Thread Rating:
  • 2 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Analogni signal generator za audio primene
Napravio sam još nekoliko merenja i sada imam nešto jasniju situaciju kod obe pločice.

Rezultati sa SMD pločicom, koje sam prikazao u dva prethodna priloga dobijeni su paralelnom vezom ruske tlf. lampe i jedne druge koju sam koristio tokom razvoja oscilatora:
https://www.mouser.ch/ProductDetail/JKL-...cntHGpucyg==
Test sa SMD pločicom je istovremeno bio i prvi test ruske lampe uopšte jer je TH prototip sve vreme na sebi imao JKL lampu.
Kada sam na SMD pločici umesto paralelne veze JKL i ruske lampe upotrebio dve ruske lampe, vreme starta je postalo znatno duže (preko 12 sekundi), što je jasan indikator da se JKL i ruska lampa znatno razlikuju, iako su im nazivni podaci slični.
Kada se obe lampe uporede pod jakom lupom, vide se očigledne razlike: vlakno JKL lampe je izrađeno od glatke žice, a vlakno ruske od dugačke, veoma fine spirale od vrlo tanke žice. Zbog toga te dve lampe imaju vrlo različite toplotne karakteristike, odn. vremenske konstante, što se vidi u tranzijentnim rezultatima oscilatora.

Prema tome, optimalno rešenje za najnižu dekadu kod SMD pločice je paralelna veza jedne ruske i jedne JKL tlf. lampe, koje se lako mogu zalemiti jedna na drugu. U tom slučaju otpada lampa LA2 (tip 327). JKL lampa se najjeftinije može dobiti na gornjem linku (na eBay-u nisam gledao).
Od tri testirana op-ampa, samo se sa OPA2810 može dobiti napon od 5Vpp u svim dekadama, i zato njega preporučujem kao optimalno rešenje. 

Pošto TH pločica do sada nije bila testirana s ruskom lampom koja je išla uz pločicu, to sam sada nadoknadio. U poređenju s JKL lampom (prvi prilog), ruska lampa ima za sekundu do dve sporiji start, što nije kritično (drugi prilog).

I još nešto na temu dokumentacije: napravio sam repozitorijum ma GitHub (Mikiju zahvaljujem na opisu procedure) i dokumentacija je već tamo. Međutim, planiram da je ažuriram svim izmenama i dopunama o kojima je bilo reči u proteklim mesecima, pa ću tek onda postaviti link.

Pozdrav
Reply


Messages In This Thread
RE: Koncept generatora trouglova - by Braca - 01-08-2019, 02:42 PM
RE: Koncept generatora trouglova - by Braca - 01-17-2019, 01:34 PM
RE: Generator četvrtki i trouglova - by Braca - 01-24-2019, 11:49 PM
RE: Analogni signal generator za audio primene - by Braca - 06-09-2020, 11:18 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 5 Guest(s)