Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Analogni signal generator za audio primene - Idemo dalje/više/bolje
#44
Quote:Problem pojačanja se lako rešava pasivnim atenuatorom iza DUT, ali problem faznog kašnjenja je prava "koska" u analognom merenju THD.
Potreban je pomerač faze na izlazu iz generatora mernog signala, ali takav da ne unosi izobličenja u odnosu na sam gen. izlaz. Takav se može napraviti tek pod uslovom da je signal iz generatora savršeno čist sinus bez jitter-a.

To je u stvari jedini i pravi razlog zahteva za perfektnim sinusom i važi samo za jednu frekvenciju tog sinusa, gd je pomerač faze na njoj podešen.

Kod digitalne koncepcije koju Miki predlaže, pod uslovom da se napravi vremeski tiker sa ekstremno malim jitter-om, i da takav posluži kao vremenska baza sa serviranje podataka nekom pristojnom paru D/A konvertora, može se izgenerisati par identičnih signala sa podesivim faznim kašnjenjem.

Dobra ideja za digitalnu realizaciju poznatog analognog metoda sa oduzimanjem osnovnog pobudnog signala.

Mogla bi da se uradi simulacija metoda koristeći zvučnu karticu i diferencijajni pojačavač. Jednostavno, generiše se pogodnim programom (kod mene je to Matlab) stereo signal u kome je jedan kanal fazno pomeren u odnosu na drugi.
Faznu karakteristliku testiranog sklopa mogu da dobijem iz njegove prenosne funkcije, a nju dobijam tako što ga pobudim belim šumom, a potom snimljene signale pobude i odziva obradim na odgovarajkući način.

Inače, i analogno rešenje ima dobre mogućnosti. Na primer, B. Cordell je u "Linear Audio" (prva sveska) objavio šemu pod naslovom "Distortion Magnifier", koja omogućava da se kod merenja THD ide do ispod -140dB. Naravno, nula (oduzimanje) i faza (kašnjenje pobude) se podešavaju sa dva potenciometra, a Cordell tvrdi da je to u praksi jednostavna operacija.
Doduše, nikako da to isprobamo, iako jedan član foruma (šapnuila mi jedna ptičica Big Grin ) ima taj Cordellov-kit, ali još uvek nesastavljen.

Od nedavno postoji i jedan besplatan program koji implementira metod oduzimanja. Zove se DiAna, i prvi put sam na njega naleteo pre nekoliko godina, ali tada nije bio potpuno završen.
Prošle godine je autor doveo do kraja tzv. demo verziju, koja ima još par sitnijih problema, ali je potpuno upotrebljiva. Pisao sam već o tome, a evo i linka:
https://www.diyaudio.com/forums/equipmen...lyzer.html

Program meri frekvenciju pobude, uzima 100 uzoraka signala, računa iz toga idealni sinus i oduzima ga od merenog signala, a zatim iz reziduuma računa harmonike. Sinus i reziduum se prikazuju na posebnom dijagramu, pa ako u reziduumu ima i ostataka osnovne frekvencije, to ukazuje na fazno izobličenje pobudnog oscilatora.
Za razliku od klasične spektralne analize, gde moram da snimim i do deset minuta signala, DiAna mi daje spektar harmonika za manje od minuta.
Jedino što mi nedostaje je podrška za eliminacioni (notch) filter koju je autor planirao za profesionalnu verziju, ali ga je oko Božića uhvatio akutni "software blues", pa se još uvek odmara. Mediteranska duša, šta možemo.

Pozdrav
Reply


Messages In This Thread
RE: Analogni signal generator za audio primene - Idemo dalje/više/bolje - by Braca - 03-04-2019, 11:12 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)