Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Analogni signal generator za audio primene - Idemo dalje/više/bolje
#76
Evo jednog lepog rezultata koji spada i u temu koju je HMAP pokrenuo, ali je zbog kontinuiteta bolje da ostane ovde.

Nekim izmenama u kolu ALC, izmenom op-ampova i zaista filigranskim podešavanjem (tri trimera, v. sliku), THD kinesk0g oscilatora s eBay-a je sišao ispod -140dBc (konzervativan račun). Ovaj rezultat je postignut bez LP filtera na izlazu iz oscilatora Smile.
Umesto dva 4562, sada je u oscilatoru jedan OPA1656 i jedan OPA2156 (nemam po dva ista na adapteru).

Spektar u prilogu pokazuje 2. i 3. harmonik tek nešto iznad praga šuma, a sedmi ne pripada oscilatoru - on mi se uvek pojavljuje kada u okruženju imam jače smetnje. Osnovni signal je "notch" filterom potisnut za oko 100dB.
Uzimajući u obzir pojačanje LNA od 60dB, ta dva harmonika se nalaze ispod -170dBFS, a uzimajući u obzir slabljenje filtera (-10dB za drugi i -6dB za treći harmonik), i nivo osnovnog signala od -6dBFS, drugi harmonik je na -154dBc, a treći takođe u blizini te vrednosti, pa račun daje za 3dB slabiji rezultat, odn. -150dBc.
Međutim, ja radije odbijam još 10dB jer na tako niskim nivoima treba pojedinačne doprinose ukupnom šumu drugojačije (tačnije) računati, a taj algoritam tek treba da napravim.
Pored toga, moj "notch" filter nije optimalan po pitanju šuma, sledeća verzija će biti bolja za 6dB.

Vreme smirivanja amplitude je sada duže: nisam merio, ali je sigurno duže od 3 sek. To nije problem jer se radi o oscilatoru s fiksnom frekvencijom.

Međutim, ma koliko da me ovaj rezultat raduje, to nije kraj puta. Činjenica da sam do njega došao posle više od pola sata podešavanja i da je sada dovoljno samo malo zakrenuti najkritičniji trimer pa da se taj rezultat pokvari i za 20dB, znači da su u kolu ALC potrebne suštinske izmene.
Sledeći korak je lemljenje oscilatora bez ALC sklopa, a onda na posebnoj pločici isprobavanje nekih ideja za robustniji i tačniji sklop (max. jedan trimer za podešavanje radne tačke).

Pozdrav
Reply


Messages In This Thread
RE: Analogni signal generator za audio primene - Idemo dalje/više/bolje - by Braca - 03-27-2020, 01:17 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)