Tražio sam šemu na originalnoj temi, ali je nije nikada postavio, odn. i tamo je postavio samo pločicu.
Ima mnogo elemenata na toj pločici jer on na kritičnim mestima koristi paralelne i serijske veze otpornika i kondenzatora u cilju osrednjavanja stohastičkih odstupanja vrednosti elemenata, smanjivanja termalnih izobličenja, itd.
Na primer, njegov pasivni RC "notch" filter koristi u tri grane po 10 paralelno spojenih kondenzatora od 1%, a na mestima otpornika koji odredjuju frekvenciju serijske veze od po 4, odn. 2 otpornika od 0,1%.
Dobio sam od njega Gerber za taj filter i do praznika ću naručiti pločice.
Releji su potrebni za diskretnu promenu frekvencije i amplitude.
Kod ovakvih oscilatora, promena frekvencije se obicno vrsi sa dve istovremeno promenljive komponente.
Bez obzira da li je u pitanju "Wien bridge" tip ili "state variable" (inace to su dve najzastupljenije tehnike)
Moze istovremenom promenom dva otpornika ili dva kondenzatora. Za promenu R mozemo koristiti dupli pot ali gde naci dupli pot sa zadovoljavajucim tracking-om za ovu primenu a da nije zicani. Ako bismo koristili dvostruki promenljivi kondenzator i to je neprakticno jer ne postoje takvi koji idu preko nekoliko nF pa bi u tom slucaju trebalo koristiti veoma velike vrednosti otpornika (nekoliko megaoma) da bi smo dobili niske frekvencije (f=1/2PiRC).
Zato se koriste releji pomocu kojih se ukljuculu razlicite vrednosti fiksnih otpornika i kondenzatora. Ovde zrtvujemo kontinualnost promene ali to u ovom slucaju nije od presudnog znacaja jer se ovi oscilatori najcesce koriste za merenje THD a to ne mora da se meri bas pri svim frekvencijama vec moze u nekoliko diskretnih tacaka.
Isto je i sa promenom amplitude.
Zasto je bolje koristiti releje a ne mehanicke preklopnike, mislim da ne treba diskutovati.
Evo jednog mog pokusaja pravljenja tandem pota od dva servo pota Bourns 6537s za ovu namenu:
Uspeo sam da dobijem prilicno dobar tracking ispod 1% ali sam odustao od ovog resenja. Razlog odustajanja je taj sto nisam uspeo idealno da mehanicki spregnem osovine i u nekim uglovima pomalo zapinje. Mislim da bi to zapinjanje brzo upropastilo potove (bez obzira sto su servo tip), pa sam se ipak odlucio za relejnu tehniku.
(12-14-2015, 01:52 PM)mikikg Wrote: Meni je isto interesatna plocica, raspolozen sam za GB ...
Ok, ja u svakom slučaju moram da naručim 10 komada, pa će nešto i ostati...
Pozdrav
Braco, narucujes polocice za notch filter, kako sam razumeo a ne za oscilator?
Poz.
Tačno.
Groner je obećao da će podeliti Gerber i šemu za oscilator ali još nije sve završio, a pošto čovek ima i radno mesto kod Weiss-a, potrajaće to još par meseci.
12-15-2015, 12:08 AM (This post was last modified: 12-15-2015, 12:38 AM by mikikg.)
>>> Releji su potrebni za diskretnu promenu frekvencije i amplitude.
To je jasno, nego mi nije jasno zasto to nije oklopljeno i iseckano na pregrade, kako misli da dobije bolje od -120dB a da se to ne oklopi, nema sanse
Za -140, 150dB, mora ALU masincki obradjen blok preko tih releja
Zna se kako se prave step atenuatori …
U linku ka temi za ovaj osc je bilo i nekih japanskih oscilatora i naravno izlazni atenuator je bio rasporedjen po izolovanim sekcijama. I moj Marconi ima atenuator sa sekcijama, i HP externi atenuator …
Ovaj uredjaj je projektovan da stane u 1U 19'' rack, i zamisli ispod njega jos jedan uredjaj sa choperskim SMPS. Mora dobro da se odradi oklapanje jer je velika povrsina PCB.
PS: Da me ne shvatite pogresno, ovo je vrhunska konstrukcija, ja samo dajem predloge da bude jos bolja
Kao što sam već napisao, imam utisak da ovo još nije gotovo, odn. da je do sada pokazao samo par medjukoraka. Prateći njegov rad video sam da je perfekcionista i prilično sam siguran da će ovo biti vrhunski uredjaj. U svakom slučaju, negde u temi je rekao da hoće da napravi vrhunski oscilator.
Pošto kod Weiss-a ima pristup dobroj mernoj tehnici siguran sam da će pokazati i merne rezultate. U okviru teme je već konstruisan jedan odličan oscilator, a par starijih je unapredjeno. Tu se okupilo društvo koje dosta zna o merenjima, a par njih ima i AP sisteme.
(12-18-2015, 12:30 AM)branko tod Wrote: Pogledajte da li je to to.
Pretpostavljam da je aktuelni oscilator zasnovan na konceptu iz njegove master teze sa linka, ali je sigurno otišao dalje. Na primer, na šemi iz teze nema atenuatora.
Pored oscilatora, teza sadrži i njegove druge konstrukcije (diskretni opamp, šant stabilizator, naponsku referencu i I/V konvertor), koje zaslužuju pažnju.
Na njegovoj web stranici ima nekoliko varijanti diskretnih opamp-ova http://www.sg-acoustics.ch/analogue_audi...index.html
Ne znam da li je ranije već negde pomenuto da je Groner autor jedne izuzetno vredne (i opsežne) publikacije koja sadrži pregled izobličenja 59 analognih opamp-ova. Iako nije 100% aktuelna (izašla je 2009.), nema boljeg uporednog izvora podataka o ovim elementima. Naglasak je na uporedjivanju jer su sva merenja izvršena pod istim uslovima, što kod podataka od proizvodjača nije slučaj. http://www.sg-acoustics.ch/analogue_audi...index.html
12-19-2015, 12:49 PM (This post was last modified: 12-19-2015, 12:51 PM by mikikg.)
Ja sam malo skeptican oko tih diskretnih OP-ova, nisam siguran da moze da se meri sa integrisanim, ne po jednom parametru (npr shum) vec po svim standardnim parametrima, Zin, BW, offset, setling time, PSRR, CMRR, temp drift i ostali.
Vidim da ima neka LED tu, to je cool/fancy ali tesko to moze da zameni 20-30 tranzistora recimo za neki strujni izvor ...
Za te cifre (200E) moze da se nadju "besni" OP-ovi iz military klase sa laserski trimovanim internim komponentama ...
Da je to stvarno tako dobro, vec bi cika TI, Linear ili Analog otkupio prava ...
Kada je razvijao nCore D-klasu, Putzeys je negde napisao da ga ni jedan od audio integralaca nije zadovoljio, pa je zato na pločici nCore napravio diskretni differencijalni ulazni stepen.
Naravno, ovim ne želim da tvrdim da su diskretni opampovi u principu bolji od integralaca.
Upravo stigle pločice.
Uradjene relativno brzo (4 dana) kod firme Seeed, ali su onda zaboravili da ih pošalju. Čekao sam nedelju dana i onda reklamirao. Posle toga su stigle za 4 dana.
Na pločici se može realizovati pasivini Twin-T notch filter za bilo koju frekvenciju. Ja ću ga praviti za 1kHz jer imam i oscillator za tu frekvenciju.
Za primenu pri merenju THD potreban je još i niskošumni pojačavač (ispod 1nV/sqrt(Hz)). Groner piše da koristi jedan sa AD797 na ulazu, ali je u Linear Audio Vol. 3 objavio mnogo bolju konstrukciju i za nju podelio Gerber.
Ja ću svakako praviti neki pojačavač te vrste, ali moram još malo da razmislim.