Thread Rating:
  • 2 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Analogni signal generator za audio primene
Izgleda da SMD pločica još nije otpisana...
Gledajući teoriju palo mi je na pamet da udvojim tlf. sijalicu u prvoj dekadi. Sa dve sijalice na red nije uopšte oscilovalo, što je ukazivalo da treba smanjiti otpor.
Sa dve sijalice u paraleli došlo je do prijatnog iznenađenja: vreme hladnog starta se u najgorem slučaju (start na max. frekvenciji od 178Hz) sa nekih 11 sekundi smanjjilo na 7 do 8 (op-amp je 4562, napon 5Vpp, v. prvi prilog). To znači da je sada samo za oko jedne sekunde sporije nego na TH pločici.
Start na najnižoj frekvenciji je još brži - optimistički gledano, već na 6 sekundi imamo stabilnu amplitudu (v. drugi prilog). Međutim, sada imamo i veću varijaciju izl. napona od max.do min. frekvencije: od 5Vpp na 178Hz do 3,8Vpp na 16Hz, što nije idealno, ali nije ni problem jer se lako koriguje finom regulacijom nivoa.

Dakle, sada možemo reći da se sa SMD pločicom može napraviti oscilator s naponom od 5Vpp na svim opsezima.
Mali problem je samo to što su za ovu verziju potrebne dve tlf. sijalice. Ja imam još nekih dvadeset komada, ali je moguće i da je u Kg ostalo još nekoliko.

Pozdrav
Reply


Messages In This Thread
RE: Koncept generatora trouglova - by Braca - 01-08-2019, 02:42 PM
RE: Koncept generatora trouglova - by Braca - 01-17-2019, 01:34 PM
RE: Generator četvrtki i trouglova - by Braca - 01-24-2019, 11:49 PM
RE: Analogni signal generator za audio primene - by Braca - 06-07-2020, 02:19 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 3 Guest(s)