Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tester za kondenzatore
#21
Probaj ovako:

[Image: attachment.php?aid=38121]
.tsc   OPA211 meter.TSC (Size: 44,38 KB / Downloads: 1)
LP
Dragan
Reply
#22
Isproban danas u praksi sa lm358,jednostruko napajanje i radi kao švicarski sat.

@Branko tod, ja sam mislio da signal mora da bude veći za 0.3V u odnosu na gnd/negativni napon napajanja. Nisam skužio što točno piše u datasheetu na engleskom. Za gornji kraj signala su lijepo napisali V+ -1.5V što je sasvim razumljivo dok je za donji dio ostalo nedorečeno.
Reply
#23
Budući da je riješen problem oko opampa i 30uA opsega. Idemo na jedan totalno ne elektronički problem,iako ima itekako veze sa elektronikom/mjernom tehnikom.

Imam jedan fini instrument koji mislim koristiti u ovome uređaju. Ogromna skala, osjetljiv toliko da ga ne smiješ krivo pogledati, samo ima jedan "mali" nedostatak. Na žalost skala mu se obrisala i sada bi ju trebao nacrtati. Kako,gdje,s kim,s čim i još jedno sto pitanja mi se motaju po glavi jer do sada nisam nikada crtao skalu iz nule. Mislim u teoriji znam otprilike kako bi to riješio geometrijski,trebam naći di je centar kazaljke,onda dva krajnja položaja. Onda u corelu nacrtati taj kružni isječak i nacrtati dovoljan broj ravnomjerno raspoređenih podioka između dva krajnja položaja. Pa me zanima ima li tko kakvih prijedloga iz praktičnog znanja?
Reply
#24
Probaj sa ovim:

http://www.tonnesoftware.com/meter2.html

Basic treba da je besplatan.
Reply
#25
Skinuo sam ga i bome izgleda odlično. A ona kvaka kod besplatne verrzije da se ne mogu nacrtati dvije skale na jednom panelu bi se trebala relativno lako zaobići. Ako program crta u vektorskom formatu onda se to zaobiđe dok si rekao keks, samo se isprinta kao PDF, ubaci u Corel i malo se poigra sa preklapanjem skala.
Reply
#26
Mali savet kada stampas skalu, uradi npr. 10 komada ali sve razlicitih dimenzija. Ja sam uradio tako sto sam jednu kopirao u Word, uvecao dimenziju za 1%, 2%,3% i obrnuto 1%,2%... Ja sam vektorski radio u Inscape ispod sam stavio staru skalu kao referencu(na skeneru skenirao), ali tebi je izbrisana... 
Kucaj samo kako se pravi sat, ima dosta tutorijala i samo uzmes deo koji ti odgovara
Reply
#27
Sigurno neću prvu koju napravim i isprintam zaljepiti na instrument tako da će vjerojatno biti nekoliko proba.
Nacrtao sam neku probnu skalu,isprintao u PDF, import u corel i u vektorskom je formatu tako da će manipulacija njome biti mačji kašalj.
Reply
#28
Ja sam koristio, za neke moje potrebe, Inkscape i on ima extenzije koje dodajes. Za tu Instrument Scale koristio sam ovu Scale EXTENSION, a za skale za potenciometre koristio sam ovaj Knob Scale
Reply
#29
Da se vidi da se ipak nešto radi... Sada trebam iskopati iz furde neke trafoe koji bi odgovarali i za početak isprobati da li regulacija 0-500V radi kako treba.

Reply
#30
Složio ja ovo i za početak vrisne osigurač koji sam stavio poslije greca... Idemo ponovo, stavim ja opet 160mA, a ono vrisne. Idemo na 1A, dobra stara narodna: ako je osigurač slab-stavi jači.  Big Grin  Osim njega imam i 10R/3W otpornik za limit struje tako da je osigurač tu kao zadnja granica obrane.

I ima što da vidim. Sklop u leru cucla 0,8A. Što znači poslije 10R otpornika imam nekih 3V napona debelo premalo da bi išta od elektronike radilo kako treba,a na bazi prvog tranzistora sa kojim se regulira napon je 2.5V, znači otvoren da ne može biti otvoreniji. E sada da primjenim naučeno(Macolina opaska o input common mode voltage range) idem pogledati datasheet of LF356 i ima što da vidim, nigdje riječi o single-supply napajanju, a bome niti input common mode voltage stavka ne izgleda obećavajuće. Tako da ću sutra probati LM358. Da ne govorim da pomicanjem potenciometra za regulaciju napona ne postižem ama baš ništa, na sekundaru svičera 0V zacementirano.
Reply
#31
Danas sam sjeo i za početak stavio lm358, ali i dalje ne radi. Onda idemo malo pikati sa skopom da vidim jel oscilator radi, a ono ćorak. Da skratim krivo sam nacrtao u šemi spoj RC člana na CD4047. Sa trenutačnim trafom u "svičeru" mogu dobiti nekih 400V na izlazu, tako da se trebam malo poigrati sa time da vidim mogu li izvući nešto veću voltažu, a i probati vratiti lf356 da vidim jel radi sa njime.
Reply
#32
Prvi cilj postignut. 500V na izlazu visokog napona. Sada se treba igrati sa ampermetrom i napraviti kalibraciju.

Reply
#33
Danas sam se malo uhvatio "kalibracije" shunt otpornika za mjerenje struje, obavio sam 50% posla.
300mA područje- nanovo izračunati otpornik
30mA --------------narihtano
1mA----------------ne treba rihtati jer je instrument 1mA
30uA---------------biti će zanimljivo... Big Grin 


Na 30uA području sam dobio naravno iznenađenje. Prva slika pokazuje instrument koji je spojen na izlaz onog opampa koji služi da mi pojača signal za 30uA područje. Natpis na skali je nebitan. Mojom greškom pri štimanju tog područja sam narihtao da je puni otklon 60uA a ne 30uA. Ali poanta je da kazaljka pokazuje otklon do skoro pola skale kada nije ništa spojeno na nju, čak i kada je ulaz kratko spojen.

Druga slika pokazuje isto to ali sa x10 pojačanjem(LNA) i frekvencija špica je otprilike 120Hz. Evo dok ovo pišem meni se čini da sam skužio u čemu je problem. Znači imam grec---1000uF koji napaja onaj mali svičer frekvencije od nekih 100Hz(RC član to određuje) da mi digne ispravljeni napon na nekih 220VAC. Vod koji napaja taj mali svičer ide dalje prema opampu tamo imam RC(100R/100u) ali izgleda da to nije dovoljno da ubije smetnje od svičera i to se preslikava na izlazu opampa.

Kada sam napravio eksperiment da vidim hoće li LF358 odgovarati za ovu svrhu ja mislim da sam dobio na izlazu savršen signal bez ikakvih smetnji ali naravno do je bilo na protoboardu gdje nisam imao svičer koji radi smetnje u napajaju. Uglavnom napraviti ću neku simulaciju da vidim hoću li uspjeti replicirati situaciju iz stvarnosti a sutra ću u labosu probati otpojiti taj RC prema opampu da svičer ne dobiva napon napajanja pa vjerujem da će i smetnja nestati.
Reply
#34
Nakon nekih pola godine i povremenog rada na ovome test instrumentu, greška je nađena. Znači problem sa otklonom kazaljke instrumenta na 30uA području je riješen. Krivac je LM358, iako paše po manje više svim parametrima ima jedan koji nikako ne odgovara zadatku kojeg sam mu zadao, a to je naponski offset. Iako kaže u datasheetu "low input offset" 2mV to je debelo preveliko za ovu svrhu. Tako da sam kupio jedan AD8572(dvostruki da ne petljam oko PCBa već da ga samo upiknem umjesto LM358) čiji ulazni DC offset je nekih 1uV, što je ipak nešto manje od 2mV.

Evo i rezultata, DC offset na instrumentu je nekih 160uV, naprama onih 20mV kojih sam imao sa LM358. Što znači kazaljka se uopće ne pomakne. Sada treba još napraviti neku prikladnu kutiju,podesiti sve strujne opsege i nacrtati skalu za instrument.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)