Thread Rating:
  • 2 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Analogni signal generator za audio primene
(03-08-2019, 04:11 PM)vladd Wrote: Dodavanjem otpornika izmedju pina i klizaca se moze napraviti neka vrsta antilog, naravno ugadjanjem po potrebi
To funkcioniše kod linearnih potenciometara (u izvesnoj meri), ali kod reostata ne.

Primer:
Linearni pot od 100K i paralelni otpornik od 25K, tako da max. otpor ostaje 20K, kao što je kod aktuelnog potenciometra. Time se garantuje isti frekventni opseg oscilatora.
Pretpostavimo da se aktuelni linearni pot nalazi na 80% hoda, tj. da mu je otpor 4K.
Pot od 100K na 80% hoda i u paraleli sa 25K ima rezultujući otpor od 11K (20K//25K) - drugim rečima, daje frekvenciju koja je za 2,5 puta niža od one koja se dobija s potom od 20K, što je pogoršanje u odnosu na ovaj poslednji.
Idealni otpor u mostu na 80% frekventnog opsega pri linearnoj varijaciji frekvencije je 2.6K, odn. 600 oma na potu jer u seriji još imamo fiksni otpornik od 1,8K.

Pozdrav
Reply
Pa nije obaveza da radis sa α=0.25, mozes da radis sa α=0,5...ili kako god, po potrebi sklopa..
Reply
ronovar:

Quote:telefonska sijalica je precrtana tocne dimenzije i na sredini sijalice su dodana dva pada koja se spajaju po shemi i razmaka su 7.62mm i rupa je 1.2mm i montirat ce se dali da je stavim sa bakrene strane ili strane komponenti zbog lakseg hladenja? Bit ce montirana horizontalno bas kako si Braca pokazao na onoj slici samo mi napisi jeli zbog hladenja bolje na bakranoj  strani ili strani elemenata?
Sijalice se montiraju na strani komponenata. Hladjenje nije tema jer kroz njih teku male struje, ali je preporučljiva toplotna izolacija, što nema uticaja na crtanje PCB.
Quote:molim provjeriti dali footprint stima za FUNCTION FREQUENCY i ATTENUATOR (oni ce se lemiti direkt na PCB pa dali brojevi i fizicka komponenta odgovara stvarnoj komponenti jer         nemam nijedan doma da provjerim a bitna mi je provjera jer kad sve to stisnem oko njih elemente kasnije nece vise biti moguce raditi preinake oko layouta, zato mi je bitna ova provjera  jesam li dobro nacrtao footprintove)
Preklopnik "Attenuator" ne bih lemio na pločicu - on je jednostavan i neka ga svako bira po svome. Montira se na prednju ploču.
Lemne maske (footprint) za preklopnike "Frequency" i "Function" su korektne, moraš jedino voditi računa da ovaj drugi ima tri položaja i zato ima tri kontakta manje (prema slici koju sam ranije dao). Nedostaju mu kontakti 4, 8 i 12. Lorlin nema takav preklopnik, zato je u BOM model koji pravi C&K.
Quote:C1 i C2 bi stavio radijalne MKP pa ako moze mouser sifra za MKP radijalni (15-20mm raster ili manje, sa rasterom vecim od 20 nebih stavljao jer ce to samo povecati PCB, a ovako ako se nadje koji sa 15mm ili manje bit ce odlican)
Ja bih ipak ostavio mogućnost za dva tipa kondenzatora, kao što sam već pisao za SMD verziju pločice. Evo linka za PP kondenzator sa rasterom od 15mm:
https://www.mouser.ch/ProductDetail/WIMA...AWCg%3D%3D
Njegova dužina je 18mm, tako da se stavljanjem još jednog lemnog mesta od 21mm ne menjaju mnogo dimenzije pločice. Pored toga, kondenzatore iz BOM-a (raster 21mm) sam već isprobao u RIIA pojačavaču i znam da imaju vrlo niska izobličenja.

Quote:Takoder ako se ima zelja gdje koji rotary switch treba da bude na panelu (da se dobi estetika), moze u paintu da se skicira gdje koji ide.
Položaj preklopnika "Function" nije kritičan (u razumnim granicama) jer on prenosi signale amplitude 2,5V, tako da se tu mogu uzeti u obzir estetski faktori.
Osim preporuke da komande idu s leva na desno (pot za frekvenciju, preklopnik opsega, mesto za frekvencmetar iznad njih), zatim birač tipa signala, fini i grubi atenuator, BNC za izlazni signal na desnom kraju prednje ploče), trenutno nemam drugih ideja za prednju ploču, pa neka se jave i potencijalni graditelji Smile .
Quote:i na kraju provjeriti shemu jesam li dobro sve precrtao sa originalne Bracine sheme, jer nekad i ja znam zaboraviti koji element ili koju poveznicu.
Kao što sam već napisao, ja nisam našao greške na šemi. Odsustvo bajpas elektrolita je moj propust, ali sada je prilika da se uključe u projekat.

To je trenutno sve s moje strane.

Pouzdrav i puno hvala na podršci i trudu.
Reply
(03-09-2019, 10:47 AM)vladd Wrote: Pa nije obaveza da radis sa α=0.25, mozes da radis sa α=0,5...ili kako god, po potrebi sklopa..
Ne ide, Vlado.
Pošto paralelni otpornik mora da bude veći od 20K (inače ne dobijam max. otpor u mostu od 20K), sva rešenja konvergiraju ka aktuelnom potenciometru.

Pozdrav
Reply
*kuc kuc* 
Jel može malo kritike na trenutačno razvijanje layouta?  Big Grin
Reply
Biće, najkasnije sutra do podne.
Napisao si da naredna dva dana nećeš moći da radiš na PCB, pa sam promenio redosled poslova Big Grin 

Pozdrav
Reply
(03-09-2019, 08:04 PM)Khadgar2007 Wrote: *kuc kuc* 
Jel može malo kritike na trenutačno razvijanje layouta?  Big Grin
Evo preliminarnih komentara:
  • Svidja mi se dosadašnji rad i mislim da je već solidna baza za dalji razvoj. Za sada nisam primetio da ima grešaka u povezivanju elemenata.
  • Razdvajanje napajanja sinusnog oscilatora: vidim da je napajanje sinusnog osc. i komparatora za četvrtke trenutno zajedničko - treba ih razdvojiti, i to tako da od sinusnog idu tri voda ka ulazu napajanja (+, -, Gnd). Na taj Gnd treba da dodju masa sijalica (trenutno nepovezana), SW1/1, pin 3 od RV1, i (ako je moguće) pin 3 od U2 i R (Gnd oscilatora im je referenca). Mase relea mogu takodje da budu na tom Gnd vodu.
  • Svi ostali aktivni elementi mogu da imaju zajedničko napajanje.
  • Sijalica LA3 (telefonska) će morati da se lemi sa strane bakra i to horizontalno jer je visoka, a drugi razlog je što bi u vertikalnom položaju bila osetljiva na mikrofoniju i druge mehaničke smetnje. Mislim da je to lako dobiti zaokretanjem lemnih mesta za 90º, v. ovde: https://forum.yu3ma.net/thread-1959-post...l#pid92561
  • Medjuosno rastojanje preklopnika je trenutno 40mm, da nije tesno za prednju ploču - dugmad obično imaju prečnik od 20-25mm? Možda bi još neko mogao da kaže svoje mišljenje Smile 
  • Rekao bih da je širina bakarnih traka trenutno 1mm. Obzirom da je ovo SMD verzija, možda bi mogle da se smanje na 0,5mm jer bi se na taj način smanjili i kapaciteti izmedju njih.
Toliko za sada, javiću se ako bude još nešto.

Pozdrav
Reply
U prilogu ispravci pa da rezimiramo shemu:

- telefonska sijalica ce biti na strani komponenti (udaljena ce biti sijalica od sijalice 9mm)
- dodan JST XH2.54 4-pinski konektor na koji se leme zice na ATTENUATOR (a on se stavlja na prednju ploču uređaja)
- za FUNCTION preklopnik je dosta losi DS pa neznam kako treba da budu padovi pa ako mozes prilazem dolje sliku u PNG da je otvoris u PAINT-u i unutar padova upises brojeve padova i da maknes ili dodas padove koji trebaju na footprintu jer gledam DS i neznam gdje sto ide pa da onda samo tvoj modificirani crtez ubacim u EAGLE footprint.
- dodani na C1 i C2 15mm padovi koji ce se spajati direktno na ove axijalne kondenzatore (pa time imamo raster 22.86mm za axijalne i 15.00mm za radijalne kondenzatore)
- sa lijeva na desno ce ici:

- FREQUENCY
- (preklopnik opsega koji je to switch ili potenciometar na shemi? pitam zbog toga dali ide direkt na PCB ili na prednju plocu zbog footprinta)
- FREKVENCOMETAR (EXT oznacen na shemi) (tu sam predvidio 2pinski 2.54mm razmaka konektor sa kojim se ta dva pina spoje na externi frekvenciometar)
- FUNCTION
- FINI ATTENUATOR je oznacen kao LEVEL na shemi i on sam predvidio da ide na PCB jer je u takvom kucistu, ako mora ici na predji panel ako moze mouser sifra sa srednjom duzom ruckom)
- GRUBI ATTENUATOR je oznacen kao SW3 ili ti ATTENUATOR i za njega je stavljeni JST XH2.54 4-pinski konektor na koji se leme zice na ATTENUATOR koji se nalazi na panelu
- BNC konektor ima na shemi isto JST XH2.54 koji se sa zicama spaja na vanjski BNC konektor koji ce se nalaziti na prednjem panelu

- dodani bypass elektroliti kod svih opampa pa samo njih provjeriti onako na brzinu dali sam dobro okrenuo polaritet. Takoder stavio sam im diameter 10mm zbog toga da se mogu staviti i veci elektorliti npr 220uF/35V (ima diametar 10mm) dok 220uF/25V ima 8mm diametar.
- dodani 220uF/35V na ulaz napajanja (PSU)
- renumbering svih komponenti u shemi i pločici

Eto to je to, prilazem kompletnu shemu koja je kompletna ostaje jos samo da se rjese footprintevi i onda moze na layout.


Attached Files Thumbnail(s)


.pdf   Function Signal GENERATOR - Schematic.pdf (Size: 43,92 KB / Downloads: 9)
.pdf   Function Signal GENERATOR - Layout.pdf (Size: 92,96 KB / Downloads: 10)
SAMO-BANOVAN OD 01.11.2024
Reply
Hvala na trudu!

Da idemo redom, pa dokle stignemo jer uskoro moram da krenem...

Quote:JST XH2.54 4-pinski konektor na koji se leme zice na ATTENUATOR (a on se stavlja na prednju ploču uređaja)
Ovo je u redu, ali treba mala dopuna: signal se sa atenuatora (preklopnika) vraća na pin 4 konektora. Veza do BNC gnezda na prednjoj ploči treba odatle da ide sa dva provodnika, vruća sa pina 4 i masa sa tačke gde se spajaju R39 i R42. Tu treba predvideti lemno mesto sa dva pada, kao za dvopolni JST, pa će graditelj sam odlučiti hoće li ga ugraditi ili će na BNC ići koaksijalnim kablom (isto kao za FreqCntr).
Da se dogovorimo oko naziva komandi:
  • FREQUENCY: fino postavljanje frekvencije pomoću RV1
  • FREQUENCY MULTIPLIER, odn. FREQ. MULT.: postavljanje frekventnog opsega pomoću SW1
  • FUNCTION: izbor vrste signala (funkcije) pomoću SW2 (sinus, četvrtka, trougao)
  • LEVEL FINE: izlazni nivo, potenciometar G$1 na tvojoj šemi
  • LEVEL COARSE: grubi atenuator SW3
Quote:Dodani bypass elektroliti kod svih opampa pa samo njih provjeriti onako na brzinu dali sam dobro okrenuo polaritet. Takoder stavio sam im diameter 10mm zbog toga da se mogu staviti i veci elektorliti npr 220uF/35V (ima diametar 10mm) dok 220uF/25V ima 8mm diametar.
Nema potrebe da se povećava mesto za bajpas elektrolite, kapacitet od 22 do 47uF je sasvim dovoljan.

U prilogu je izmenjena skica preklopnika FUNCTION, pogled je sa strane osovine.

Ostajem ti dužan još jednu kontrolu šeme, videću da li ću danas još stići.

Pozdrav
Reply
Nema zurbe nigdje nam se ne zuri.

Ako mozes za ovaj signal sa attenuatora i pin 4 konektora da skiciras u paintu shemu i oznaku brojeva ili padova, jer mi nije jasno...gledam tvoju shemu u kicadu i ovo u EAGLE i nevidim razliku, pa me sad zanima dali treba 2x4 pinski JST XH2.54 4-pinski konektor ili nesto drugo? Buni me ova dva pada koja treba dodati pa ce biti lakse ako mozes to u PAINT-u da skiciras pa da onda samo precrtam.

Sad vidim da sam ja stavio 3296W potenciometar na PCB za RV1 a mora da bude stereo i za njega me zanima dali mora da bude na PCB ili da stavim isto JST XH2.54 4-pinski konektor?
Za nazive sam promjenio na shemi, koju moze na kraju da se provjeri dok ja sredim ovo gore sto mi nije jasno oko 4-pinskog konektora za attenuator.

Elektroliti su dijametra 5mm za bypass, a oni za napajanje sam stavio umjesto 8mm , 10mm diametar jer se napisao da treba minimalno na ulazu napajanja (PSU oznacen na shemi) 220uF/25V pa ako ko bude htio ici na 470uF/25V da ima 10mm diametar.

FUNCTION izmjenjen na shemi i PCB Footprintu.
Za FREQUENCY_1 i FREQUENCY_2 an shemi me zanima dali da crtam footprint za lemljenje na PCB ili da stavim konektor 1x6 pinski JST XH2.54?

Evo izmjenjeni filovi:


Attached Files
.pdf   Function Signal GENERATOR - Schematic.pdf (Size: 43,99 KB / Downloads: 6)
.pdf   Function Signal GENERATOR - Layout.pdf (Size: 92,18 KB / Downloads: 9)
SAMO-BANOVAN OD 01.11.2024
Reply
Quote:Ako mozes za ovaj signal sa attenuatora i pin 4 konektora da skiciras u paintu shemu i oznaku brojeva ili padova, jer mi nije jasno...
Ti si ovo već korektno uradio, samo sam ja pogrešno interpretirao, tako da ne treba ništa dodavati. Deo ispod koga stoji VBI1094A je zapravo dvopolni JST konektor odakle ide veza prema BNC gnezdu na prednjoj ploči.
Treba jedino masu (pin 2) tog konektora na šemi povezati sa čvorištem R39/R42 da bi pri crtanju PCB bilo jasno šta je namera.

Quote:Sad vidim da sam ja stavio 3296W potenciometar na PCB za RV1 a mora da bude stereo i za njega me zanima dali mora da bude na PCB ili da stavim isto JST XH2.54 4-pinski konektor?
Za FREQUENCY_1 i FREQUENCY_2 an shemi me zanima dali da crtam footprint za lemljenje na PCB ili da stavim konektor 1x6 pinski JST XH2.54?
Ovo gore se odnosi na istu stvar, zato sam ih spojio.
Potenciometar RV1 definiše frekvenciju oscilatora, dvostruki je (stereo) i neće biti na PCB. Pošto je spojen kao reostat, dovoljan je jedan 4-polni JST, ili, još bolje,  dva dvopolna da bi svaka sekcija pota bila najkraćim putem povezana sa svojim kondenzatorima.

Još par napomena:
  • Module 1: sve GND priključke, LIN- i LIN+ spojiti na masu.
  • PCB će se montirati izolovano od mase kutije i sa istom će biti povezan samo na jednom mestu. Zato kod ulaza napajanja na pločicu (konektror PSU) predvideti na vodu mase (pin 2) jedno pristupačno lemno mesto sa rupicom od 1,2mm za tu vezu. Ja tu obično koristim standardni pljosnati pin od 2,5mm i odg. papučicu na kablu, v. ovde: https://forum.yu3ma.net/thread-1508-post...l#pid80295 (veza izmedju XLR priključka i konektora napajanja).
  • Sada vidim da nisam nacrtao, a bilo bi lepo da imamo i jednu LED na prednjoj ploči za indikaciju ON/OFF, pogotovo za one koji neće imati ugradjeni frekvencmetar.
  • Prekidač ON/OFF takodje nije ucrtan, ali to će se rešavati u sklopu napajanja - ja verovatno neću imati ispravljač u kutiji instrumenta.
Pozdrav
Reply
Update:

- BNC (VBI1094A) JST 2-pinski konektor pin 2 spojen na čvorište R39/R42
- FREQUENCY_1 i FREQUENCY_2 dodana 2komada 2-pinski JST rastera 2,54mm (tu nebi mozda trebalo da bude 2komada svaki po 3-pina? Pošto ima tri izvoda potenciometar ili ce se brika raditi na potenciometru?)
- na MODULE1 svi gndovi spojeni na masu (GND1, GND2, GND3), te spojeni LIN- na masu, ali je napisano i LIN+ na masu a on je spojeni na izlaz OPAMPA pa valjda se mislilo na RIN-, ja sam spojio RIN- pa provjeriti jeli bila greska gore kod pisanja ili je tako spojeno ok.
- dodan GND na PSU pin 2 i tu sam stavio ovaj konektor (https://uk.farnell.com/amp-te-connectivi...dp/2308760)
- dodana 3mm LED dioda za ON/OFF indikaciju koja je spojena direktno na napajanje
- sto cemo sa LEVEL_FINE na shemi i na layoutu? jel ide na prednju plocu ili na PCB?

Znam da malo šamaram pitanjima ali generator je vrhunski i htio bih ga odraditi baš onako kako si ga zamislio u glavi gdje se što spaja zato pitam gdje što i kako. Ostalo mi još to oko LEVEL_FINE da se rješi i onda je to to što se tiče sheme i layout footprintova.

Evo ispravljene sheme i layouta.


Attached Files
.pdf   Function Signal GENERATOR - Schematic.pdf (Size: 45,09 KB / Downloads: 8)
.pdf   Function Signal GENERATOR - Layout.pdf (Size: 93,11 KB / Downloads: 3)
SAMO-BANOVAN OD 01.11.2024
Reply
Nemam ništa protiv pitanja, naprotiv!

Da, kod Module1 sam napravio grešku, treba da stoji RIN-.
FREQUENCY1 & 2: kratka veza će se raditi direktno na potu, to je najkraće.
LEVEL FINE ide na prednju ploču, bio sam siguran da sam to već negde napisao. Prema tome, na PCB ide tropolni JST.
Farnell-ov faston je odličan, ali ga treba kupiti kod Kineza Big Grin 
Na JST za izlazni BNC su sada dve mase, ona direktno na njemu je suvišna.
U vezi otpornika R45 i R46 s tvoje šeme: oni moraju biti nešto jači - pogledaj ovaj prilog:
https://forum.yu3ma.net/thread-1959-post...l#pid92352
Tamo su imali oznake R38 i R39.

Pozdrav
Reply
UPDATE:

- dodan 3-pinski JST za LEVEL_FINE
- na BNC maknuta direktna masa (ostala ona koja se spaja na R39/R42)
- svi optornici su crtani footprintevi za Welwyn MFR4(0,5W) a iste dimenzije odgovaraju i MFP-1 (1W), raster otpornika je 7,62mm zbog sto kracih nozica da se ne pokupe RF smetnje iz okoline i da ne dobije dodatni induktivitet. Stavio sam sada na shemi 0,5W na R45/R46.

Datasheet tih otpornika je ovdje:

https://uk.farnell.com/welwyn/mfr4-100rf...dp/1099867
https://uk.farnell.com/welwyn/mfp1-100r-...ohm%20MFP1

Dakle ako bude 0,5W se jako grijao odlemi se MFR4(0,5W) i bez ikakve izmjene stavi se MFP1(1W) jer su im komplet sve dimenzije i rupe nozica iste.
Ako treba veci footprint tih otpornika moze mouser link pa da sredim footprint.


Attached Files
.pdf   Function Signal GENERATOR - Schematic.pdf (Size: 44,82 KB / Downloads: 6)
.pdf   Function Signal GENERATOR - Layout.pdf (Size: 92,03 KB / Downloads: 13)
SAMO-BANOVAN OD 01.11.2024
Reply
Odlično, nemam šta da dodam Smile
Reply
OK, zahvaljujem Smile

Veceras pocinjem sa crtanjem PCB-a, i kad dovrsim postavljam filove sa gotovim routingom pa onda cemo dalje zasto, gdje i kako jos optimizirati layout.

Hvala za dosadasnje informacije.
SAMO-BANOVAN OD 01.11.2024
Reply
  • Razdvajanje napajanja sinusnog oscilatora: vidim da je napajanje sinusnog osc. i komparatora za četvrtke trenutno zajedničko - treba ih razdvojiti, i to tako da od sinusnog idu tri voda ka ulazu napajanja (+, -, Gnd). Na taj Gnd treba da dodju masa sijalica (trenutno nepovezana), SW1/1, pin 3 od RV1, i (ako je moguće) pin 3 od U2 i R (Gnd oscilatora im je referenca). Mase relea mogu takodje da budu na tom Gnd vodu.



Nije povezano već se samo čini. Sve te točke su za sada ostavljene nepovezane. Što kažeš da se napravi sljedeće, stave se lemni stupići i onda se sve te točke koje si nabrojao dovedu do priključnih klema sa upredenim žicama?
Na koji otpornik si mislio kada si napisao samo R, da nije možda R9 kod U2?
Reply
(03-11-2019, 02:38 PM)Khadgar2007 Wrote: Nije povezano već se samo čini. Sve te točke su za sada ostavljene nepovezane. Što kažeš da se napravi sljedeće, stave se lemni stupići i onda se sve te točke koje si nabrojao dovedu do priključnih klema sa upredenim žicama?
Na koji otpornik si mislio kada si napisao samo R, da nije možda R9 kod U2?
Da, upravo se radi o R9.
Što se napajanja oscilatora tiče, pretpostavljam da je moguće na PCB uraditi kako sam ranije napisao, a ako veza s ulazom napajanja ne može da se izvede na PCB, onda da napravimo izuzetak i spojimo ta tri voda eksterno. Verovatno bi moralo da se vodi s druge strane pločice, ne bi bilo dobro da ide preko komponenata.

Inače, ja sam kod SMD pločica za "ground plane", ali mi je jasno da je to teže iscrtati, a koliko sam video na netu, izgleda da neki programi imaju poteškoće s tim.

Pozdrav
Reply
Nije problem napraviti ground plane sa programske strane, nego meni osobno to predstavlja problem jer ne znam kako bi u tome slučaju vodio mase. Također da li misliš ground plane kao kod VFa da se popuni kompletna jedna strana sa bakrom ili samo da se popuni "prazan" prostor na jednostranoj pločici?
Reply
(03-11-2019, 05:20 PM)Khadgar2007 Wrote: Nije problem napraviti ground plane sa programske strane, nego meni osobno to predstavlja problem jer ne znam kako bi u tome slučaju vodio mase. Također da li misliš ground plane kao kod VFa da se popuni kompletna jedna strana sa bakrom ili samo da se popuni "prazan" prostor na jednostranoj pločici?
GP s druge strane pločice, to bilo izvanredno.
Ne znam da li si svojevremeno učestvovao u GB za BP Preamp LA Vol. 5 - moja predstava je takva pločica. Neprekinut bakar s donje strane, na gornjoj samo tanki vodovi.
Pošto ovo nije kritična aplikacija s aspekta viskoih frekvencija i brzih impulsnih signala, ne bi bilo potrebe da se GP segmentira ili negde seče.

U svakom slučaju, rizik je moj. Napisao sam da ću finansirati prvi set pločica i napraviti SMD prototip. Isto važi i za TH verziju.
Pošto nemam nekog iskustva s takvim pločicama (osim što sam nekoliko izlemio i uverio se u njihove prednosti), računam na Macolu, Dragana i druge koji takvim iskustvom raspolažu (uz izvinjenje što ne mogu da ih sve nabrojim) da pomalo prate proces.

Pozdrav
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 4 Guest(s)