Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Analogni signal generator za audio primene - Idemo dalje/više/bolje
#39
(02-28-2019, 11:23 AM)mikikg Wrote: Treba probati ovako nesto, ja samo vidim ogromnu mogucnost da mogu precisnom manipulacijom izlazne i clock frekvencije da uticem na prenosnu krivu tog nekog sinusnog konvertera koji za Audio opseg treba da ima LPF.
Dakle smicanjem malo frekvencije clocka u odnosu na zadatu izlaznu mogu da malo uticem na izlazni nivo i tako je moguce onda digitalnim putem kompenzovati izlaznu karakteristiku, ili se uradi interpolacija po nekoliko tacaka ili se diskretizuju sve tacke koje se generisu.
Jos jednom, caka je prebaciti upravljanje frekvencijom, to sad moze da se uz Si5351 radi mnogo dobro, precisno i stabilno na 3 kanala, to je ogroman tehnicki potencial, imam "neogranicenu" rezoluciju generisanja izlaznih frekvencija sa 0ppm greskom deljenja, sve je u nekoj tamo matematici i razlomcima, ne postoji ni jedna druga komponenta kojoj moze tako "neogranicenom" rezolucijom da se upravlja neka velicina digitalnim putem.
To su moje predpostavke, ne mogu da tacno tvrdim makar dok ne pkrenem neki simulacioni model ali mislim da mogu da se dobiju bolje karakteristike nego bilo koje drugo neko integrisano resenje a da nije DAC ili Wien bridge.
Miki, pogledao sam malo detaljnije literaturu da bih se podsetio detalja mog nekadašnjeg projekta, i dobio potvrdu za ono što sam ranije napisao.
Jednostavno, konverzija četvrtki u sinus pomoću filtera sa preklapanim (možda je "komutiranim" bolji izraz) kondenzatorima ne može da bude bolja od nekih -75dB (THD), bar ne sa filterima koje sam tada koristio (LTC1064-x). Uz to, odnos signal/šum tih čipova je reda -90dB.
U uslovima koje sam tada imao (A/D konvertor sa 12 bita), to je bilo sasvim dovoljno.
LT je vrlo pošteno uradio analizu mogućnosti tih čipova i ona mi je bila glavni oslonac u projektu:
https://www.analog.com/media/en/technica.../an40f.pdf

Kada je sinus u pitanju, analogni oscilator je i dalje vodeće rešenje.
Ima na velikom forumu tema o tome koja je započeta pre šest godina:
https://www.diyaudio.com/forums/equipmen...lator.html
Pratim je od pre tri godine, izdiskutovali su puno ideja i postoji neki konsenzus da se ekstremno niska izobličenja mogu postići samo analognim oscilatorom.
Kruna tih napora treba da bude oscilator koji je projektovao S. Groner, pokazana su preliminarna merenja iz kojih se vidi da je prototip bolji od oscilatora u AP 55x, ali još nema završetka.
Pre godinu dana me je pitao da li sam zainteresovan da budem jedan od beta testera u tom projektu. U početku sam poskočio od radosti, ali se ipak niam prihvatio tog posla. U to vreme sam imao veći projekat kod bivšeg poslodavca, a i pomisao da treba da finansiram projekat sa nekih hiljadu komponenata nije bila privlačna. Da se profesionalno bavim dizajnom audio tehnike verovatno bih ipak prihvatio, a ovako, šta bih s takvim instrumentom.

Ima jedan oscilator koji me još uvek kopka, opet iz LT kuhinje, za koji su tvrdili da je po THD došao do ppb nivoa. Koristi kompozitne opampove i finansijski je prihvatljiv. Čisto da vidim da li je tako nešto moguće u DIY uslovima.

Pozdrav
Reply


Messages In This Thread
RE: Analogni signal generator za audio primene - Idemo dalje/više/bolje - by Braca - 03-02-2019, 11:19 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)