Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Diy duvaljka, jbc lemilica, led svetlo, mikroskop
Ne znam za cega je, predpostavka da izgleda malo ozbiljniji pcb i kao neki shield? Mada meni vise lici na to da je takav konektor, malo ozbiljniji, pa su iskoristili taj prostor da koliko toliko ushilduju AD, da se greje u radu ne verujem pa da su ga stavili tu da ima bolje hladjenje. Vidim da su odvojili i tu kocku povrsine gde je AD, predpostavljam da nebi pcb okruzenje imalo temperaturnog uticaja na sam AD, mada ni to mi nema smisla jer plocica je vec odvojena od plocice na koju se ta plocica postavlja tako da ne znam Smile

Edit:
Ima smisla ako je K sonda recimo u rerni pa preko nje dolazi toplota u AD ali opet mi nema smisla tako kako je uradjeno.

Mogao je pic da se iskoristi kao A/D ali nebi to bilo precizno kao sto ni nije Smile jer nisam dobro napravio sklop ali opet je bolje sto je tu ADS1115 jer je 16bit-ni:

temperature = (float)((((val * 4.096) / 32768.0) + 0.046) / 0.005);

da je pic na tom mestu to bi izgledalo ovako:

temperature = (float)((((val * 4.096) / 512.0) + 0.046) / 0.005);

Edit:
Nesto ta formula nije kako treba, moram ja to revidirati

Edit:
Ako imamo AD8495 i napajamo ga sa 5V, znaci step u mili voltima je 5 / 1000 = 5mV, tu je onda temperaturna rezolucija = 5V - ref = 5 - 1.25 = 3.75V
Znaci 3.75V / 0.005V = 750 stepeni celzijusa u plus i 250 celzijusa u minus moze da meri.
Kako dalje sto se A/D tice? Ne znam sto sam stavio ovde 4.096, ne mogu sad da skontam Sad Verovatno mi zato i pravu onoliku gresku jer nisam dobro formulu napravio.
Znaci imamo 5V na raspolaganju za A/D. ADS1115 ima rezoluciju 16bit, to je onda 32768 delova od 5V, znaci 5 / 32768 = 0.00015259V po koraku. Imali iko ideju odakle meni ovde u formuli 4.096? Kako bi glasila formula za izracun temperature sa kombinacijom AD8495 i ADS1115 ?

Skroz sam zabagovao, izvinjavam se
Reply
Ne moze niko da ti odgovori jer to zavisi koji gain postavis na AD8495, isto tako zavisi kako si postavio ADS1115 u kom range ce da meri. Pomoglo bi da proucis pdf od oba chipa, sve lepo objasnjeno, a onda posto ti matematika vec ide od ruke sracunas dalje sam.
Inace uhvatio si se 16bita pa 16bita, nisi ti nikad u praksi koristio nista od toga sa 16bita, a jos manje se udubio u to, jer bi video da stvari tu nisu crno bele i da tih 16bita su jako optimisticni sto se upotrebljivosti tice. Ono sta sam ja radio u prakticnoj primeni sa atmega328 i njegovih 10bita uzorkovanjem 16sampla i deljenjem sa 4 se dobije jako upotrebljivih 12bita pogotovu u uslovima gde postoji shum, a to tebi ne bi falilo u pomenutom sklopu. Ni 10bita nije malo za lemilicu ali dobro, optimistican si ti decko pa ces jednom shvatiti neke stvari Smile
Trenutno sa nasim drugarom sa foruma [mera] radim na jednom projektu koji koristi ina229 , 20bitni delta-sigma ad konvertor za merenje napona i struje (napona na shuntu) i tu se jako lepo vidi koliko su tih 20bita daleki kao Australija, koliko uticu prelazni spojevi izmedju razlicitih materijala (kalaj/bakar/konstantan) i koliko je temperaturno nestabilno bas na tim spojevima gde se javlja naponska razlika izmedju 2 materijala, a ti zapeo za lemilicu 16bita Smile
Linux is like a wigwam NO Windows NO Gates and an Apache inside
Reply
Da moram odraditi matematiku, nesto definitivno tu nije kako treba sto se formule tice, nemam ideju sto sam stavio 4.096 u formulu.
Reply
Znam ddanijel ali ne moze da bude isto 10bit i 16bit ako imamo rezoluciju sa AD8495 sa stepom od 5mV, kako moze da bude isto sa 10bit A/D i 16bit A/D, tu bi bila greska i to dobra ako bi merili u koraku od 5mV zar nije? Ako uzmemo u obzir da imamo efektivnih 14bitova od tih 16bitova, koliko bi imali na pic efektivnih bitova, 8 ? Onda nisam trebao ni praviti sa displejom nego staviti par analognih stvari i jedan potenciometar i to bi bilo to zar ne?
Reply
Da se ne udubljujem koliki gain moze da se postavi tacno sa AD8495 ali evo da ponovimo sta je rekao Braca:


(11-10-2022, 01:51 PM)Braca Wrote: Ne vidim u čemu je problem - AD8495 daje na izlazu linearni signal sa strminom od 5mV/K, pri čemu temperaturi od 15C odgovara napon od 75mV.
Ta dva podatka su dovoljna za prvu verziju merenja, a ako se traži bolja tačnost, dovoljna je kalibracija u jednoj tački, recimo na 100C.

Ti vec na 15c imas 75mv, na 315c ces imati 375mv, ne znam na pomenutom PIC kontroleru za njegov interni ADC koja je referenca da bih se upustio dalje u analizu, i ne znam koji je max gain koji moze na AD8495 ? Ta 2 podatka bi znacila da mozes da izvuces podatak pri temp od recimo 400c sa max gainom koji napon bi imao na izlazu AD8495, i uz poznatu referencu na PIC-u bi mogao tacno da znas da li mozes da iskoristis svih 10bita, 9 ili koliko vec, a interpolacijom i kako ti napisah uzorkovanjem 16x i deljenjem sa 4 u uslovima shuma sa gradske mreze ces imati 2bita vise prilicno upotrebljivih !
Koliko god se tebi ciniilo da je malo, veruj mi da nije ali ok, projektovao si pcb, stavljas ads1115 i vozi.
Linux is like a wigwam NO Windows NO Gates and an Apache inside
Reply
+VS = 5 V, −VS = 0 V, V+IN = V−IN = 0 V, VREF = 0 V, TA = TRJ = 25°C, RL = 100 kΩ, unless otherwise noted. Specifications do not include
gain and offset errors of the thermocouple itself. TA is the ambient temperature at the AD849x; TRJ is the thermocouple reference junction
temperature; TMJ is the thermocouple measurement junction temperature.

Po ovom gore trebalo bi da je 5mV/C tako kaze dokumenat. Znaci ako je −VS = 0 V i vref = 0V onda imamo 1000 koraka po 5mV, ako dodamo referencu recimo 1.25V onda imamo 750 koraka za plus temperaturu i 250 koraka za minus temperaturu
Reply
I nema za podesavanje gaina jer ima ovo sa slike i ne treba se opterecivati sa njim, dovoljno je mocan da odradi u +-2 C greske. Samo je stvar formule koju ocigledno nisam dobro odradio.


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Sasvim je ok i tih 5mV/C
pic16f15313 koji koristis ima 10bitni adc i jedna od naponskih referenci koju mozes da koristis je 1024mv, prostim recima imas na njemu za svaki milivolt 1 korak. Ako ovamo imas 5mV/C korak bi bio 0.2C sto je sasvim dovoljno, a uz malo egzibicija oversamplovanja mozes da dobijes i manje od 0.1C po koraku. Sve da je korak i 0.5c je i vise nego dovoljno za potrebe lemljenja.
Linux is like a wigwam NO Windows NO Gates and an Apache inside
Reply
Ako pic ima 10bit A/D tu bi greska mogla da bude 5mV znaci u startu za 1 stepen greska, ne racunajuci efektivnih bitova koliko jedan pic12f moze da pruzi tacnih, i na to +-2 C samog AD8495

5 / 1023 = 5mV A/D korak koji pic-ov A/D moze da pruzi i to pod uslovom da svih 10bitova budu tacni inace korak jos veci.

Sa ADS1115 je mnogo bolje, uzecu efektivnih (cak i 15bitova) 14bit = 5 / 16383 = 305uV A/D korak zagarantovan

A doci cu kasnije i do formule pa cemo da uporedimo
Reply
Preko ref pina na ad8495 se ne podesava to sto kazes sto bi moglo sa picove reference, ima fiksni korak 5mV po stepenu celzijusa! Vrev-om se podesava offset ako se hoce meriti negativna temperatura, znaci ako je na izlazu iz ad8945 nula volti a imamo 1.25V referencu onda se dobija negativna temperatura formulom (VOUT − 1.25)/(5 mV/°C), ako se nece meriti negativna temperatura onda se ref pin stavlja na GND i onda je racunica (VOUT − 0)/(5 mV/°C)
Reply
Lose racunas, kako si uspeo da dobijes da je AD korak na picu 5mV de nam pojasni ? Mislim predajem se zaista, ostali su odavno odustali Smile
AD8495 koliko ja znam je analogno kolo i nema ono 5mV korak koliko se razumem, ne da mi se da dalje analiziram pdf za pomenuto kolo ali koliko me secanje sluzi radi se o analognom amplifieru sa podesenom karakteristikom za termopar na 5mV/C , ali ti to posmatras kao da imas korak 5mV sto nije tacno. Za naponsku referencu ti pricam za AD konvertor na picu da moze da se setuje 1024mV, brate to nisam ja izmislio, pise lepo u pdf samo treba neko da procita sa razumevanjem !! Lepo ti rekoh da pomenuti pic ima 10bita, korak mu je 1mV kada mu podesis internu referencu na 1024mV. Ocito dzaba pisem, nema kome jer neces malo da pogledas ni za pomenuti pic sta i kako se koristi njegov AD. Odusajem zaista, a svi ucesnici ove teme bi trebalo da dobiju +50 poena reputacije na izdrzljivosti Big Grin
Linux is like a wigwam NO Windows NO Gates and an Apache inside
Reply
Nasao sam vec i formulu na netu ne moram ni da se trudim da sam pisem

raw_adc * (AREF / (pow(2, ADC_RESOLUTION)-1))

voltage = raw_adc * (5 / (pow(2, 16)-1));
temperatura = (voltage - 1.25) / 0.005
Reply
(11-10-2022, 05:57 PM)ddanijel Wrote: Lose racunas, kako si uspeo da dobijes da je AD korak na picu 5mV de nam pojasni ? Mislim predajem se zaista, ostali su odavno odustali Smile
AD8495 koliko ja znam je analogno kolo i nema ono 5mV korak koliko se razumem, ne da mi se da dalje analiziram pdf za pomenuto kolo ali koliko me secanje sluzi radi se o analognom amplifieru sa podesenom karakteristikom za termopar na 5mV/C , ali ti to posmatras kao da imas korak 5mV sto nije tacno. Za naponsku referencu ti pricam za AD konvertor na picu da moze da se setuje 1024mV, brate to nisam ja izmislio, pise lepo u pdf samo treba neko da procita sa razumevanjem !! Lepo ti rekoh da pomenuti pic ima 10bita, korak mu je 1mV kada mu podesis internu referencu na 1024mV. Ocito dzaba pisem, nema kome jer neces malo da pogledas ni za pomenuti pic sta i kako se koristi njegov AD. Odusajem zaista, a svi ucesnici ove teme bi trebalo da dobiju +50 poena reputacije na izdrzljivosti Big Grin

Korak posmatram po stepenu celzijusa! U cemu je problem?

PIC ima rezoluciju 10bit na A/D, koliki je korak na 5V ??
Koliko je 10bit u decimalnom obliku?? Zar nije 1023 ?
Kada se podeli 5V na 1023 = ??mV

Edit:
I da je je 1mV ako se interna referenca pic-a podesi na 1024mV ni to nije zagarantovanih 1mV jer efektivnih bitova od tih 10bita je osam do devet. Sad pogledaj ovu cinjenicu
ADS1115, uzecu efektivnih (cak i 15bitova) zagarantovanih 14bitova = 5 / 16383 = 305uV A/D korak zagarantovan. Sta dobijamo sa picovim efektivnih 8 do 9 bitova?

voltage = raw_adc * (5 / (pow(2, 9)-1));

a sta sa ads1115 efektivnih i zagarantovanih 14 bitova?

voltage = raw_adc * (5 / (pow(2, 14)-1));
Reply
Nisam znao za PIC da moze da mu se menja interna referenca, nema potrebe za sprdnjom! Malo razumevanja, nije moj nivo elektronike kao vas nivo jer samo 4 godine sam u elektronici, malo obzira nebi bilo lose. I malo vise strpljenja.
Reply
(11-10-2022, 06:03 PM)savan Wrote: Nasao sam vec i formulu na netu ne moram ni da se trudim da sam pisem

raw_adc * (AREF / (pow(2, ADC_RESOLUTION)-1))

voltage = raw_adc * (5 / (pow(2, 16)-1));
temperatura = (voltage - 1.25) / 0.005

Ni ova formula ne valja, preuzeto sa https://learn.adafruit.com/ad8495-thermo...er/arduino , ako se zameni ADC rezolucija dobija se totalno nesto bezveze
Reply
Ovo je formula:

Pola_rezolucije_adc = 32768.0 = 512 celzijusa

((((neki_adc_broj * VCC) / adc_rezolucija) + VREF) / 5mV)
((((32768.0 * (5.12)) / 65535.0) + 0) / 0.005) = 512 celzijusa

5V = 1.024 * 5 = 5.12

Sad cemo odmah i da testiramo formulu na sklopu.

Edit:
Ne nevalja ni ovako.
Reply
Redukuj problem na to da iz ADC-a dobiješ napon u voltima.
Dobiti iz napona temperaturu je onda vrlo jednostavno, da ne kažem trivijalno.
Reply
Nije uopste dobar pcb, ko zna sta ads1115 cita posto sam skroz pogresno uvezao na shemi jbc, i ne mogu nista da uradim na pcb jer sam komplikovano vodio vodove na pcb tako da ne mogu ni da ih prelemim sad a ujedno je zajednicko napajanje sa raspberry pi 4 i to switchersko, verovatno dolazi i do pada napona i ko zna kojecega a dodatno sto na ref pinu od ad8495 nemam referencu i sto mi je sve na jednom te istom gnd i nemam uopste earth, na ads1115 gnd pin ide preko L na gnd, ko zna sta se tu desava i na samom ref pinu od ad8495 i na svemu ostalom, nemam volje ni da trazim niti da merim kad nije dobro odradjeno, sacekacu ovaj novi pcb pa cu nastaviti dalje, dzabe se mucim kada u startu nije uradjeno kako treba. Ovo je ta shema sto ne valja

https://forum.yu3ma.net/thread-2772-post...#pid123599
Reply
(11-10-2022, 03:05 PM)mikikg Wrote: AD8495 je vrlo "ozbiljan" integralac i prilično skup, 12E komad, prilično "pipava" sprava ...

Pogledaj ovu dev-pcb, pogledaj taj beli konektor i gde je IC stavljen!
Da li znaš čemu služi taj konektor i što je integralac baš tu stavljen?

[Image: attachment.php?aid=38745]

Za ADS1115 (isto poskuplji, 6-7E) iskreno ne znam što je uopšte stavljan, imao si A/D konverter u samom PIC, malo ti 10bit A/D?

BTW: Obrati dobro paznju da ni na Ersa-i ni na Weller-u temperature na displeju nisu iskazane sa decimalnim mestima nego celobrojne vrednosti! Što li je to tako, ne umeju bolje da naprave? Smile

Taj IC ako pogledaš naslov u DS ima kompenzaciju hladnog kraja (Cold Junction Compensation) inače vrlo bitna stvar kada se radi sa termo parovima.

Svaka dva provodnika od različitog materijala ako se spoje u jednu tačku (kao kod termo-par-a) imaju osobonu da PROIZVODE NAPON, baš tako, proizvode napon zavisno od temperature. To možeš da probaš, uzmi termo par i ubodi u voltmetar!
Radi se o relativno malim naponima, milivolti su u pitanju i to je ta osobina koja se koristi za merenje temperature.

E sad, ti uzmeš i krajeve tog senzora (kablove) i spojiš na PCB recimo preko print kleme.
U tom grmu leži zec, spojio si kabal od senzora sa klemom koja je sigurno od drugog materijala i samo možeš da predostaviš šta se desilo, eto ti vraga i tu se stvorio neki TERMO PAR NAPON na samoj klemi! Isto se desi i ako kabal zalemiš na PCB, opet različiti materijali, i preko toga još i kalaj tako da se i tu stvori neki TERMO PAR napon.

Kada se to sve tako sabere, to pravi tolike probleme da merenje postaje potpuno netačno i verovao ili ne greška će zavisiti od temperature te glupave kleme!!!

Da bi se to sve ipak vratilo na svoje mesto, uvedena je kompenzacija hladnog kraja, bukvalno moraš da znaš temperaturu te kleme gde se spaja provodnik od senzora sa elektronikom i zato su napravljene te vrlo specifične kleme kao sa fotke gde je IC preko tih bakarnih elemenata veoma dobro termalno-spregnut tako da IC sa svojim INTERNIM TEMPERATURNIM SENZOROM meri tu temperaturu i za toliko "koriguje" izlazni napon da se ta greška anulira!

Zato je sam IC bukvalno ispod kleme, mogu i druge "normalne" kleme ali da IC bude baš tu ispod zbog bolje termalne sprege.
Bitno je da na putu tih provodnika nemaš druge spojeve/konektore jer ako ih imaš kompenzacija više ne može da se primeni jer na nekoj tamo drugoj tački (spoju/klemi) se pojavljuje greška a ti možeš samo jednu tačku da kompenzuješ i onda se projektuje tako na primer za lemilice da taj IC (ili neki drugi sličan) mora da bude postavljen ispod konektora koji je na kućištu sklopa jer moraš da preskočiš sve ostale spojeve.

Kada se to postavi na svoje mesto gde treba i reši tako kako inače moraju da se vezuju termoparovi, onda počinje da ima smisla cela priča pa može dalje da se diskutuje oko potrebnog pojačanja i A/D konverteru.
Reply
Hmm ok, ima smisla! Kako su resili na https://learn.adafruit.com/assets/74030 ? Vidim da je daleko klema od ic-a ali nisam procitao da se neko zali na neku drasticnu ne tacnost... znaci da ipak to radi pristojno i tako?
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 11 Guest(s)