Thread Rating:
  • 2 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Analogni signal generator za audio primene
Imao sam tu vrstu problema, ali samo tokom razvoja i to kada vrednosti elemenata nisu bile OK, odn. op-amp nije bio odgovarajući.
Kao prvo, moj primerak se posle zaustavljanja potenciometra smiruje za najviše 3 do 4 sekunde, bez obzira na kom opsegu i koliko brzo se potenciometar, odn. preklopnik rotira, i to je za sijalicu 327 normalno vreme.

Pokušajmo da uporedimo radnu tačku na 1kHz s mojim prototipom: podesi izl. napon oscilatora na 2,5Vrms @ 1kHz. Tada na lampi treba da imaš napon od 0,9 do 1Vrms.
Proveri pre toga da zbog neke greške možda nisu sve lampe u pogonu. Na višim opsezima samo na jednoj 327 treba da postoji napon.

Sonda osciloskopa kod mene nema nikakvog uticaja na oscilovanje, bez obzira gde je zakačim (izvadio sam OPA2810 i merim na njegovom podnožju jer tu mogu da zabodem vrh sonde). Međutim, ipak je prebaci na 10x, kako ti Goša savetuje, pa ako tada imamo bolji rezultat znaćemo da je oscilator preopterećen.
Međutim, uzemljenje mora da bude korektno urađeno - krokodil-štipaljka ili zalemljeno, jer oscilator ne može istovremeno da se bori sa svojom dinamikom i spoljašnjom smetnjom.

Ako ništa od ovoga ne pomogne, detaljno proveri svaki element i lemove. U verziji koja je podeljena na forumu, oscilator je vrlo robustan i ja sam uspeo da reprodukujem tvoj problem samo na najvišem opsegu i to pri izl. naponu od 3,3Vrms i naponu napajanja oko 9V.
Kad smo kod napajanja, pogledaj osciloskopom napon napajanja direktno na op-ampu.

Zadnja varijanta će biti da na brzinu izlemim bar jedan opseg na tvojoj pločici i da onda vidim o čemu se radi.

Pozdrav
Reply


Messages In This Thread
RE: Koncept generatora trouglova - by Braca - 01-08-2019, 02:42 PM
RE: Koncept generatora trouglova - by Braca - 01-17-2019, 01:34 PM
RE: Generator četvrtki i trouglova - by Braca - 01-24-2019, 11:49 PM
RE: Analogni signal generator za audio primene - by Braca - 02-07-2020, 05:49 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 3 Guest(s)