Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Merac kapaciteta zalivenih olovnih akumulatora
#3
Možda ti može pomoći ovo sa eBay-a... Imam slične potrebe - trebam provjeriti akumulatore koje nosimo u jedrilicama u toku leta, samo što su kod nas svi 12V sa 9Ah ili 12Ah kapaciteta. Puno manji opseg od tvog, pa je lakše za pražnjenje, ali sva logika je ista.

  Nabavio sam ovakav jedan mjerač, za probu, ali nikako da to doradim, spakujem i zavrsšim...
- treba napraviti nekakvo aktivno opterećenje, da se fino struja podesi po potrebi, i
- treba napraviti komparator, koji će isključiti pražnjenje ispod nekog podešenog napona, a volio bih da napravim i punjač u istom uređaju, pa da imam sve na jednom mjestu.

  Ovaj njihov sklop je priglup, i prazniće akumulator dok ga ne ubije, koliko sam ja probao, a to mi se baš i ne sviđa.
Moja ideja je da se isključi testiranje tj. pražnjenje kada dostigne donju granicu napona, i da onda pređe na punjenje, tako da me sutradan dočeka ispravan i napunjen akumulator.

  Što se tiče aktivnog opterećenja, ovo je vrlo jednostavna varijanta, ali traži +/-12V pa mi se ne sviđa, mada nije ni to nekakav problem.
https://coolcapengineer.wordpress.com/20...d-circuit/
 
  Ovo je verzija sa LM324:
http://paulorenato.com/index.php/electro...rrent-load

  Ideja je bazirana ne rješenju koje je radio David Jones, samo je ovdje čovjek dodao zaštitu od preopterećenja, na bazi temperature, i uključivanje ventilatora.

  Uz malo prilagođavanja, ovo mi izgleda upotrebljivo. Umjesto jednog bafer komparatora, koji se ovdje koristi za mjerenje, a koji nam ne treba, jer ovaj gore kinez to sve već ima urađeno, mislio sam napraviti detekciju donjeg napona i gašenje testa kapaciteta te prelazak na punjenje. Ako je neko voljan da pripomogne oko ove prepravke, bilo bi lijepo Smile
Reply


Messages In This Thread
RE: Merac kapaciteta zalivenih olovnih akumulatora - by ognjan - 06-06-2019, 02:13 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)