Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
50MHz Frequency Meter Mk.2
#41
Miki, ima dosta istine u tome. Pogledajte ove lepe metalne kutijice koje mogu odlično da oklope elektroniku.
https://www.ebay.com/itm/Metal-Tin-Can-B...s334OYwF0Q
Reply
#42
Ja sam našao još ovaj za mjerenje frekvencije ima 16x1 LCD:

https://www.qsl.net/yo5ofh/pic/frequency...pic_16.htm
http://www.piclist.com/techref/piclist/weedfreq.htm

Što mislite o tome? Onaj sa AVR treba dosta vremena da se prilagodi ASM kod za LCD pa sam mislio da uzmemo ovaj, što mislite o tome?
Reply
#43
(03-25-2019, 01:39 PM)emiSAr Wrote: Ne treba nista prepravljati 16F84 i 16F628 pin kompatibilni, jedino 628 ima vise prostora u EEPROM-u.
Onaj trostruki linijski prijemnik MC10116 lako se zamijeni jeftinim 74HC00 ali treba prepravljati stampu-
u istoj funkciji pojacivaca uoblicivaca impulsa. Iskopam i postavim semu.-
pOz

  Ne bih se baš složio... 16F84 i 16F627/628 jesu pin kompatibilni, i SKORO identični, ALI 16F627/628 imaju analogne ulaze (komparatore i Vref) na portu A, koji ne postoje na 16F84, a koji su po difoltu aktivirani kao analogni !
  Zbog toga bi trebalo ubaciti na startu setovanje registra CMCON na 7, da se pinovi proglase za digitalne, i ostatak programa ostaje identičan.
  Nisam gledao te šeme o kojima je riječ, pa pričam uopšteno. Čak i ako se ne koriste ti pinovi, pa program radi ispravno, preporučuje se da ne ostaju u tom stanju. Ako se ti pinovi koriste, biće sigurno problema...

To je samo mala napomena za one koji će ovo čitati nekad, da ne pomisle da je to baš tako jednostavno. Upisivanje koda od 16F84 u 16F627/628 ipak ne radi, u većini slučajeva.

Pozdrav svima, Ogi.
Reply
#44
Shy Kako je i drugaciji ulazak u program mod, ko to zna, zna i sta mu je raditi.-
Hvala na opasci
pOz
Reply
#45
U prilogu postavljam shemu u EAGLE (za koje cu da crtam PCB), pa ako ima još kakvih sugestija što dodati ili poboljšati na shemi slobodno napisati.

Sve je kako je na zamisljeno na originalnoj shemi jedino sam stavio umjesto ruznog mehanickog preklopnika konektor sa 2,54mm razmaka gdje ce se spojiti konektor i zice na konektor na kucistu (mada za generator funkcija nece da treba taj konektor jer nam ne treba prescaler).

Tipkalo cu staviti ispod LCD, jer ako sam dobro vidio u kodu, mod se sprema u EEPROM PIC-a pa onda kada se iskalibira i stavi na 1Hz rezoluciju mislim da taj button nije potreban na vanjskom kucistu generatora funkcija.

LCD ce ici ovaj kutni L jer mi tako zauzima manje mjesta na prednjoj masci uredaja, bit ce plavi backlight i L je zato da mi budu cim krace veze do PIC-a. Ja bi samo jos dodao 100nF na ulazu i izlazu 5V stabilizatora napona, i to bi bilo to. PIC koliko vidim ima 10nF decoupling kondove, pa mi nije jasno zasto nisu stavljeni 100nF jer sam njih vecinom vidjao na shemama u paraleli sa elektorlitom.

Evo sheme, molim diskusiju i pa da onda krenem na crtanje.


Attached Files Thumbnail(s)


.pdf   50MHz Frequency METER - Schematic.pdf (Size: 26,27 KB / Downloads: 33)
Reply
#46
Napravio sam freqvenciometar pred 2-3 godina sema sprema ta sto je postavio milan radio ok no nije bio freqvencija otcitavajna tacna on pokazivo gresno za tacno 1 MHz,mozda hex nije bio tacan neznam prodao sam ceo kao ured sa tom greskom evo sliku,kao vtori vreqvenciometar sam napravio taj sa kesanet  radi sovrseno i precizno.


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
#47
Taj PIC na pinu RA4, na koji je doveden ulaz, vec ima preskaler koji deli pocev od 1:1 do 1:128. Dakle, mislim da je delitelj nepotreban. Taj je ulaz takodje, vec Schmitt triger. Spomenuo si backlight za LCD. Treba ga dovesti na pinove 15 i 16 LCD/a.
Ako hex za ovo postoji onda je OK. U slucaju da ne postoji onda treba ici na neki drugi mikrokontroler.
Reply
#48
gorankg
Ako pročitaš podatke za PIC videćeš da on ide do 20MHZ. To znači da svaki njegov ulaz takođe ide do te frekvencije. To je maksimum koji možeš da izmeriš sa njim. Preskaler nije usko gledano samo delitelj. Taj sklop omogućava da se meri, recimo
1GHz sa uređajem koji meri maksimalno 20MHz. To deljitelj iz PIC ne može da odradi već mora da se to odradi sa spoljnim kolom, preskalerom. Kod glupih kauntera taj odnos deljenja N mora da bude okrugao 10, 10 ili 1000. Onda pomnožiš očitanu vrednost sa N i dobijaš tačnu frekvencu. Kod pametnih sprava taj N broj može da ima vrednos 64, 128 ili 80, a uređaj će to preračunati i izbaciti tačnu vrednost.
Kolo MC12080DG je po meni jako dobro za opštu namenu. Ide do 1 GHz, napaja se sa 5V, osetljivo je, deli sa 80 i košta samo 5$.
https://www.mouser.com/datasheet/2/308/M...-36764.pdf
Reply
#49
(03-27-2019, 12:02 AM)branko tod Wrote: gorankg
Ako pročitaš podatke za PIC videćeš da on ide do 20MHZ. To znači da svaki njegov ulaz takođe ide do te frekvencije. To je maksimum koji možeš da izmeriš sa njim. Preskaler nije usko gledano samo delitelj. Taj sklop omogućava da se meri, recimo
1GHz sa uređajem koji meri maksimalno 20MHz. To deljitelj iz PIC ne može da odradi već mora da se to odradi sa spoljnim kolom, preskalerom. Kod glupih kauntera taj odnos deljenja N mora da bude okrugao 10, 10 ili 1000. Onda pomnožiš očitanu vrednost sa N i dobijaš tačnu frekvencu. Kod pametnih sprava taj N broj može da ima vrednos 64, 128 ili 80, a uređaj će to preračunati i izbaciti tačnu vrednost.
Kolo MC12080DG je po meni jako dobro za opštu namenu. Ide do 1 GHz, napaja se sa 5V, osetljivo je, deli sa 80 i košta samo 5$.
https://www.mouser.com/datasheet/2/308/M...-36764.pdf



Sto se tice max frekvencije koju moze da meri PIC.


Sto se tice preskalera:

.pdf   SAB6456A.pdf (Size: 81,25 KB / Downloads: 9)
Novac je sredstvo a ne cilj.
Reply
#50
Gošo, i sa preskalerom Pic ode do 50MHz i tu je kraj. Ovaj kineski kaunter koji ja imam ide do 30 i gotovo.

A što se SAB6456 tiče poznat mi je kao i tebi. Čak sam i pravio preskaler sa njim. A bilo ga je po televizorima u tjunerima naveliko, za šta je i razvijen. Ima samo dva problema, stariji je od polovine članova foruma i više se ne pravi. Data koje si zakačio su iz 1986 godine. I slabo gde ima da se kupi.
Moj predlog se vodio time da je kolo jeftino i lako nabavljivo, a da radi potreban posao. A mlađe je.
Reply
#51
(03-27-2019, 08:05 AM)branko tod Wrote: Gošo, i sa preskalerom Pic ode do 50MHz i tu je kraj. Ovaj kineski kaunter koji ja imam ide do 30 i gotovo.

A što se SAB6456 tiče poznat mi je kao i tebi. Čak sam i pravio preskaler sa njim. A bilo ga je po televizorima u tjunerima naveliko, za šta je i razvijen. Ima samo dva problema, stariji je od polovine članova foruma i više se ne pravi. Data koje si zakačio su iz 1986 godine. I slabo gde ima da se kupi.
Moj predlog se vodio time da je kolo jeftino i lako nabavljivo, a da  radi potreban posao. A mlađe je.
Ima kod mene da se "kupi" zato sam ga i predlozio.
Imam i U666 i SP4740 (imaTTl izlaz i odlicnu osetljivost, jedini problem je sto deli samo sa 256).
Novac je sredstvo a ne cilj.
Reply
#52
Moze da se stavi i 74ACT74 D-type-flip-flop, svaki deli sa 2, dva na red dele sa 4 ulaznu frekvenciju i ulaz moze biti do nekih 100-110MHz.
Isto tako moze da se uzme bilo koji 74ACTxxx dekadni brojac, binarni brojac, sve to moze samo kao sto je spomenuto sta ce vam to za Audio kad PIC klot broji do 20MHz ... Smile

Ako hocete "advanced counter", pogledajte moje teme/postove oko STM32 i Si5351 ...
Reply
#53
Ako se uzme MC12080DG, izvuče njegov izlaz delenja od N=40 i gurne na dva 74ls90 koji su setovani na N=5, dobija se deljenje 40x5x5=1000, što je super. Nema preračunavanja a cena do 10 evra. A ako se koristi za PIC, onda ni nema potrebe za 74ls90, već može da se iskoristi njegov delitelj.

Miki, ja stalno i govorim o "advanced counter". Nisam video te tvoje radove.
Reply
#54
@branko tod
Evo ovde ima bazicna shema:
https://forum.yu3ma.net/thread-700-post-...l#pid72367

Ako se neko odluci da ovo sprovede u delo dobrovoljno se javljam za pisanje Firmware-a Wink
Reply
#55
(03-27-2019, 10:29 AM)mikikg Wrote: @branko tod
Evo ovde ima bazicna shema:
https://forum.yu3ma.net/thread-700-post-...l#pid72367

Ako se neko odluci da ovo sprovede u delo dobrovoljno se javljam za pisanje Firmware-a Wink

 I ja se prijavljujem da pomognem oko SW.
Reply
#56
Miki, pogledao sam temu i to je ustvari to što ja zagovaram. Ja ću se povući na tu temu, a da ovde ostavimo Ronovana da završi svoju priču. Normalno, da svi ostajemo svi da mu pomognemo ako treba.
Reply
#57
Slobodno pišite o temi frekvencmetra, ona gore shema od mikikg izgleda jako moćno...nisam razumio ovo ako se sprovede u djelo...jel to znači da vam treba pcb? Smile

Ja sam danas počeo da pozicioniram glavne dijelove za Frequency meter iz časopisa pa prilazem raspored kakav ce biti..lijevo sam gledao da imam napajanje koje je čim bliže PIC-u i LCD-u a desno će biti SIGNAL input tj ulaz, tako da mi je DC odvojeni od ulaznog signala (svako na svojoj strani).

Svi IC budu ispod LCD-a a iznad i ispod IC-a će ići sitna elektronika (pasivni elementi), desno ispod i iznad INPUT konektora će ići buffer sklop (tako će biti najkraće veze).

Masu neću spajati nigdje jer ću na kraju routiranja upotrijebiti ground plane. I PCB će biti jednostrani jer je shema toliko jednostavna da nema potrebe da kompliciram sa dvoslojnom štampom, a i biti će lakše izraditi kod kuće.

Eto ako ima kakvo pravilo kod gore plana kako ću krenuti u routiranja slobodno se napiše, a ja ću narednih dana da krenem gornjim planom routirana.


Attached Files
.pdf   50MHz Frequency METER - Layout.pdf (Size: 60,83 KB / Downloads: 17)
Reply
#58
(03-27-2019, 01:05 PM)ronovar Wrote: Slobodno pišite o temi frekvencmetra, ona gore shema od mikikg izgleda jako moćno...nisam razumio ovo ako se sprovede u djelo...jel to znači da vam treba pcb? Smile
Big Grin
Reply
#59
(03-27-2019, 02:08 PM)gorankg Wrote:
(03-27-2019, 01:05 PM)ronovar Wrote: Slobodno pišite o temi frekvencmetra, ona gore shema od mikikg izgleda jako moćno...nisam razumio ovo ako se sprovede u djelo...jel to znači da vam treba pcb? Smile
Big Grin

Rolleyes
Reply
#60
Polako se napreduje, gotov je komplet spajanje svih sklopova na PIC16F628A, dakle ostala je samo analogija da se rješi. Također doveo sam si V+ vod sa donje strane tako da mogu bez problema da ga koristim kod analogije sa desne strane.

Jedino što će biti problem je kod kalibracije, VC1 kondenzator ide ispod LCD-a (a moze se staviti i sa bakrene veze onda nema problema), te će kalibraciju trebati rješiti sa 14 zica adaptera na koji ce se spojiti LCD i nakon kalibracije LCD staviti na PCB kako je i nacrtano.

Evo layouta...


Attached Files
.pdf   50MHz Frequency METER - Layout.pdf (Size: 64,25 KB / Downloads: 21)
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)