Thread Rating:
  • 2 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Analogni signal generator za audio primene
#41
Ljudi, a da se napravi jedna savremena varijanta generatora. Ako bi se napravio
generator sa DA konverzijom, DAC već sa 12 bita daje izobličenja ispod 0,1% .
Reply
#42
Hehe, ja ne smem da dajem takve predloge, ce me banuju sa foruma Big Grin
Reply
#43
Ja predlažem STM32+AD9850+SI5351. Big Grin
Imam i softver urađen (mada ima bagova), mene služi dobro...
Reply
#44
(07-30-2018, 08:15 AM)mikikg Wrote: Hehe, ja ne smem da dajem takve predloge, ce me banuju sa foruma Big Grin

Kakav si ti car Big Grin

Ne mogu da prestanem da se smejem.
Reply
#45
(07-30-2018, 08:15 AM)mikikg Wrote: Hehe, ja ne smem da dajem takve predloge, ce me banuju sa foruma Big Grin

Reply
#46
(07-30-2018, 08:27 AM)progster Wrote: Ja predlažem STM32+AD9850+SI5351. Big Grin
Imam i softver urađen (mada ima bagova), mene služi dobro...

AD9850 ima DAC 10 bita, mora nešto sa min 12.
Reply
#47
Ma to sam predložio u šali, zato što je Miki razrađivao tu ideju, i dosta pričao o tome po forumu, a ja sam je posle realizovao za sebe (većinu). Smile Ima negde tema o tome, mada sam u nekom trenutku prestao da postujem...
Reply
#48
Ništa protiv digitalnog uredjaja, ali...
Da bi se dostigao THD jednostavnog oscilatora sa Wien-ovim mostom potrebno je 16 bita, a za izlaznu frekvenciju od oko 100kHz neophodan je takt od 192kHz.
To su parametri boljih audio kartica, ali one obično ne raspolažu sa izlazom od 50 oma. Moj MOTU Audio Express klipuje već na par kilooma.
Postoji i problem regulacije izlaznog nivoa jer svaki korak atenuacije od 6dB na ulazu u DAC skida jedan bit i postepeno povećava relativnu grešku izlaza, mada za preliminarno testiranje to ne bi igralo veliku ulogu.
Ne zaboravimo i potrebu za dobrim analognim sklopom iza DAC-a, čak i za normalan linijski nivo od par volti.
Inače, za testiranje DAC-ova koriste se još uvek linearni oscilatori Tongue .

Ja već spremio porudžbinu za delove potrebne za rad na prototipu - izgleda da ću po ovj vrućini ipak morati i za nju da nadjem led, a možda će biti dovoljno da je stavim na ono pivo u frižideru Big Grin .

Pozdrav
Reply
#49
(07-30-2018, 09:48 AM)Braca Wrote: Ništa protiv digitalnog uredjaja, ali...
Da bi se dostigao THD jednostavnog oscilatora sa Wien-ovim mostom potrebno je 16 bita, a za izlaznu frekvenciju od oko 100kHz neophodan je takt od 192kHz.
To su parametri boljih audio kartica, ali one obično ne raspolažu sa izlazom od 50 oma. Moj MOTU Audio Express klipuje već na par kilooma.
Postoji i problem regulacije izlaznog nivoa jer svaki korak atenuacije od 6dB na ulazu u DAC skida jedan bit i postepeno povećava relativnu grešku izlaza, mada za preliminarno testiranje to ne bi igralo veliku ulogu.
Ne zaboravimo i potrebu za dobrim analognim sklopom iza DAC-a, čak i za normalan linijski nivo od par volti.
Inače, za testiranje DAC-ova koriste se još uvek linearni oscilatori Tongue .

Ja već spremio porudžbinu za delove potrebne za rad na prototipu - izgleda da ću po ovj vrućini ipak morati i za nju da nadjem led, a možda će biti dovoljno da je stavim na ono pivo u frižideru Big Grin .

Pozdrav

Nema smisla odustat od analognoga osc., po meni je jednostavnije i brže radit na analognome, još ako daje bolje rezultate....
Reply
#50
Ako zatreba pomoč oko
-izlaznog buffera/izlaznog pojačala sa nešto gain-a,
-sa potom za nivo amplitude,
-sa TOT strujnih resoursa na MAX izlaznoj amplitudi
-da ima visok SR, širok BW
-extra low THD
-nizak izlazni šum
...
-diskretno radjen ili gradjen elementima lake i ne skupe nabave

tu sam! :-)
LP
Dragan
Reply
#51
(07-30-2018, 08:56 AM)branko tod Wrote:
(07-30-2018, 08:27 AM)progster Wrote: Ja predlažem STM32+AD9850+SI5351. Big Grin
Imam i softver urađen (mada ima bagova), mene služi dobro...

AD9850 ima DAC 10 bita, mora nešto sa min 12.

Sa tim IC (tacnije modulom) se dobije potpuno ravna prenosna kriva od 0Hz pa do nekih 7MHz sa postojecim LPF na plocici. Ukoliko bi se jos ustrojio filter i spustila Fco na recimo 1MHz (-3dB) jos vise bi se smanjio THD u Audio opsegu i to su “pristojne” brojke za takvo prosto resenje.

Ali stvarno, o digitalnom resenju mozemo u onoj “zapostavljenoj” temi da ne gusimo ovde.
Reply
#52
(07-30-2018, 11:04 AM)mikikg Wrote:
(07-30-2018, 08:56 AM)branko tod Wrote: AD9850 ima DAC 10 bita, mora nešto sa min 12.

Sa tim IC (tacnije modulom) se dobije potpuno ravna prenosna kriva od 0Hz pa do nekih 7MHz sa postojecim LPF na plocici. Ukoliko bi se jos ustrojio filter i spustila Fco na recimo 1MHz (-3dB) jos vise bi se smanjio THD u Audio opsegu i to su “pristojne” brojke za takvo prosto resenje.

Ali stvarno, o digitalnom resenju mozemo u onoj “zapostavljenoj” temi da ne gusimo ovde.
Ravna prenosna kriva (linearno izobličenje) i frekventni opseg nisu od značaja za ovu aplikaciju. Odlučujuća je kvantizaciona greška, a ona je funkcija broja bita.
Kao što sam već napisao, za THD+N od -90dB potrebno je 16 bita (egzaktno 15 bita, ali uzimam prvi standradni DAC) jer teorija kaže da je SNR (dB) pri kvantizaciji signala 6 puta broj bita. Prema tome, 10-bitni DAC ima SNR od 60dB.
Nije loše, ali nije ni blizu jednostavnog analognog oscilatora.
Dokazano je da čak i 16-bitni DAC u zadnja dva bita proizvodi čujna izobličenja, zbog čega se od kraja 80-tih u CD snimcima zadnji bit uvek pokriva šumom (dither).

Pozdrav
Reply
#53
(07-30-2018, 10:50 AM)Dragan100 Wrote: Ako zatreba pomoč oko
-izlaznog buffera/izlaznog pojačala sa nešto gain-a,
-sa potom za nivo amplitude,
-sa TOT strujnih resoursa na MAX izlaznoj amplitudi
-da ima visok SR, širok BW
-extra low THD
-nizak izlazni šum
...
-diskretno radjen ili gradjen elementima lake i ne skupe nabave

tu sam! :-)
Dragane, puno hvala na ponudi.
Moj plan je da testiram rešenje sa TPA6120a2 (oba kanala paralelno), takodje sa četvrtkama i trouglovima, pa da onda odlučimo kako ćemo dalje.
Ako je to zadovoljavajuće rešenje i ako uzmemo u obzir i cenu gotove pločice od 3,5 evra, kao i lakoću nabavke, čini mi se da s praktične strane teško možemo dobiti povoljnije rešenje.

Pozdrav
Reply
#54
Danas ne odoh na bazen...

Testirao sam idejno rešenje za dobijanje četvrtki i trouglova iz sinusnog signala.
Četvrtke dobijam komparatorom, a pošto trenutno u kući nemam ni jedan, uskočio je OPA627.
Izlaz generatora četvrtki ide na ulaz integratora (opet OPA627, ali sam ispitao još neke). Za par dana mi stiže OPA288, pravi opamp za integrator.
Improvizovano na jednoj pločici iz mojih vremena kod Sulzer-a (prva slika).

Na drugoj slici su talasni oblici dobijeni iz sinusa od 1kHz. Vreme porasta četvrtke od 6usec je rezultat rezolucije osciloskopa pri vrem. bazi od 200usec. Kada se baza ubrza, dobija se tačan rezultat od 1,4usec (treća slika), što po približnoj formuli ukazuje na spektralni sadržaj četvrtki do nekih 250kHz. To mi nije dovoljno.
OPA627 može bolje, ali ne na improvizovanoj pločici sa dugim vodovima.

U svakom slučaju, ako neko ima dobra iskustva sa nekim brzim komparatorom, bio bih zahvalan za informaciju.

Pozdrav
Reply
#55
Napon napajanja max?

inače pogledaj: (1CH)
LMH7220
TL3016
TL3116
LP
Dragan
Reply
#56
(07-31-2018, 04:39 PM)Dragan100 Wrote: Napon napajanja max?
inače pogledaj: (1CH)
LMH7220
TL3016
TL3116
Hvala na brzoj reakciji - brži si od OPA627 Big Grin .
Oscilator će raditi na +-15V, što onda važi i za komparator.
Pogledaću tvoje predloge, a na ekranu uparvo imam LM311, koji postoji i u PDIP verziji - računam da će se ceo uredjaj praviti u TH tehnici.

Pozdrav
Reply
#57
TH verzija je i meni bila na umu pri crtanju...
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#58
@HMAP: Pretpostavio sam da će većini biti lakše da sastavi TH verziju.

Idemo dalje...
Napisao sam na početku da bih za izlazni pojačavač najradije upotrebio gotovu pločicu sa dvokanalnim pojačavačem za slušalice TPA6120. Jedan takav pojačavač imam u BP preampu, pa eto prilike da se testira kako pojačava četvrtke i trouglove pod opterećenjem atenuatora od 50 oma (prva slika).
Testirao sam samo jedan kanal jer nemam kabel sa paraleno spojenim izlazima, ali tim bolje jer je tako samo jedan kanal opterećen sa 50 oma, što je dvostruko opterećenje u odnosu na planirano.

Četvrtke su testirane pri amplitudi od 5V - žuta linija na drugoj slici je ulazni nivo u BP preamp, a plava signal na izlazu oslabljen atenuatorom za 6dB. Nemam primedbi.
Trouglove nisam mogao da testiram pod istim uslovima jer je integrator improvizovan i još nema planirani izlazni napon. Zato je ulazni napon u BP preamp 3,6Vpp (treća slika). Nema vidljivih izobličenja, ali konačna ocena se odlaže do testa pri nominalnom naponu.

Pozdrav
Reply
#59
Braco, to su ovakve pločice u pitanju?
https://www.ebay.com/itm/1PCS-TPA6120-Hi...SwA3dYKY2S&_sacat=0&_nkw=TPA6120+pcb&_from=R40&rt=nc&_trksid=m570.l1313
Reply
#60
(07-31-2018, 07:49 PM)progster Wrote: Braco, to su ovakve pločice u pitanju?
https://www.ebay.com/itm/1PCS-TPA6120-Hi...m570.l1313
Jesu, ali ih ima i za manje para Smile
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)