Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Arduino Internal EEprom
#9
(12-19-2016, 10:27 AM)Želja Wrote: Macola, ti koristiš Forth ili ?

Pozz

Na žalost, vrlo malo sam se zabavljao sa Forth, tek toliko da mogu izvršiti neke korekcije u nekoliko projekata koje smo uradili moj ortak i ja. U principu se moje znanje svodi na razumevanje jezika i njegovih pravila, ali to je daleko od efikasnog programiranja...

Moj dugogodišnji učenik i ortak Mladen Veselić je ubijao sa Forth, a i dan danas ekstremno sofisticirane merne sisteme pravi u Dialog Semiconductors, upravo u Forth-u.
Svojevremeno je napravio presedan na ETF, gde je napravio svoj Forth procesor u PLD, svoj operativni sistem baziran na ANSI Forth, naravno sav ostali hardver, gde sam i ja malo učestvovao oko napajanja, i sve to priložio kao diplomski rad.
Od A do Š.

Tu sam imao prilike da vidim kako 16bit Forth MCU na 60MHz tuče dvostruko brže MCU sa klasičnim arhitekturama... Na primer OS može da se butuje pre nego što displej stigne da ispiše ispiše poruku o tome :-).

A pokojni otac od Mikijakg je bio svima učitelj u tome. On je koristio obično PIC kao MCU i obavezno pisao u Forth.

Žao mi je što sam tada navalio da učim C, kao priučeni programer od analognog dizajnera, a uz Mlađu sam imao prilike da razgazim Forth. Ne mogu da se nakajem zbog toga jer sam sada prilično stešnjen sa vremenom a i nemam volju ovako mator...

Većina programera i ne sanja u kom rasponu se može koristiti Forth i sa kojim performansama. To je retka potpuno interaktivna platforma gde se kros kompajler nalazi u samom MCU, naravno i Forth OS, gde za sve potrebe treba samo ASCII terminal koji može raditi i sa malo boljeg telefona.
Efikasnost izvršenja i kompresija koda je tik ispod asm, ceo sistem sa sve kros kompajlera okupira nekoliko kilobajta fleša, od alata treba jedan kabl za USB ili RS232 terminal koji može raditi i sa Z80 Spectrum :-), i ništa više pod milim Bogom.
Nikad više ni od koga se ne zavisi, niti se kome šta plaća, u vezi: programatora, kompajlera i sličnih stvarčica.
Forth može prekompajlirati i sam sebe i praktično svaki programer može napraviti sopstveni Forth.
U Forth-u se za vreme rada normalnog izvršnog programa mogu pisati, kompajlirati i testirati delovi koda, koji se "u letu" mogu zameniti sa postojećim... Bukvalno se za vreme neke pauzice može zameniti u hodu ceo OS ako treba.

Forth se proteže od tik iznad asm pa do najviših nivoa objektnog programiranja. Programeru je pod potpunom kontrolom sve do poslednjeg bita u bilo kom delu, bilo koje memorije MCU i naravno do poslednjeg delića hardvera...

Nije postigao komercijalnost isključivo zbog toga što što firma naručilac može jako zavisiti od volje i lojalnosti programera, tako da mu je intenzivna primena ostala u vojsci i aeronautici i kod manjeg broja entuzijasta, a oni već znaju kako da programeru objasne oko lojalnosti, ili ...
Na primer, Marsovi roveri su svi do jednog pisani u Forth.
Sve Konami igrice su nekada pisane u Forth.

Eto malo o tome da ne gušim dalje...

http://www.forth.org/

Izvinite na dosadi i mojoj fascinaciji tim meta jezikom.

Pozz
Reply


Messages In This Thread
Arduino Internal EEprom - by vsavic - 12-17-2016, 12:47 AM
RE: Arduino Internal EEprom - by mikikg - 12-17-2016, 01:02 AM
RE: Arduino Internal EEprom - by vsavic - 12-17-2016, 01:08 AM
RE: Arduino Internal EEprom - by gorankg - 12-17-2016, 12:09 PM
RE: Arduino Internal EEprom - by vojinilic - 12-17-2016, 12:53 PM
RE: Arduino Internal EEprom - by Macola - 12-19-2016, 10:05 AM
RE: Arduino Internal EEprom - by Želja - 12-19-2016, 10:27 AM
RE: Arduino Internal EEprom - by mp3police - 12-19-2016, 10:28 AM
RE: Arduino Internal EEprom - by Macola - 12-19-2016, 01:28 PM
RE: Arduino Internal EEprom - by Želja - 12-19-2016, 01:52 PM
RE: Arduino Internal EEprom - by mikikg - 12-19-2016, 10:25 PM
RE: Arduino Internal EEprom - by mikikg - 12-20-2016, 11:34 AM
RE: Arduino Internal EEprom - by mikikg - 12-20-2016, 11:53 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)