, ako planiraš jednu grafičku, naročito do 150e. Bolje 650W (pa čak i 550W) neko od ova dva, nego 1000W Raidmax i sl... Ne kažem da nema svrhe kupiti napajanje veće snage ako finansije dozvoljavaju, ali bićeš miran i sa manje. Imaj u vidu da oba napajanja imaju 10 godina garancije, to nešto govori... Da te ne zbuni, nekad prodavci neće dati toliko dugu garanciju, ali je proizvođač propisuje. Smile

Kod nas je ponuda napajanja generalno očajna, mada sam ja pomenuti Seasonic našao u Monitor System prošle godine, zato ti predlažem kupovinu preko KP, od "mađara". Naravno, ako ti se ne uklapa u budžet, videćemo nešto jeftinije... Mada je napajanje srce računara, i uvek je dobro investirati tu, da se ne bi kasnije zažalilo...

Ja za Ryzen koristim Kingston Fury 3200MHz, konkretno 4kom:
https://www.monitor.rs/ram-memorija/16GB-DDR4-3200MHz-HyperX-HX432C16FB4-16

Imaš ih u raznim kapacitetima i kombinacijama, preporučujem da kupiš bar dva štapa, 2x8, 2x16 itd. I takođe, bar 3200MHz radnog takta, pošto je Ryzen malo osetljiv na takt memorije, ne drastično, ali više od Intela. To je posledica same strukture procesorskog čipa... Može i jedan štap, ako planiraš da kroz pola godine-godinu dokupiš drugi, a i bolje uštedi na RAM, pa dokupi, nego da štediš na napajanju...

Za grafiku nisam baš siguran, za te pare bih jurio polovnu, dosta više možeš da dobiješ za uložene pare, a to će da znači ako radiš 3D, ali nisam baš u toku, pošto koristim grafiku staru skoro 10 godina, zadovoljava mi potrebe, baca sliku na tri monitora...


RE: Nov desktop računar - pomoć i saveti - ispao sam iz te priče - zare - 12-26-2020

Osnova je odlicna, to je zmaj, sto rece progster, samo brza memorija i nema problema.
Ne znam da li "obicna" graficka za igrice zavrsava posao za renderovanje, verovatno da. Nekada su postojale posebne graficke za slicne namene ali ne pamtim kada sam naisao na takvu pricu.
Sada skoro sve nove i jake graficke imaju po 2 ista porta. Obicno po 2 HDMI i DP. Obrati paznju sta od konektora ima na monitorima. Vrlo cesto se desava da nemaju HDMI.


RE: Nov desktop računar - pomoć i saveti - ispao sam iz te priče - nik - 12-26-2020

Ako ne planiraš najnovije igrice već samo grafički rad onda će i stariji modeli grafičkih sa više sopstvene memorije da odlično završavaju posao. Verovatno je u njima već DDR5 memorija. I ja polako zaostajem u novim (main stream) komponentama, ono što mene interesuje i dalje koristi serverske ploče i Xeon procesore sa što više jezgara.

Seasonic Focus Gold 550 imam, dobro napajanje. Možeš da pogledaš ako se nisu i oni ukinezili - nemačka napajanja Bequiet. Na sajtu imaš i zgodan kalkulator potrebne snage kod sastavljanja novog računara.

Više od 32GB memorije ti neće trebati sigurno. Dobar savet jeste 16GB pouzdane i brze memorije sada a 16GB naknadno, kad malo padne cena. Ne treba preterivati ni u čekanju jer se modeli menjaju i nestaju iz ponude.

Disk. Lepo je imati super brzi disk koji diže sistem u sekundi ali moraš da računaš na to da kod crkavanja SSD diskova nema 'čupanja' podataka, sve je otišlo u nepovrat. SLC tip pruža najveću pouzdanost, ostali sve manje (SLC>EMLC>MLC>TLC) tako da predlažem čuvanje podataka na standardnom hard disk-u pouzdanog kvaliteta.

Monitor ne mora da bude Dell već gledaj da to bude kvalitetan IPS panel, življe, bolje boje i veći ugao gledanja. Iiyama, ViewSonic i sl. spadaju u višu kategoriju a monitor je najbitniji deo računara, to je ono za čim provodimo dobar deo dana.
 
Eto Smile


RE: Nov desktop računar - pomoć i saveti - ispao sam iz te priče - BeliNinja - 12-26-2020

Uuuu, odlične informacije od svih, da vas ne citiram.

Ploču kupih u Comtrade jer je cena bila ista kao na KP. Ostatak komponenti će verovatno biti iz Mađarske.

Što se napajanja tiče, naveo sam snagu jer znam da novije komponente imaju apetit a ja nešto i ne verujem tim PMPO brojevima na napajanjima Big Grin

Ali ako kažete da 650W može da bude dovoljno za sve što će da bude u kučištu, onda neću da se razbacujem.

Moji zahtevi za 3D renderingom su relativno mali, i sve što ja radim odlično radi na najobičnijim i grafičkim karticama čak i na integrušama na lap topovima.
Nikada nisam kupovao najobičniju grafičku, već uvek neku malo sposobniju da bih odigrao neku igricu u prvih 6 meseci polse nabavke a posle mi ta grafička dozvoljava opušteniji rad u 3D modeliranju jer onda baš ništa ne štuca. Sa integrušama nije baš tako, ipak mao zapne prilikom rotacije modela. Drugi razlog je to što ako grafička crkne, menjam samo nju i onda kupim šta mogu a da radi. Ne volim kada je grafička integrisana u procesoru jer onda trošak prilikom crkavanja može da bude gadan, a i RAM vuče sa glavnog izvora.

Što se tiče SSD i HDD. Već duži period bitne podatke uvek kopiram i na neki fleš. Uvek imam duplikate. Što se tiče HDD kod mene više neće da se nađe jer sam mnogo živaca pogubio sa njima. Mnogo puta mi se desilo da jednostavno više neće da radi i spasavanje podataka bude noćna mora. Dosta koristim google drive jer sam tu poprilično siguran, a i uvek mi je dostupno.

Što se monitora tiče, postoje tri proizvođača monitora a to su Samsung, Philips i Dell. Svi ostali ne zaslužuju da budu u tom timu. Boli me uvo za življe boje ako se zamute posle 2 godine ili počne da treperi itd. Ne gledam filmove na računaru, igricu sam zadnji put igrao 2009. godine, slike gledam samo zbog posla, pozadina u AutoCADu mi je crna Big Grin Monitori neće biti veći od 22" jer mi ne treba, a nemam ni prostora za veće jer i za ova dva od 22" ću morati da iskoristim poslednjih 15cm za veći sto Big Grin


RE: Nov desktop računar - pomoć i saveti - ispao sam iz te priče - Boban - 12-26-2020

Pre desetak dana sam pazario:

MB -  MSI B450 TOMAHAWK MAX
CPU - AMD Ryzen 5 3600 3.60GHz AM4 BOX Wraith Stealth cooler wih fan 100-100000031BOX
RAM - CORSAIR 16GB Vengeance LPX DDR4 3200MHz CL16 KIT CMK16GX4M2B3200C16
SSD - KINGSTON 1TB A2000 M.2 PCIe M.2 2280 SA2000M8/1000G 
GPU - GeForce GTX1660 SUPER ZOTAC TWIN FAN 6GB GDDR6, HDMI/3xDP/192bit/ZT-T16620F-10L 30.211
PSU - Seasonic CORE GC 650W Gold CORE-GC-650
CASE - MS Industrial AQUARIUS PRO gaming

Dinara - 100.510,00

Jednostavno - ovo radi.

Imam dva Dell P2414H monitora (kalibrisana) i oni daju vrhunsku sliku. Za CAD nešto u toj klasi svakako, ne ispod 24".


RE: Nov desktop računar - pomoć i saveti - ispao sam iz te priče - nik - 12-26-2020

Ninja be, Philips ne postoji već decenijama, brend kupili kinezi (taki i kvalitet danas). Dell ne proizvodi ništa već pametno sastavlja komponente. Ideja je da ne kupuješ najjeftiniji monitor već noviju generaciju, sa IPS panelima. To gledaš na mobilnom pa može i kod kutju. I to stereo Smile


RE: Nov desktop računar - pomoć i saveti - ispao sam iz te priče - BeliNinja - 12-26-2020

Hvala Boki. Ma poslu imam dva monitora. Jedan je 24" neki Dell HDMI, kupljen ove godine, drugi je isto Dell 22" Display port malo stariji. Odlični, ali meni stvarno ne treba monitor 24" niti će mi trebati. Kući imam neki Samsung 22" DVI, i on je odličan i dovoljno veliki. Modeliranje mi nije primarna delatnost a za ovo što radim 22" je baš kako treba i neću da bacam pare. Bitnije mi je da imam 2 manitora.

Šta znači kalibrisani monitori.


RE: Nov desktop računar - pomoć i saveti - ispao sam iz te priče - BeliNinja - 12-26-2020

(12-26-2020, 07:14 PM)nik Wrote: Ninja be, Philips ne postoji već decenijama, brend kupili kinezi (taki i kvalitet danas). Dell ne proizvodi ništa već pametno sastavlja komponente. Ideja je da ne kupuješ najjeftiniji monitor već noviju generaciju, sa IPS panelima. To gledaš na mobilnom pa može i kod kutju. I to stereo Smile

Big Grin

Pravo da ti kažem, Imao sam monitor Pnilips, koji je i danas potpuno ispravan ali na VGA port i ne koristim ga odavno. Imam LEDTV Pnilips koji je bezprekoran po svim stavkama već 7 godina. Na netu postoje Pnilips monitori sa IPS panelima. Neka je kinez, odlčni su. Isto kao i Dell.

Samo da dodam. Mnogo puta sam doživeo opekotine očiju od električnog luka aparata za zavarivanje, što mojom nepažnjom što jednostavno nisam bio svestan da će se to desiti (pulsni režim je čudo). Slične tegobe u očima osećam kad se malo duže zablentam u telefon. Pitanje je koliko je taj IPS zdrav po nas. Sa LED monitorom nikada tako nešto nisam doživeo i ako mi se znalo da u cugu provedem preko 12 sati ispred monitora...


RE: Nov desktop računar - pomoć i saveti - ispao sam iz te priče - nik - 12-26-2020

Posle više decenijskog LCD-isanja sada osećam zamor očiju kod dužeg 'monitoringa' a vid je od 0.5 za čitanje došao 2,25 doduše China pijačarske.
Kalibracija monitora (i TV-a) je optimizacija boja, saturacije, nijanse crno/sivo/belo itd. Fino štelovanje što bi za npr. motor auta radili.


RE: Nov desktop računar - pomoć i saveti - ispao sam iz te priče - BeliNinja - 12-26-2020

Pitaj Boga, iskustva su različita. Ima vremena do monitora. Do tada da se skarabudži račnaljka.


RE: Nov desktop računar - pomoć i saveti - ispao sam iz te priče - Makso - 12-26-2020

Ja sam sklopio AMD Ryzen 3 3200G sa integrisanom grafikom (2GB kojih vuče iz rama), za ram sam uzeo Patriot 2x8GB na 3200MHz, matična Gigabyte A320M-H, i WD hdd 1TB 7200rpm (blue).
To za sad radi sasvim dobro probao sam i neke novije naslove igrica na high i ultra podešavanjima i sve radi preko 50fps-a, planirao sam samo u budućnosti ubaciti Samsungov EVO970 M.2 SSD oko 250GB i s njim bi dobio daleko bolje perfomanse, čak to sve gura na 29'' monitor, planiram sad nešto da kupim neki 27'' full hd. Ne sjećam se sad, ali mislim da procesor nisam prebacio u boost mod.

Grafiku sam tada ganjao isključivo AMD, ali kod nas u BiH ponuda je jadna, bilo je onih od XFX-a novih po solidnim cijenama, ali nešto nisam vjerovao u njih i zato sm se odlučio na integrisanu grafiku pa ako nekad zatreba samo je ubacim na matičnu, a mislim da nema više smisla ni ići na grafiku ispod 8GB, što sam i ja tražio, jer sad sve više programa koriste resurse iz grafike...

Inače svi ti Ryzen procesori su baš dobri, a i prilično su jeftiniji od Intela, samo treba mu natrpati rama da ima, i što bržeg, opet pogledati dokumentaciju na AMD sajtu za određeni procesor, tamo ima tačno koje sve modele rama podžrava i koji se preporučuju i koje su maksimalne brzine rama.
A na matičnu ne treba puno bacati para, nešto solidno da to sve podržava je sasvim dovoljno, jer nadogradnjom procesora kod Ryzena socket je stalno isti, tu se može uštediti i preusmjeriti na grafiku ili ram...

@BeliNinja da li si razmišljao o nekom ultra wide monitoru, bukvalno dođe 2 monitora u jednom.?

Ima li neko iskustva sa ovim novim Tesla monitorima MT600BF serijom, nije skup a 3 godine garancije nije loše?


RE: Nov desktop računar - pomoć i saveti - ispao sam iz te priče - zare - 12-27-2020

Taj Ryzen sa integrisanom grafikom nije najsrecnije resenje ako hoces da dodajes drugu graficku. On odmah od PCIx16 slota uzima polovinu protoka a druga polovina ostaje za drugu graficku.
Mada kako cujem i ovako rade vise nego dobro. Kome igranje nije u prvom planu, odlican izbor.


RE: Nov desktop računar - pomoć i saveti - ispao sam iz te priče - BeliNinja - 12-27-2020

@Makso

Ti u wide monitori su prilicno skupi. I jako bitna stvar, ako crkne ostajem bez monitora. Dva su dva Smile

Ne volim integrisane graficke u procesoru iz pomenutih razloga.


RE: Nov desktop računar - pomoć i saveti - ispao sam iz te priče - danibosn - 12-27-2020

nakon 5-6 promijenjenih desktopa u zadnjih 20tak godina moj savjet je ne trositi velike novce u startu vec sloziti solidnu konfiguraciju u srednjem (pa i nize srednjem cjenovnom rangu koja zadovoljava potrebe) a nakon par godina nadograditi za puno manje novce i opet imati konkurentno racunalo. Ne stediti na maticnoj ploci i uzeti malo jace napajanje da se ne mora mijenjati poslije a sve ostalo se lako unaprijedi. Moj zadnji desktop je kupljen sa nekim srednjim i3 i 4gb rama sto je prije 4 god bilo zadovolavajuce. Prosle godine stavljen najjaci i5 sa tim slotom i 16gb rama i ssd. Samo u vrijeme kupovine desktopa te tri stvari su kostale oko 500 ojera vise a prosle godine 200 i opet se ima solidno racunalo koje moze gurati jos par godina


RE: Nov desktop računar - pomoć i saveti - ispao sam iz te priče - Makso - 12-27-2020

@BeliNinja
A ono jest dva su dva, jest wide monitor prilično skup ali ugođaj na njemu raditi, mislim da nema kraja... 😎

Što se tiče tih integrisanih grafika, nisam ni ja za njih, ali kao što sam rekao takvo je tržište kod nas, skroz slab izbor novih i astronomske cijene a polovne mi se ne uzimaju a ni iz vana zbog garancije i zato sam išao na integrisanu, pa sam se prilično iznenadio kako to fino radi.
Ali sam ti samo savjetovao da ne ideš ispod 8GB grafike pogotovo na Ryzen 7, kad već imaš resurse u procesoru zašto ih ne iskoristiti onda, da li si razmišljao da ubaciš dvije kartice, koliko se to isplati, uzeti dvije jeftinije, sad jednu pa onda poslije drugu?


RE: Nov desktop računar - pomoć i saveti - ispao sam iz te priče - Ubledeli - 12-27-2020

@BeliNinja
da se ne zaletis previse sa monitorima
imam 2 Dell-a 23ina sa tankim bezelom i to je skroz ok
manji monitori od toga su bzvz ali PAZI
na 27inca sa 1080p rezolucijom se itekako vide pixeli
tago da takve stvari ako si zamislio, zaboravi

sto se rama tice dobro su ti rekli za taj kingston 3200Mhz
samo nemoj stickove po 8Gb da uzimas
ili 2 po 16Gb ili zasad jedan pa posle dodaj jos jedan


RE: Nov desktop računar - pomoć i saveti - ispao sam iz te priče - BeliNinja - 12-27-2020

@Ubledeli

Videćemo kad dođe na red monitor. Za veličinu i tip monitora ima dosta faktora koji utiču, prostor za nov sto, cena, kvalitet itd...
Dotada da se spakuje računar.

Može li neko da mi objasni koja je razlika ovde, osim u ceni naravno?

https://www.monitor.rs/ram-memorija/32GB-DDR4-3200MHz-HyperX-HX436C18FB3A-32
https://www.monitor.rs/ram-memorija/32GB-DDR4-3200MHz-HyperX-HX432C16FB3A-32
https://www.monitor.rs/ram-memorija/32GB-DDR4-3200MHz-HyperX-HX432C16PB3A-32


RE: Nov desktop računar - pomoć i saveti - ispao sam iz te priče - progster - 12-27-2020

Između prve i druge/treće je razlika u CAS latenciji, tj. broju taktova koji je potreban da se pristupi podacima (18 vs 16). Što manja CAS latencija, to bolje. Ovu prvu, C18, nemaju na stanju, pa i cena nije ažurirana, ali bi ona bila jeftinija od C16. Između druge i treće nema neke razlike suštinske, osim u izgledu, ali moja preporuka je Fury, pošto je u ranijim serijama Predator znao da pravi problema sa Ryzen, sad mislim da to nije tako, ali što je sigurno-sigurno. Neki optimum je 3200MHz i C16 latencija, veća latencija nije mnogo jeftinija, a manja zna da bude dosta skuplja...

Što se monitora tiče, Ubledeli je u pravu, do 24" idi na 1080p, preko toga bih išao na 2k+...

EDIT: Sa Monitor System imam najbolja moguća iskustva 90% stvari kod njih kupujem, manja, ali vrlo ozbiljna firma, malo im je konfuzan sajt, pa ti preporučujem da prilikom pregleda sa leve strane izabereš Stanje-Na stanju, kako ne bi gledao nešto što nemaju...


RE: Nov desktop računar - pomoć i saveti - ispao sam iz te priče - BeliNinja - 12-27-2020

Hvala @Progster