Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Analogni signal generator za audio primene - Idemo dalje/više/bolje
#15
"Ultralinearni" oscilator bi nam trebao kada bi mi svi imali po jedan AP sistem u svojoj amaterskoj laboratoriji. Naravno, to neće nikad biti i većina nas nema nameru da meri tako niska izobličenja. Uzgred, moje iskustvo je da mi se pojačala koja imaju ultraniska izobličenja uvek subjektivno daleko manje sviđaju od onih sa umereno visokim izobličenjima. To je potvrđeno na mnogo konkretnih primera i meni takvi oscilatori ne bi ni trebali samim tim što mi se ni takva pojačala ne sviđaju.

Što se četvrtki tiče ja nisam zapazio da mi se pojačala koja imaju visok slew rate više subjektivno sviđaju od onih sa niskim. Ovih dana smo se malo zanimali Motorolinim pojačalom AN485 iz 1972 godine koje ima slew rate od samo 5V/uSec (u verziji sa 100pF kompenzacaijama). Više mi se to pojačalo sviđa kako zvuči od svakog koje ima deset puta veći slew rate. Jednostavno, to nije merilo zadovoljstva u slušanju muzike.

Braca je postavio jedno pitanje koliki je slew rate potreban za merenje pojačala snage. Već sam ranije postovao da je Nelson Pass postavio kriterijum da je dovoljan 0,5V/usec po vršnom voltu izlaznog napona. Za 100W pojačalo dovoljan je slew od 20V/usec da bi nestalo bilo kakvo izobličenje uzrokovano limitiranom brzinom uređaja. To znači da je ovaj oscilator sasvim OK za merenje veoma kvalitetnih snagaša, recimo za AllFet koji je nedavno postovao Dragan100 a koji ima slew 35V/usec. Ipak pojačala sa takvim slew rate-om je veoma malo a taj podatak nije nikakva garancija da će uređaj zablistati i u subjektivnom smislu. Visok slew rate je potreban da bi se izbeglo izobličenje prouzrokovano slew limiting-om uređaja. Ali to je samo jedno od mnogih vrsta izobličenja koja uređaji imaju i fokusiranje na taj aspekt uređaja nije neophodno.
Reply


Messages In This Thread
RE: Analogni signal generator za audio primene - by ivanlukic - 02-24-2019, 05:02 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 3 Guest(s)