Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
RIGOL MSO1074Z-S, 14 mjeseci nakon kupovine
#19
Prasimix,

Imam oko 2 godine potpuno istu napravu Rigol 1074Z-S i to je normalno ponašanje. Pinco ti je dao jedan od razloga.

Veruj mi, pre nego što sam ga kupio, imao sam u šakama TEK DPO mašinu koja je bila tri puta skuplja i ništa manji šum nije imala. Osim toga TEK je imao pattern sa rasterom "kvadratića" 16:9 što je samo da popi*diš jer se nigde ne može promeniti taj oblik rastera.
Ko radi često sa analognom mašinom, gde je pattern sa pravilnim kvadratićima, sasvim normalno navikne na sliku nekih uobičajenih talasnih oblika, i kad to vidi na DPO TEK sa "kvadratićima?!!!" 16:9 sve mu ono na šta je navikao izgleda razvučeno.
Na pamet mi nije palo da ga kupim samo zbog tog 16:9!

Želja kao ponosni vlasnik Owon mašine ne treba preterano da se raduje :-). Kada se ulkjuci GND coupling, to različite firme rade na različitim mestima i sa GDN coupling taj šum koji se vidi je veoma različit.
Neke firme naprave unutra GND kontakt IZA ulaznog preamp-a i onda naravno linija izgleda kao zaleđena :-)
To je lažna slika jer se sa GND coupling osciloskop ne može ni upotrebljavati. Čista "šminka".

Jedino pravo poređenje između raznih DSO mašina je da im se ulaz normalno stavi na DC coupling i da se na njega priključi 50R terminator umesto sonde, i onda će se videti koliko im se razlikuje šum.
Normalno podrazumeva se da imaju iste veličine sampling memorije i istu vrstu terminatora.

Taj stari TEK 465 je analogna mašina i naravno da linija izgleda lepše, ali kad to razvučeš videćeš da ni on nije preterano bolji sa amplitudom šuma.

Osciloskopi imaju veliki BW vertikalnog preampa i to je prirodna pojava.

Ništa se ne brini oko toga. To je u deklarisanim granicama i osciloskopi nisu ni namenjeni za merenje tako malenih amplituda.
Za takve potrebe se skopovi koriste na opsegu na kom se šum ne vidi (npr. 1V/div), i stavlja se ultraniskošumni preamp ispred, sa BW koji odgovara potrebama.
Inače, merenje šuma je stvarno "gadna" oblast gde se koriste raznorazni težinski filtri u cilju ograničenja frekventne zone posmatranja.

Osciloskop ti je potpuno ispravan drugar.

Pozz
Reply


Messages In This Thread
RE: RIGOL MSO1074Z-S, 14 mjeseci nakon kupovine - by Macola - 01-13-2016, 03:06 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)