Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Da ne otvaram novu temu, par pitanja...
Možda neki znaju, a možda neki i ne znaju. Razni aluminijumski profili i limovi na sečenje.
I šalju na adresu: http://metalionline.com/ponuda_aluminijuma.html
Reply
Citam malo oko filtriranja napona i odredjivanje adekvatne vrednosti kondenzatora, i imam jedno pitanje.

Iz formule: C = I * ΔT / ΔV

I je zeljena struja za koju dizajniramo kolo, ΔT je takodje jasno, medjutim ΔV koji je peak to peak ripple voltage, da li se to uzima kao "zeljeni" rezultat koji zelimo da postignemo u ovoj kalkulaciji ili je moguce odrediti ga i drugacije?

[Image: 089dc7ade26f42b09c0ac6d223e398d3.png] 


Takodje, kazu: C = 0.7 * I /(ΔV * F) gde je 0.7 - 70% power factor correction, jel moze neko da pojasni cemu konkretno sluzi ovaj power faktor? 
Reply
(03-09-2017, 06:12 PM)branko tod Wrote: Možda neki znaju, a možda neki i ne znaju. Razni aluminijumski profili i limovi na sečenje.
I šalju na adresu: http://metalionline.com/ponuda_aluminijuma.html

To je Rajan internet prodaja.
Reply
(03-12-2017, 12:47 AM)vsavic Wrote: Citam malo oko filtriranja napona i odredjivanje adekvatne vrednosti kondenzatora, i imam jedno pitanje.

Iz formule: C = I * ΔT / ΔV

I je zeljena struja za koju dizajniramo kolo, ΔT je takodje jasno, medjutim ΔV koji je peak to peak ripple voltage, da li se to uzima kao "zeljeni" rezultat koji zelimo da postignemo u ovoj kalkulaciji ili je moguce odrediti ga i drugacije?

[Image: 089dc7ade26f42b09c0ac6d223e398d3.png] 


Takodje, kazu: C = 0.7 * I /(ΔV * F) gde je 0.7 - 70% power factor correction, jel moze neko da pojasni cemu konkretno sluzi ovaj power faktor? 
Sto se tice proracuna vrednosti filterskog kondenzatora, situacija je sledeca:
vrednost C se izracunava za najgori moguci slucaj struje koja moze da se povuce iz C, a da pad napona na njemu ne predje zeljenu vrednost dV. Npr. pre 7805 hoces da proracunas C koliki je za slucaj da je Imax 500mA i doboljeni propad napona je 1V. Ovaj pad napona se uzima u onim trenucima kada nema punjenja kondenzatora. Npr. Kod jednostranog ispravljaca samo jedna poluperioda, dok je kod dvostranog ispravljaca duplo manje.

Sto se tice korekcije faktora snage, to je samo prblizna formula. Na taj nacin se proracunavaju komdenzatorske baterije koje imaju zadatak kompenzaciju reaktivne snage.
Reply
Hvala na pojasnjenju. Smile
Reply
Da li je tko kupovao SS releje za DC koji mogu da izdrže nekih 4A struje kroz njih. Gledam po TMEu, Mouseru i sl. i cijene nisu baš male(7$+) kada se usporede sa mehaničkim pa me zanima jel netko kupovao takve releje sa aliexpressa,ebaya i sličnih izvora. Cijene koje su tamo su više nego povoljne ali je sada pitanje kakve su kvalitete ti releji.
Reply
Da li postoji ovakav High Side driver, ali da mu je VCC od 3.3V

IRS20752L
Reply
Premalo je takvih Vojče...

Šta ti je strategijski interes: UVLO, input level, SOT 23, ili šta drugo?

Si Labs, dualni, izolacioni, Si8237 (0,5A) i Si8238 (4A), podržavaju primarno napajanje od 2v7 do 5v5. Sekundarna strana sa UVLO od 5v i od 8v, za oba tipa drajvera (sufiks iza oznake je izbor, vidi DS na strani 42.).

Imaš dva nezavisna, galvanski razdvojena drajvera, vrhunskih osobina, samo na žalost u SO-16 širem ili užem...
Reply
Si8238 je medju najboljim drajverima tog cenovnog ranga, ozbiljan je to drajver samo je opet malo slozenija implamentacija jer su potrebna izolovana napajanja posebna za svaku grupu, vise je on za "teškaše", koliko vidim Vojinu treba mali HS driver samo, verovatno za Boost ili tako nesto ...
Reply
Pretpostavljam da je za Buck jer mu treba lebdeći High-side drajver, što za boost ne treba.

Ti Si Labs drajveri ne moraju imati neka posebna izolovana napajanja. Svaki deo od dve sekundarne strane se može lagodno napajati tipičnom boostrap metodom (kao i bilo koja high-side strana uobičajenih high side drajvera).

Izuzetna prednost je što kontrolna strana radi od 2v7 do 5v5 kod dva pomenuta, onda to što je galvanski rastavljen jer to omogućuje fantastičnu kontrolu nad neželjenim parazitnim strujama koje lagodno "upucaju" standardne drajvere kod malo razuđenije građe pretvarača, naravno i vrlo visoka moguća frekvencija rada i velike izlazne struje, kao i vrlo pristupačna cena za takvo nešto na okupu...
Reply
Drustvo, nisam imao vremena da se javim ranije. Nije ni za buck, ni za boost. Razvijam strujni generator za neki stimulator. Stimulator treba da ima mogucnost generisanja pozitivnih i negativnih pravougaonih impulsa. To sam resio na taj nacin, sto sam napravio flyback koji podize napon na 150V sa LiPoly baterije i taj napon vodim na H most. E sada. Gornji tranzistori u H mostu mi rade kao prekidaci, a donji kao strujni generatori. Kada hocu da napravim pozitivan impuls, ja ukljucim jednu dijagonalu, a kada hocu da napravim negativan, ukljucim drugu dijagonalu. Za gornje tranzistore sam stavio PNP, zbog lakseg ukljucivanja. Glavni problem kod njih je brzina iskljucivanja, odnosno brzo izvlacenje naelektrisanja iz baze. Brzina je problem jer posle generisanja pozitivnog impulsa ide generisanje negativnog. Kotrola ide preko CCP modula mikrokontrolera. Sema je u prilogu. Ova sema je skroz funkcionalna i lepo radi. Mislio sam malo da je unapredim i da umesto gornjih PNP ubacim MOSFET-ove i da ih kontrolisem preko drajvera. Ako ima potebe mozemo da otvorimo i posebnu temu pod nazivom Strujni generatori pa svi da komentarisemo. Mozda postoje i mnogo bolje ideje od ovih koju sam predlozio.

Pozdrav


Attached Files
.pdf   CurrentSource.pdf (Size: 33,79 KB / Downloads: 13)
Reply
Pokusavam da nadjem ali ne ide...

Treba mi ic koji je kao ULN2803 ali za 10 kanala.

Da li neko zna?
Reply
(03-21-2017, 10:47 AM)Aca93 Wrote: Pokusavam da nadjem ali ne ide...

Treba mi ic koji je kao ULN2803 ali za 10 kanala.

Da li neko zna?

Koliko ja znam imam maksimalno sa 8 kanala. Mozes da iskombinujes jedan od 8 i jedan od 2 ili 4 ili da stavis dva od 8 ako imas prostora.
Reply
Evo Vojče:


.pdf   HB_HV.pdf (Size: 6,48 KB / Downloads: 17)
Reply
(03-21-2017, 01:01 PM)Macola Wrote: Evo Vojče:

Maki, hvala puno. Imam samo jedno pitanje. Jel je bolje koristiti NPN ili PNP za gornju granu i zbog cega? Video sam da je glavni problem kod PNP malo pojacanje. Moj potrosac se otporno kapacitivnog karaktera i zbog toga sam ubacivao diode da ne bi tranzistor provodio kada je suprotna grana ukljucena. Desavalo mi se da kada napunim kondenzastor u toku pozitivnog impulsa (jedna dijagonala ukljucena) i onda predjem na drugu dijagonalu (prva je iskljucena) napon koji mi se javi na kolektoru PNP tranzistora prve dijagonale bude veci od napona napajanja mosta za vrednost napona na kondenzatoru, taj PNP mi provede u inveznoj oblasti (spoj CB je direktno polarisan) i onda mi deo struje ode tamo.
Reply
NPN tranzistori su po pravilu brži i imaju veće pojačanje kao manji napon saturacije (veća pokretljivost nosilaca).

Shvatam problem. Evo izmene:


.pdf   HB_HV_1.pdf (Size: 6,74 KB / Downloads: 20)
Reply
(03-21-2017, 01:37 PM)Macola Wrote: NPN tranzistori su po pravilu brži i imaju veće pojačanje kao manji napon saturacije (veća pokretljivost nosilaca).

Shvatam problem. Evo izmene:

Maki,

hvala. Analiziracu ovo kolo, pa cu se javiti.
Reply
Pozdrav svimma na forumu

Dali je neko probao pravio vodjenje necega uz pomoc onih jeftinih navojnih  vretena (spingla , brezon) ima da se kupi ood 1m duzine , budu u sttandardu M6 , M8 , M10 itd ???

Ono sto ja hocu je da napravim za pocetak stegu , improvizovanu motalicu za transformatore , pa mozdda i sto sa X Z osama .

Sad ja znam da te navojne sipke nisu linearne i da ce se to okretati sa njima promenjivog inteziteta , verovatno nece biti nii priblizno pravoj onoj sa krupnim navojem i kuglicnom maticom koja kosta po dosata.

Cilj mi je da uradim - napravim nesto prirucnog alata sa sto manje novcanog ulaganja , mogu dosta precizno da varim a dosta toga sam pravio pa  imam i neko skromno iskustvo , medjutim  sa tim navojnim sipkama se bas nisam nesto bavio zato i pitam ovde .
Reply
Ja bi se odmah u startu pitao tko ti može istokariti krajeve šipke da legnu u ležajeve. Inače ja sam prije par godina na ebayu kupio vreteno sa kugličnom maticom dužine oko 500mm i došlo me je oko 40$ što zapravo i nije neki veliki trošak ali sam zapeo na činjenici da nisam našao nikoga da mi potokari krajeve.
Reply
Hmm Huh

Verovatno misliis da obradi krajeve da mogu da udju u lezaj ??? jedino mi strug pada napamet , i to strug sa supljpm osovinom tako da navojna spka bukvalno udje u osovinu a iiz obradne glave viri par cm koliko je dovoljno da se obradi  106

izvinjavam se za dupla slova , tastatura mehanicka .
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 48 Guest(s)