Dopuna
To nije onaj dokument o kome sam govorio, ovo sam našao sada
Branko, ovo je prvi put da čujem o zavisnosti šuma od veličine otpornika.
Trenutno nemam vremena, ali javiću se kada pročitam.
Čudno mi je da AP o tome ne zna ništa - u Hoferovom članku nema pomena o uticaju veličine otpornika na šum.
Prije dizajna TH PCB-a ovako sam zamislio prednji panel po kojem bi se crtala TH PCB, pa me zanima dali nisam što izostavio i što se misli o panelu? Takoder bi bilo dobro naci nekvu PCV kutiju na ebayu ili mouseru po kojoj bi se radio PCB, tako bi odmah kada se sredi PCB i prototip lijepo sve stavi u kutiju i ispadne profesionalni izgled uredaja.
Ove brojke sam stavio napamet jer nisam nasao podatak od koliko do koliko HZ-MHz ide ovaj function generator.
Dovoljni su otpornici 100ppm-a, moze se traziti 50, 20 ili nize, ali nema potrebe, sum je u nanovoltima i vise zavisan od genrtickog materijala. Mozda neko zeli da se igra sa Z-foil otpornicima i silver mica kondovima, ali treba postaviti marginu potrebe.
Termalni menadzment je neophodan, inace, pride sildovanje ili pazljiv lejaut od medjuuuticaja
(03-03-2019, 09:25 AM)ronovar Wrote: Prije dizajna TH PCB-a ovako sam zamislio prednji panel po kojem bi se crtala TH PCB, pa me zanima dali nisam što izostavio i što se misli o panelu? Takoder bi bilo dobro naci nekvu PCV kutiju na ebayu ili mouseru po kojoj bi se radio PCB, tako bi odmah kada se sredi PCB i prototip lijepo sve stavi u kutiju i ispadne profesionalni izgled uredaja.
Ove brojke sam stavio napamet jer nisam nasao podatak od koliko do koliko HZ-MHz ide ovaj function generator.
Danas cu poceti da nacrtam shemu u EAGLE, i pridruzim footprintove, zato mi je bitan ovaj razmjestaj na panelu da znam gdje sto kasnije kod PCB designa razmjestiti.
Zavisnost frrekvencije od položaja potenciometra je nelinearna jer se vrednost otpora nalazi u imeniocu razlomka koji definiše frekvenciju. Početak skale je 16, a kraj 160, izračunaću kasnije tabelu pogodnih vrednosti za nanošenje na ploču.
Preklopnik opsega (Range) ima četiri položaja, koje treba označiti sa 1x, 10,x 100x, i 1000x. Tako se dobijaju opsezi od 16 do 160Hz, 160 do 1600Hz, itd.
Redosled na dugmetu Function je sinus, četvrtka, trougao.
Atenuator ima skalu od 0 do 100%.
Nedostaje grubi atenuator, oznake su 1x, 0.1x i 0.01x.
Generator ima opseg od 16Hz do 160kHz.
Moj predlog za naziv instrumenta bi bio "YU3MA Forum Signal Generator". Alternativni predlozi za naziv su dobrodošli.
Moje ime i broj verzije nisu neophodni.
Što se brojača frekvencije tiče, možda bi mu trebalo predvideti mesto na prednjoj ploči. Skala frekvencije će po prirodi stvari biti vrlo neprecizna, pa bi ugradjeni brojač znazno olakšao korišćenje instrumenta.
03-03-2019, 07:11 PM (This post was last modified: 03-03-2019, 07:33 PM by Khadgar2007.)
Inače ja sada čekam sa crtanjem PCBa da se vidi koja veličina smd otpornika bi bila dobra, a usput i razmišljam kako će se pričvrstiti potenciometri i sprovesti kabeli od PCBa do njih.
EDIT:
Ovako pogledao sam kolika je visina potenciometara i tijelo za dvokanalni je 10mm što znači ako glavni PCB montiramo uz pomoć šarafa preklopnika imamo nekih 2mm lufta da potenciometar stane u "sendvič" između prednje ploče i glavnog PCBa(ako ću tako napraviti raspored na PCBu). U teoriji je dovoljno a u praksi budući da se preklopnici moraju montirati sa strane vodova(kao i SMD dijelovi) moglo bi biti gusto ali dio preklopnika sa navojom je dovoljno dugačak da se stavi neka podložna pločica od recimo 2-3mm i tako napravi mjesta za SMD dijelove.
Znači recimo da bi montaža svega na prednju ploču išla ovim redosljedom. Prvo se prišarafe potenciometri sa već zalemljenim kratkim žičicama. Nakon toga se kompletan signal generator prišarafi sa šarafima od preklopnika i nakon toga žice sa potenciometra se spoje na svoja mjesta sa strane THT elemenata. Ako bi layout bio takav da bi potenciometri bili u sendviču između prednje ploče i glavnog PCBa mislio sam napraviti rupe na PCBu da se kroz njih provuku žice od potenciometra do PCBa i zaleme na strani THT dijelova, bez tih rupa žice bi morale ići okolo naokolo i bile bi puno duže.
Nema razloga za brigu: Beis je merio debeloslojne (thick film) SMD otpornike i ustanovio da se taj fenomen javlja, što se takodje može videti i u gore pomenutom dokumentu (Seifert).
Kod "thin film" SMD otpornika i "metal film" TH otpornika ta pojava je vrlo slaba, što se lepo vidi na Seifert-ovim dijagramima.
Dakle, ruke dalje od "debelih" i ugljenih otpornika
Uzgred, najniži dodtani (excess) šum imaju MELF otpornici, malo iznad Johnson-ovog termalnog šuma. Groner je na velikom forumu jednom napisao da su znatno bolji od serije 1206 sa istovetnim podacima (tolerancija, temperaturski koeficijent).
Uradio sam par projekata sa tim otpornicima i namučio se pri lemljenju (okrugli su), takodje su znatno skuplji od 1206, ali kad vidim koliko su dobri nije mi žao.
Prema tome, da idemo na 1206 u oscilatoru, a 0805 na drugim mestima.
Sve ok, projekt je dosta zahtjeva i normalno da se rade greške. Evo uspio sam danas da nacrtam CK1061 pa me zanima koji je promjer rupa koji ide na PCB? Ako imas Braca koji doma pa da izmjeriš, jer ovaj u EAGLE nije bas tocno nacrtan sa DS-a, u jednome pise da su mu rupe za PCB 1.5mm a na drugome da su mu 0.6mm. Pa sad neznam koliko mm moraju da budu.
Na prototipu imam C&K preklopnik sa lemnim ušicama, a za CK1061 DS predvidja rupice od 1,5mm (v. prilog).
Imam još jedan od iste firme u PCB verziji - njegove nožice imaju širinu od 1,1mm.
03-04-2019, 05:34 PM (This post was last modified: 03-04-2019, 05:51 PM by ronovar.)
Ja cu da crtam TH komponente pa ako mozes da predlozis nekvi MKT kond ili vrijednost i napon pa da nadjem u Farnellu nekvi EPCOS MKT dimenzije da stavim na shemu i pridruzim footprint.
I jos mi nije jasno kako se lemi T2 Telefonska Slide Base LED Lampa na PCB?
Ajde budi ti hrabar....
Inače nisam nikada koristio skripte u EAGLEu iako ga koristim dugi niz godina. Ajde ako ti nije problem pošalji mi ju na mail pa da baš vidim kako to radi čisto iz znatiželje.
(03-04-2019, 07:01 PM)Khadgar2007 Wrote: Treba sada raspetljati ovo mišje gnijezdo...
U "mišjem gnezdu" su svi preklopnici isti. Može i tako da se uradi, ali je onda SW3 previše skup jer se radi samo o jednom segmentu sa tri položaja - tu dolazi u obzir čak i klip-klap prekidač sa srednjim položajem.
SW2 može da ostane sa istom maskom: imam verziju 3x3 koja ima isti raster kao i 3x4, samo manji broj kontakata.