Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
50MHz Frequency Meter Mk.2
#81
Da za taj MC10116 nema u Srbiji nijedan ducan, ima kod mene u HR jedan ducan i dodje cca $2/komad.

Pošto je tu dosta posla kako kazes oko preuredivanja ASM koda za brzi radi, mozda bolje da nadjemo nekvu drugu shemu koja ima ulazni buffer pojacalo i offset adjusment i brzi MCU sa LCD-om jer 7SEG displeyi multiplexing freekvencija ce da radi smetnje unutar FG kucista.

Evo otvoren sam za prijedloge koji LCD frequency meter da radimo..ima ko shemu i hex i asm kod?
Reply
#82
Gosha sto kazes na ovaj frequency meter?

http://www.piclist.com/techref/piclist/weedfreq.htm

prilagoditi kod na PIC16F628A (njih imam dosta doma), i 4MHz na višu frekvenciju npr 20MHz i LCD 8x2 da bude kao na ovoj slici:

[Image: attachment.php?aid=29813]

znači:

100.000       10.000           1.000
  MHz             kHz                Hz

LCD 8x2 da se dobi minijaturizacija a ispod LCD-a PCB na koji ce se montirati IC-jevi i ostala sitna elektronika.

Jel bi mogao na breadboardu da spojis gore navedeni circuit i LCD i testiras kako to radi, napravis par preinaka da das malo svoje vidjenje o gornjj shemi, pa da se to istestira i onda bi se napravio PCB, group buy i KIT-ovi jer na njih ciljam da osiguram pa da svako uzme jedan ko zeli, a i za FG ce odlicno doci...znaci zanima me stabilnost, i rezolucija te vrijeme osvjezavanja displaya.


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
#83
Ja cu opet mozda da budem dosadan. Gledam malo semu i neke stravi mi nisu jasne.
1. Koja je svrha trimer kondenzatora od 1pF na jednoj strani ktristala, a na drugoj strani se nalazi 33pF?
2. Zasto nemas pozadinsko ovdetljenje na LCD-u?
3. Koja je svrha potenciometra za kontrast? To se jednom podesi pomocu razdelnika napona i vise se ne dira.


E sada malo oko rutiranja. U potpunosti se slazem sa Gosom, tj. nema potrebe projektovati PCB, ako su bitne svari uredjaja totalno neispitano. Kada kazem na bitne stvari, mislim na ulazni deo. Komotno moze lepo da se uradi na proto-board-u i izlaz da se snima osciloskopom. Kada taj deo proradi, onda treba raditi PCB.
Druga stvar oko PCB-a, je to da svuda koristis iste debljine linija. Zasto? Napajanje treba da ti bude linija koja ce biti 25-50 mil-a u zavisnosti od potrosnje.
Takodje, ne treba bezati od SMD komponenti. One nisu nikakav bauk. Postavi slobodno sve pasivne komponente da budu SMD. Mnogo lepse i lakse ces da ih postavih i da imas bolje spajanje. Takodje, mislim da treba da radis 2-slojnu PCB, a ne jednoslojnu, jer imas dosta prekida u ground plane-u. Ne desnoj strani PCB-a ti je ground plane prekinut.
Pogledaj sliku u prilogu. Odnosi se na secenje linija. Zasto seces linije ovako kratko, skoro kao pod 90. Slobodno polomi liniju da imas duzi krak i bolje secenje. Zaokruzio sam neka mesta koja sam video.
Inace, poslusaj sta ti stariji kazu. Prvo proveri da li nesto radi, pa tek onda rutiraj. Bacices dosta vremena i novca da napravis nesto, a to mozda uopste ne radi kako treba.
Prica se desila sa napajanjem. Samo na osnovu racunarske simulacije je projektovan PCB i desila se situacija da to uopste ne radi onako kako radi u simulaciji.
Elektronika je kompleksna nauka i sve mora prvo da se proveri, pa tek onda da se stavlja na papir. Pogledaj koliko je vremena Braca proveo dok je testirao na rasterskom PCB-u ili sl. signal generator i jos nije PCB gotov. To je jedini ispravan put.

Hteo bih jos da dodam komentar na LCD i osvezavanje o kom si pricao nekoliko puta.  Brzina osvezavanja displeja je brzina kojom menjas neki prikaz tako da ljudsko oko ne moze da vidi da si nesto promenio, a to je uradjeno. Primer ti je film. Menjaju se neke slike ispred tvojih ociju, a ti ne vidis da su to slike, vec je to film koji se kontinualno prikazuje, bez ikakve naznake promene slika. To je sistem koji se zove perzistencija vida.
Displej treba samo da ti prikaze koja je trenutna frekvencija ulaznog signala. 4-bit-a ili 8-bit-a magistale displeja, nece nista da ti pomogne da nesto brze prikazes. Gosa je lepo rekao. Imas interval merenja, tj. npr. 1 sekunda. Brojis impulse u toku tog intevala i to ti je frekvencija ulaznog signala. Na kraju tog intervala osvezis i displej. MCU i taj deo su mnogo bezazleniji od ulaznog dela, koji ima ozbiljan zadatak, tj. da pri lepo pripremi ulazni signal za brojac unutar MCU-a. Program MCU-a je relativno jednostavan. 50MHz, pa cak i 10MHz nisu frekvencije koje treba olako shvatiti.


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
#84
I ovako jednostrano, pločica može sa TH elementima da se svede na 100mm po širini.
Naime , IC3 (PIConja) se zarotira za 90 stepeni, prvi pin na gore, trekovi za lcd se izrutiraju između PIConjinih pinova koji su na levoj strani, SMANJITI pad-ove, ovi su baš veliki, k'o da će de se leme komponente ruskom pištolj lemilicom.
LCD bi mogao da bude sa jednorednim konektorom (SIL-16) na kome postoje posebni pinovi za pozadinsko (a mislim da na pojedinim displejima postoji mogućnost da se kratkospojnicima poveže na 1 i 3 pin gde inače dođe napajanje displeja), a i češći su u prodavnicama lokalnih trgovaca.

Kritike su strogo konstruktivne prirode Smile
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.

塞爾維亞文
Reply
#85
Sve kritike su dobrodošle, i vidim da ovaj PCB nije dobar pa će ići kasnije nova verzija PCB-a po upustvima koje ste mi dali, ali da bi do toga došli čekam još da član foruma sklopi prototip na breadboardu i da testira dali to radi kako treba na osciloskopu pa cemo onda dalje...
Reply
#86
Funkcijski Generator je gotov od Brace pa bih dao prijedlog da se projektuje jedan kvalitetan i jednostavan brojač frekvencije sljedećih karakteristika:

- od 1Hz pa do 1MHz točnosti 1Hz (a može i manje 0,1Hz)
- AVR ili PIC
- LCD 8x2 (prikaz 1.000 Hz)

Pa ako ima interesiranih članova bilo bi super diskusija i design HW i SW pa da imamo jedan naš dobar a jednostavan precizan mjerač frekvencije da mozemo zaokruziti pricu sa FG.
Reply
#87
Podržavam ovaj predlog.
Kineski brojač sa eBay-a bi uz dobar ulazni stepen sišao do 20Hz, ali je tada minimalna apsolutna greška ±1Hz. Pored toga - kao što je ranije pomenuto - postoji opasnost da smetnje zbog multipleksiranja displeja nadju put u generator.

Narednih par nedelja neću imati vremena, ali bih kasnije mogao da se pozabavim ulaznim kolom. Za taj razvoj imam sve potrebne uslove - generator funkcije i brojač kome je takav ulaz potreban.

Pozdrav
Reply
#88
Našao sam projekt frekvnentnog brojača koji je savršen za generator funkcija...sličan je jako kineskome s time što ima LCD i kod u Bascom AVR-u pa se lako može preraditi na:

- LCD 8x1 ili 8x2
- rezolucija u audio opsegu je 1Hz
- izbaciti S1 (jer nam netreba)
- broji od 0-5MHz (što je više nego dovoljno)
- odraditi na kinskome brojaču fini ulazni sklop pa da se onda taj sklop doda na ulaz ovog brojača i onda da se ispita i prilagodi kod za LCD
- trebat će dodati pojačalo na ulazu pa da se onda mogu mjeriti i signali manje amplitude

Kao što se vidi iz sheme i koda projekt je jednostavan i za ono što nam treba je savršen. Predlažem da ovo bude bazna ideja...ne pravimo ovdje laboratorijski ultra precizni brojač frekvencije nego običan mjerač frekvencije od 1Hz rezolucije koji će da broji frekvencije od 15Hz do cca 200kHz, i ništa više.

Postavljam filove, source kod i hex pa ko ima generator osciloskop i AVR programator moze da to fino isproba na breadboardu kako radi pa da se unaprijedi sa pojačalom.


Attached Files Thumbnail(s)


.zip   070954-11.zip (Size: 3,47 KB / Downloads: 10)
Reply
#89
E ovo mi se recimo sviđa, pogotovo ako netko ima volje da se preradi u 8x1 display koji je fino malecki i taman se može napraviti "sendvič" dizajn kao što je u Elektorovom projektu samo su oni napravili dosta velike PCBe a to se može dodatno smanjiti.
Reply
#90
To uopce nije problem.... za preradu 16x2 u 8x1 se samo ova linija:

Config Lcd = 16 * 2

Premjeni u:

Config Lcd = 8 * 1

I to je to što se displaya tiče...problem kod ovog (i sve vrste ovakvih mjerača frekvencije) je u tome što nemaju na ulazu buffera i pojačalo pa nemogu mjeriti male ulazne signale, zato čekamo Bracu da odradi na kineskome kvalitetan ulazni sklop koji se onda doda na ovaj mjerač i onda se samo fino podesi da bude točan, a to ovisi o kristalu 50ppm ili 100ppm ovisno koja je kvaliteta kristala.

Još da napomenem kod u bascomu koristi interrupte (INT0 i INT1 Overflow) tako da je program pisan baš kako treba, kratak je i još k tome razmljiv...za manji PCB nije problem to se odradi kasnije ali zasad nam je problem ulazni dio koji je dosta siromašno napravljen na ovoj shemi. PCB bi trebao biti veličine i širine 8x1 LCD-a plavog dakle kako su na njemu rupe za pričvršćenje šarafa tako ide na glavni PCB ispod kojeg bi se nalazili AVR.

No da ne duljim, bez kvalitetnog ulaznog sklopa ovo je neupotrebljivo za Bracin FG.
Reply
#91
Naravno, čekamo Bracu da odradi ulazni dio i testira na svome primjerku generatora funkcija onda se može u crtanje. Ti ćeš napraviti THT a ja SMD verziju kao do sada. Wink
Reply
#92
Pored TH i SMD verzije FG red je da i mjerač frekvencije dobije svoj TH i SMD.
Reply
#93
Evo originala ulaznog stepena, doduse za VF ali je ulaz u MCU TTL, rjeseno jednim JFETom i jednim bipolarcom.-
pOz


Attached Files
.pdf   %22kinez%22 sa original ulazom od konstruktora.pdf (Size: 188,82 KB / Downloads: 31)
Reply
#94
(06-01-2019, 03:20 PM)emiSAr Wrote: Evo originala ulaznog stepena, doduse za VF ali je ulaz u MCU TTL, rjeseno jednim JFETom i jednim bipolarcom.-
pOz
Hvala za šemu, ovo bi trebalo da ispuni zahteve.
Kineski brojač traži TTL input i zato mi je zgodan za testiranje. U slučaju našeg generatora, kada se generišu trouglovi brojač ne pokazuje frekvenciju jer četvrtke na izlazu iz generatora trouglova imaju 3,5Vpp.

Pozdrav
Reply
#95
Evo jos jednog ulaznog stepena za F-metar:


Attached Files Thumbnail(s)

Novac je sredstvo a ne cilj.
Reply
#96
Hvala, Goša.
Mislim da sam ovu šemu svojevremeno video u Elektoru.

Čini mi se da bi za konkretni projekat adekvatan ulazni stepen bio Schmitt triger, od. komparator. Nivoi signala su dovoljno visoki (nije potrebno pojačanje) i potrebno je samo obezbediti da se na ulazu u brojač pojavi strma ivica TTL nivoa.
Nisam još stigao da se pozabavim ovom stvari, nadam se da ću uskoro moći da isprobam koncept.

Pozdrav
Reply
#97
Ima mikrokontrolera sa integrisanim komparatorima i operacionim pojačavačima. Sa takvog pina signal se interno vodi na neki od brojača. Neke serije PIC mikrokontrolera imaju i logičke sklopove oko kojih se može graditi i neka logika. Nema ih puno pa se ne može izmisliti baš da sve ide kroz hardver ali za osnovne stvari je dovoljno. Hoću da kažem da se BOM lista i pločica mogu dodatno smanjiti. Ja podržavam ideju da displej bude 7-segmentni LED, samo odlučite da li ide multipleks ili da tražimo drugo rešenje.
Reply
#98
(06-13-2019, 08:52 AM)Braca Wrote: Hvala, Goša.
Mislim da sam ovu šemu svojevremeno video u Elektoru.

Čini mi se da bi za konkretni projekat adekvatan ulazni stepen bio Schmitt triger, od. komparator. Nivoi signala su dovoljno visoki (nije potrebno pojačanje) i potrebno je samo obezbediti da se na ulazu u brojač pojavi strma ivica TTL nivoa.
Nisam još stigao da se pozabavim ovom stvari, nadam se da ću uskoro moći da isprobam koncept.

Pozdrav

Ja sam vec isprobao. Dovoljan je samo jedan komparator sa malom poz povratnom spregom, tj smit triger. Komparator moze biti i neki malo brzi OP.
Novac je sredstvo a ne cilj.
Reply
#99
Kineski frekvencmetar s LED displejom u kutiji sa generatorom...

Miki je bio u pravu kad je rekao da će multipleksirani LED displej biti problem 113 .
Uradio sam frekv. analizu sinusa na izlazu iz generatora, pri čemu se u kutiji takodje nalazio kineski frekvencmetar. Nije bio uključen da meri frekvenciju, tako da je samo na jednom LED displeju pokazivao nulu.
Prvi prilog pokazuje spektar kada je napajanje frekvencmetra isključeno, a drugi kada je uključeno.
Mislim da neki naročiti komentar nije potreban - kineski frekvencmetar se može koristiti samo izvan kutije generatora.
Sledi zaključak da za naš generator moramo imati fekvencmetar sa LCD ekranom, pa bi bilo dobro da se bacimo na posao.

Pozdrav
Reply
Ja mislim da je Ronovar stavio jedan zgodan projektić https://forum.yu3ma.net/thread-2133-post...l#pid96478
Znači treba dodati pretpojačalo,prepraviti softver za 1x8 LCD i isprobati u praksi.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)