Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mjerenje bandwidth-a oscilatora + Loop bandwidth PLL-a
#1
Potrebna mi je pomoc u vezi jednog testa. Zelim da izmjerim bandwidth oscilatora, na nacin na koji je to prikazano u ovom clanku od Analog Devices.

Ove podatke skoro niko ne daje u svojim katalozima, i ovaj clanak je zaista zanimljiv. Ukratko da opisem da ne morate ici u detalje u clanku.

[Image: 2rndjmc.png]
Tuning voltage su postavili kroz ovaj bias tee na od prilike pola opsega, i rade FM modulaciju signala iz signal generatora koji je 10mVrms step od 100kHz do 200MHz. Osciloskop snima response i radi demodulaciju kroz software. Zatim gledaju spekar demodulisanog signala i mjere frekvenciju gdje je slabljenje 3dB. Vecina oscilatora iz one tabele testiranih oscilatora, radi na priblizno 2.4 do 5-6GHz-a, i centralna frekvencija je tako podesena, dok je za 10mVrms signal maximalni displacement carrier signala oko 1MHz.
Uglavnom ono sto mene zanima je metodologija.

Ja nemam pristup ovakvom tipu osciloskopa ali imam dobar spektralni analizator, pa mislim da mi je jedina opcija probati napraviti ili naci FM demodulator koji ima ovako veliki bandwith. Teoretski bi bilo moguce napraviti FM demodulaciju sa nekim superbrzim PLL-om, ali sve sto sam do sada nasao su primjeri PLLa gdje je loop bandwidth 1MHz, tako da ne znam da li je ovo prakticno izvodljivo.
Njihovi rezultati pokazuju da ovi oscilatori mogu da modulisu signale od 50-60MHz sa jeftinijim VCO za 2-3GHz, i cak do 120MHz-a sa ovim VCOima za iznad 5GHz-a.

Imam nekoliko pitanja.
Prvo, ima li neko savjet kako bi ovo mogao realizovati?  Confused  
Ako bi imao odgovarajuci demodulator, kako onda mogu znati da li u testu bandwidth ogranicava demodulator ili VCO, tj. kako da normaliziram rezultate za taj demodulator.

Hvala.
Reply


Messages In This Thread
Mjerenje bandwidth-a oscilatora + Loop bandwidth PLL-a - by elektropionir - 04-29-2017, 12:22 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)