DIY Electronic projects
RIGOL MSO1074Z-S, 14 mjeseci nakon kupovine - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Merenja i merni uređaji - Measurements and Equipment (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=8)
+--- Forum: Merenja i merni uređaji - Measurements and Equipment (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=32)
+--- Thread: RIGOL MSO1074Z-S, 14 mjeseci nakon kupovine (/showthread.php?tid=1146)

Pages: 1 2


RIGOL MSO1074Z-S, 14 mjeseci nakon kupovine - prasimix - 01-12-2016

Molio bih vaše mišljenje o situaciji koja je prema riječima RIGOLova autorizirana dilera od kojega sam kupio prije cca 14 mjeseci novi MS01074Z-S manje više beznadna. MSO je čitavo vrijeme bio kod mene i nije preživio nikakve nezgodne kako električne tako ni mehaničke prirode. Bez obzira na to prije par dana sam primijetio da nešto nije kako treba. Prvo sam mislio da je šum stvarni produkt mjerenja, onda sam shvatio da je tu i kada ništa ne mjerim, pa sam pomislio da se skuplja neki šum iz okolnih uređaja/instalacija. Sve sam redom gasio ali ništa nije pomoglo. Onda sam nakon dugo vremena ponovno upali prastari Tektronix TAS465 koji sam svojevremeno nabavio na ebayu za smiješne novce i shvatio da on ništa ne lovi. Onda sam iskopčao probe i na kraju probao s uzemljivanjem ulaza. U slučaju kada bi ulazi bili uzemljeni imao sam sljedeće:

[Image: 8HfBdrU.png]

Onda sam kontaktirao tehničku podršku dilera. Javio se s prijedlogom da pokrenem self-kalibraciju. To sam i učinio i nakon restarta situacija je bila nešto bolja, ali i dalje za uzemljene ulaze imam ovo:

[Image: nSEv1OB.png]

Kada recimo ch3 koji izgleda najbolje na gornjoj slici samo maknem s opcije uzemljenje na AC coupling čak i bez spojene probe dobivam sljedeće:

[Image: If9279V.png]

Poslao sam i ovu sliku dileru i od njega dobio sljedeće:
Quote:... Rigol compared it to their own devices and with the device specifications, this noise is considered normal and within specs for the MSO1000Z series devices. Unfortunately we can't improve it any more.

A drugčijom vremenskom bazom uzemljeni ch3 izgleda ovako:

[Image: udFpTqp.png]

Pitam se ima li tko slična iskustva s ovakvim MSO ili nekim drugim iz iste linije proizvoda? Hvala unaprijed.


RE: RIGOL MSO1074Z-S, 14 mjeseci nakon kupovine - Gosha - 01-12-2016

Meni to lici na lose filtriran napon napajanja ulaznih ampova.
Mozda je popustio neki elko mada jos je rano za to.
Ako vise ne vazi garancija, srafciger u ruke i ESR metar pa sve redom.


RE: RIGOL MSO1074Z-S, 14 mjeseci nakon kupovine - branko tod - 01-12-2016

Sa obzirom da je to na bazi od 30 nS i na sva četiri ulaza mislim se da je to nešto u AD konverziji.


RE: RIGOL MSO1074Z-S, 14 mjeseci nakon kupovine - pinco - 01-12-2016

Tebi je izgleda odabrana sonda x10, a zapravo je ulaz 1mV osjetljivost, dok tek 465 ima min 5mV osjetljivost. Stavi na 5mV/50mV ako je na x10 odabrano, pa onda vidi i usporedi. Isto tako stavi na tek 465 i pojačaj intensity i fokusiraj, vidićeš da analogni malo sakriva šuma, koji se normalno nevidi. Zapravo je idealna sitacija šta imaš oba i moš kombinirat iz oba tabora. Taj Rigol je ipak početak ponude i nema vrhunski analogni ulaz štza se šuma tiće. Ja iman DS1054Z, al san ga otkljuća na 100Mhz, iman i tek 465, situacija je slićna, nemoj se sekirat radi toga.


RE: RIGOL MSO1074Z-S, 14 mjeseci nakon kupovine - mikikg - 01-12-2016

Da, to je u sustini normalno ponasanje, pa cak i offset.
Da bi video nesto korisno na tom delu skale moras da ukljucis BW limit i po potrebi average da radis.
To je shum A/D konvertera i preampa.


RE: RIGOL MSO1074Z-S, 14 mjeseci nakon kupovine - pinco - 01-12-2016

Evo san na brzinu CH1:

1 5mV intezitet min simulira tek 465
[Image: DS1_Z_Quick_Print10.png]

2. 5mV intezitet na pola
[Image: DS1_Z_Quick_Print12.png]

3. 5mV intezitet na max
[Image: DS1_Z_Quick_Print11.png]

4. 1mV intezitet na min
[Image: DS1_Z_Quick_Print13.png]

5. 1mV intezitet na max
[Image: DS1_Z_Quick_Print14.png]

To je jednostavno tako, nemože se uspoređivat analogni tek na 5mV i jeftini digitalac na 1mV....


RE: RIGOL MSO1074Z-S, 14 mjeseci nakon kupovine - Khadgar2007 - 01-12-2016

*šutim* jer bi mogao dobiti po *beep* ako progovorim o digitaliji. Tongue


RE: RIGOL MSO1074Z-S, 14 mjeseci nakon kupovine - TDA - 01-12-2016

Big Grin

Koristi Tektronix kao primarni...


RE: RIGOL MSO1074Z-S, 14 mjeseci nakon kupovine - Gosha - 01-12-2016

@prasimix, ja sam te razumeo da se problem pojavio pre neki dan a da ranije nije postojao?


RE: RIGOL MSO1074Z-S, 14 mjeseci nakon kupovine - prasimix - 01-13-2016

Hvala svima na odgovorima. Start koju sam previdio je da u stvari prikazujem 1mV, a ne 10mV. Ne mogu više ni reći je li ovo prije izgledalo bolje, pod impresijom sam da jest (nema screenshotova s kojim mogu nešto potvrditi). Mislim da ću za neke stvari trebati češće paliti Tek ma koliko god model koji imam izgledao smiješno s obzirom na sve ono što iz te kuće dolazi.
Štogod, evo što me jutros dočekalo:

[Image: A5R2MsB.png]

Novi dan, nova sreća? Smile Uslijedila je još jedna kalibracija i onda se stanje popravilo:

[Image: abnNiBI.png]

... odnosno s uzemljenim ulazom:

[Image: uoCDiVz.png]

Izgleda da bi nova praksa mogla postati češće pokretanje self-kalibracije.


RE: RIGOL MSO1074Z-S, 14 mjeseci nakon kupovine - Želja - 01-13-2016

Prasimix,
Nisam ti ja neki prevelik stručnjak za te sprave, ali nešto kod tebe debelo ne valja ...

Pogledaj šta kaže moj digitalac sa 2mV,GND coupling, Probe X1


Pozz


RE: RIGOL MSO1074Z-S, 14 mjeseci nakon kupovine - prasimix - 01-13-2016

(01-13-2016, 01:25 PM)Želja Wrote: Prasimix,
Nisam ti ja neki prevelik stručnjak za te sprave, ali nešto kod tebe debelo ne valja ...

Pogledaj šta kaže moj digitalac sa 2mV,GND coupling, Probe X1


Pozz

Pa ne bi ni počeo dizati buku da je kako Rigolova ekipa kaže "sve u granicama normale". Nisam pametan, što činiti, nekako nevoljko mi se sada otvara kutija i traže duhovi. Imam na rasporedu puno drugih i zanimljivijih stvari.


RE: RIGOL MSO1074Z-S, 14 mjeseci nakon kupovine - Želja - 01-13-2016

Pa čekaj, zar nije garancija 2 godine ?


RE: RIGOL MSO1074Z-S, 14 mjeseci nakon kupovine - prasimix - 01-13-2016

(01-13-2016, 01:33 PM)Želja Wrote: Pa čekaj, zar nije garancija 2 godine ?

Hm, u SAD jer izgleda čak 3 godine, no što učiniti ako je za Rigol to normalno ponašanje?


RE: RIGOL MSO1074Z-S, 14 mjeseci nakon kupovine - gigabyte091 - 01-13-2016

(01-13-2016, 01:25 PM)Želja Wrote: Prasimix,
Nisam ti ja neki prevelik stručnjak za te sprave, ali nešto kod tebe debelo ne valja ...

Pogledaj šta kaže moj digitalac sa 2mV,GND coupling, Probe X1


Pozz
I moj digitalac pokaže savršeno ravnu crtu kada je coupling na GND, ali stavi na DC coupling i spoji masu na vrh sonde pa postaj sliku. To je jednostavno tako, i analogni ce prikazati takav šum ali kad opalis intensity na najjače, a ja nisam nikad vidio ikoga da tako maltretira skop. 

Prasimix ima intensity graded display pa te šumove može "maskirati" tako da stavi na minimum. Ja naprimjer na svom siglentu imam filtere pa njima mogu te shumove eliminirati. Ima cak i slika na forumu usporedba sa i bez filtera. Mislim da nebi trebao biti zabrinut. 

Za kolegu khadgara, sam se ti smij, doći ćeš ti kad tad na digitaliju Tongue


RE: RIGOL MSO1074Z-S, 14 mjeseci nakon kupovine - pinco - 01-13-2016

(01-13-2016, 01:25 PM)Želja Wrote: Prasimix,
Nisam ti ja neki prevelik stručnjak za te sprave, ali nešto kod tebe debelo ne valja ...

Pogledaj šta kaže moj digitalac sa 2mV,GND coupling, Probe X1


Pozz

Kolko vidin tebi je sampling memory samo 10k....
Pogledajte ljudi ovaj video tu je sve objašnjeno, ništa se bolje ne ponaša ni skupocjeni tektronix DSO.

https://www.youtube.com/watch?v=Znwp0pK8Tzk


RE: RIGOL MSO1074Z-S, 14 mjeseci nakon kupovine - Želja - 01-13-2016

Svejedno da li je sampling na 10k ili 10M, osciloskop MORA pri GND coupling pokazati ravnu liniju - što kod Prasimiksa nije slučaj.
Normalno je da će pri DC couplingu i masi spojenoj na vrh sonde pri milivoltnom opsegu pokazati sve i svašta.

Pozz


RE: RIGOL MSO1074Z-S, 14 mjeseci nakon kupovine - gigabyte091 - 01-13-2016

SAD tek vidio da je postavljen coupling na GND. Nosi to na servis, to tak nebi smjelo biti. Na mojem je linija ravna ko daska kad je coupling na GND


RE: RIGOL MSO1074Z-S, 14 mjeseci nakon kupovine - Macola - 01-13-2016

Prasimix,

Imam oko 2 godine potpuno istu napravu Rigol 1074Z-S i to je normalno ponašanje. Pinco ti je dao jedan od razloga.

Veruj mi, pre nego što sam ga kupio, imao sam u šakama TEK DPO mašinu koja je bila tri puta skuplja i ništa manji šum nije imala. Osim toga TEK je imao pattern sa rasterom "kvadratića" 16:9 što je samo da popi*diš jer se nigde ne može promeniti taj oblik rastera.
Ko radi često sa analognom mašinom, gde je pattern sa pravilnim kvadratićima, sasvim normalno navikne na sliku nekih uobičajenih talasnih oblika, i kad to vidi na DPO TEK sa "kvadratićima?!!!" 16:9 sve mu ono na šta je navikao izgleda razvučeno.
Na pamet mi nije palo da ga kupim samo zbog tog 16:9!

Želja kao ponosni vlasnik Owon mašine ne treba preterano da se raduje :-). Kada se ulkjuci GND coupling, to različite firme rade na različitim mestima i sa GDN coupling taj šum koji se vidi je veoma različit.
Neke firme naprave unutra GND kontakt IZA ulaznog preamp-a i onda naravno linija izgleda kao zaleđena :-)
To je lažna slika jer se sa GND coupling osciloskop ne može ni upotrebljavati. Čista "šminka".

Jedino pravo poređenje između raznih DSO mašina je da im se ulaz normalno stavi na DC coupling i da se na njega priključi 50R terminator umesto sonde, i onda će se videti koliko im se razlikuje šum.
Normalno podrazumeva se da imaju iste veličine sampling memorije i istu vrstu terminatora.

Taj stari TEK 465 je analogna mašina i naravno da linija izgleda lepše, ali kad to razvučeš videćeš da ni on nije preterano bolji sa amplitudom šuma.

Osciloskopi imaju veliki BW vertikalnog preampa i to je prirodna pojava.

Ništa se ne brini oko toga. To je u deklarisanim granicama i osciloskopi nisu ni namenjeni za merenje tako malenih amplituda.
Za takve potrebe se skopovi koriste na opsegu na kom se šum ne vidi (npr. 1V/div), i stavlja se ultraniskošumni preamp ispred, sa BW koji odgovara potrebama.
Inače, merenje šuma je stvarno "gadna" oblast gde se koriste raznorazni težinski filtri u cilju ograničenja frekventne zone posmatranja.

Osciloskop ti je potpuno ispravan drugar.

Pozz


RE: RIGOL MSO1074Z-S, 14 mjeseci nakon kupovine - Macola - 01-13-2016

Takođe i ti Gigabyte091 stavi terminator od 50R i coupling na DC ili AC i videćeš koliko je realna ta linija "kao dlaka" :-)

Kod Rigola, nekih TEK i slično, taj GND coupling je maltene na samom ulazu i slika šuma je daleko realnija nego kod onih koji su "maskirani" sa GND coupling iza ampa.
Meni se to više sviđa jer lako mogu da vidim šta mogu da očekujem od buke unutar nekog maleno signala koji za nuždu merim skopom (jer DSO skop nije ni namenjen za takve stvari).

Pozz