Thread Rating:
  • 2 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Analogni signal generator za audio primene
Bilo bi interesantno izmeriti napone pri kojima se dobija stabilno preklapanje opsega, kao i varijaciju napona od najniže do najviše frekvencije unutar opsega.
Reply
Biti će i to kada do kraja isprobam ton generator,ali sljedećih par dana ništa od toga. Trenutačno imam na radnom stolu raskopanu hrpu potenciometara iz jednog vintage Sansui receivera koji idu na čišćenje i onda slaganje na pločice da čim prije taj dio receivera složim da ne zaboravim gdje koja žica ide(iako sam sve poslikao i zapisao). Nakon toga se mogu malo pozabaviti sa ton generatorom.

Za mjerenje napona bi čak mogao upotrijebiti voltmetar na HP 334A jer ću sigurno lakše tamo vidjeti točno koja je varijacija nego na skopu bez markera.
Reply
Ako nekome treba evo gotovih modula za izlaz ovog ton generatora.

https://www.ebay.com/itm/152845033782
Reply
Pozdrav svima,
Nisam zeleo da otvaram novu temu ali bih želeo sebi da napravim jedan signal generator. Pratio sam ovu temu i mislim da bi mi ova verzija bila komplikovana za moj nivo znanja i mogucnosti, stoga sam mislio da pravim jednostavan Borin generator ili neki po vasoj preporuci?!
Pocetnik sam tako da mi nije bitno da uredjaj bude vrhunskih karakteristika ali je pozeljno svakako ako je moguce😊
Reply
Danas sam rešio da doteram generator do finalne verzije pa evo rezultata.U oscilatoru OPA8210 i sa 5.5Vpp na izlazu oscilatora nema problema pri brzom prebacivanju frekfencije(kod mene je preklopnik umesto potenciometra) od MIN do MAX kao i brzom promenom dekada
,oscilator se bez problema stabilizuje.Sa četvrte na treću i sa treće na drugu  dekadu na oko skoro trenutna stabilizacija amplitude dok sa druge na prvu 5 do 6 sekundi ali onda menja i sijalicu.Na izlazu generatora imam na sinusu MAX 12Vpp dok po uputstvu bi trebalo 17Vpp ali to je cena stabilnosti generatora kod mene.Probao sam i OPA1656 ali sam se razočarao.OPA1656 je stabilan sa MAX 3.5Vpp na izlazu oscilatora a preko toga brlja.Sa 5.5Vpp na izlazu oscilatora četvrta dekada ne radi.Toliko od mene.
Reply
Signal Generator je generalno komplikacija, prvo mora da se napravi kompromis izmedju više parametara:

1. Opseg generisanja frekvencije
a) Audio opseg
b) > 100 KHz
c) DC + > 100 KHz
d) RF

2) Vrte generisanja signala
a) Sinus (što manji THD)
b) Pravougaoni (što manji rise/fall time)
c) Ostalo, programabilno, modulacija

3) Perfomanse
a) Stabilnost frekvencije
b) Izlazni nivo, šum, offset
c) Zaštita
d) Digitalni interface

Popunite upitnik pa da predložimo nešto Smile
Reply
Najvise mi treba za audio, tako da su odgovori sledeci:
1. a) Audio
2. a) sinus do 100kHz ( moja želja ako je moguce 1Hz do 1MHz )
b) pravougaoni <10 Sec rise time
3. Perfomanse
Zastita uvek dobro dodje, ali ovde nemam neke zelje ni zamisli
Reply
Onda je nabolje da uradiš sa OTA operacionim, to je najjednostavnije, radi vrlo dobro i može da ima opseg 1Hz - 1MHz sa jednim potenciometrom (ili dva za grubo i fino).
Pisali smo o tome u ovoj temi, pogledaj apliacionu notu za CA3080 - 2MHz, Operational Transconductance Amplifier (OTA)

FIGURE 2. 1,000,000/1 SINGLE-CONTROL FUNCTION GENERATOR - 1MHz TO 1Hz

https://forum.yu3ma.net/attachment.php?aid=28316
Reply
(03-13-2022, 04:41 PM)djuma89 Wrote: Najvise mi treba za audio, tako da su odgovori sledeci:
1. a) Audio
2. a) sinus do 100kHz ( moja želja ako je moguce 1Hz do 1MHz )
    b) pravougaoni <10 Sec rise time
3. Perfomanse
Zastita uvek dobro dodje, ali ovde nemam  neke zelje ni zamisli
Meni ovde nedostaje THD oscilatora u sinusnom modu.

Ako te interesuje merenje izobličenja uređaja koje praviš ili kupuješ, a danas se bez ikakve muke prave predpojačavači sa THD ispod -120dBc, onda THD oscilatora mora da bude bar za 10dB bolji.  Gradnja takvog oscilatora je ozbiljan projekat, čak i ako ima samo jednu frekvenciju.
Takvi oscilatori su ograničeni na prošireni audio opseg, do 100kHz.

Za rutinsko testiranje pomoću osiloskopa dovoljan je jednostavan oscilator, napr. onaj sa OTA koji je Miki predložio, ili nešto sa ICL8038 (Kinezi ih prodaju za maje od 10 evra).
Nešto skuplji su kineski DDS signal generatori, vrlo udobni za primenu, ali im je THD još gori nego kod ICL8038 (imam i jedne i druge).

Pozdrav
Reply
Izvinjavam se za mali offtopic, ali zavrsavam sa ovim komentarom.
Interesuje me koju opciju je najbolje odabrati od ponudjenih:
1. Opcija: https://www.kupujemprodajem.com/elektron.../133879694
2. Opcija: https://www.kupujemprodajem.com/elektron...s/45672331
3. Opcija: CA3080 ali ovde nemam PCB to mi malo komplikuje.
4. Opcija: Jednostavan Borin ili LOW THD. Ovo je opcija koju bih voleo da radim, ali vec vidim u startu da bih imao problema sa preklopnicima. Mozda kuci imam nesto ali koliko vidim na netu je slaba ponuda.

Hvala svima na odgovoru.
Reply
Ne valja ti ni jedan od tih. Recimo ovaj je jeftin, varijanta do 20MHz, čak i skuplje verzije su prihvatljive cene.

https://www.aliexpress.com/item/10050027...mainSearch

Imaš puno nekih skromnijih modula jeftinih kod Kineza, ali ne preporučujem ništa od toga. Ja imam DDS generator (25MHz) u sklopu USB osciloskopa (4x250MHz) i zadovoljan sam. Za ono što meni treba sasvim zadovoljava. Sve zajedno, osciloskop i generator sam platio manje od 200eur, pri čemu je  država uzela samo 1000din. Tad kad sam nabavljao su poštarine naravno bile znatno manje nego danas. Vrlo je praktičan, za mene amatera,. Kad ga ne koristim stoji u jednoj maloj kutiji. Mislim da je ova cena još uvek prihvatljiva, za ono što se dobija. 

https://www.aliexpress.com/item/40000331...mainSearch
Reply
Braca,


U međuvremenu lagano slažem kutiju gdje će biti ton generator. Imam jedan dobar rack u koji bi smjestio nekoliko instrumenata za testiranje audio uređaja. 




Trafo za napajanje pojedinih "modula" je namotan tako da svaki modul ima zaseban namotaj i ide na vlastito napajanje čije su mase odvojene. E sada za početak da li bi bilo dobro bnc za ton generator prišarafiti na šasiju ili da ga izoliram? Činčeve koje sam stavio na ulaz malog pojačala koje isto ide u ovu kutiju sam izolirao da ne bi kojim slučajem dobio nekakvu petlju mase pa nekako naginjem tome da izoliram i ovaj bnc.
Reply
Uh, gde si to našao da me pitaš Confused .
Knjige su o tome napisane, o diskusijama na forumima da ne pričam, a Bruno Putzeys je pojam "masa" uzeo kao moto za svoj preamp u Linear Audio Vol. 5.

U vezi s tvojim pitanjem imam dva iskustva.

Prvo je merni pojačavač koji je početkom 90-tih razvio Razvojni institut firme "Sulzer" i koji sam koristio nekih 10-tak godina.
Koncept se zasnivao na totalnoj izolaciji mernih kola od šasije: svi BNC priključci su bili izolovani, a za mostne davače su bili korišćeni petopolni izolovani konektori Fischer.
U jednu kutiju (rack) od 19" bilo je spakovano 16 kanala. Imali su i standard za izradu petopolnih kablova za davače tipa mernog mosta.
Tim sistemom sam radio merenja industrijskim postrojenjima u desetak zemalja, od Engleske do Indije, u blizini motora od po nekoliko MW, i samo u nekoliko situacija sam morao da žongliram oko uzemljenja.
Međutim, realizacija takvog sistema je zahtevna i za uslove tipične za naše (audio) primene nije ni potrebna.

Moje drugo iskustvo je vezano za merenja koja danas radim i gde se merni sistem zasniva na uzemljenim (vezanim za kutiju) konektorima.
Tu je pre svega Gronerov LNA čiji su ulazni i izlazni BNC zašrafljeni za Al-kutiju, a pin 3 izlaznog XLR-a (pin 2 je "vruć") je vezan na masu preko otpornika od 100 oma.
Priključci Viktorovog oscilatora (direktni (RCA) i preko ugrađenog bafera (BNC)) su takođe u kontaktu s kutijom.
U takvom, heterogenom sistemu, pre merenja uvek moram da proverim nivo smetnji iz mreže i po potrebi dodatno povežem kutije između sebe, odn. sa zaštitinim uzemljenjem.

Prema tome, mislim da nema smisla ići na potpunu izolaciju od spoljašnje kutije (rack-a).
Naravno, možeš uzeti izolovana BNC gnezda i njihovu masu direktno povezati sa masom konkretnog modula, mada ih na velikom forumu ne preporučuju jer ostaje prsten širine do 1mm (izolacija od mase) kroz koji može da uđe EMI.
Takvo rešenje imam na Wurcer-ovom LNA i do sada nisam imao problema.

Nadam se da će ti ovo biti od koristi, iako je "okruglo, pa na ćoše".

Pozdrav
Reply
Ma da, ti zapravo imaš uređaje koji u sebi nemaju mrežni ispravljač pa onda mase između kutija spajaš kako najbolje paše tako da sam konektor može biti prišarafljen na šasiju dok je meni jedna šasija zajednička za nekoliko uređaja. Uglavnom danas ujutro mi je pala neka ideja na pamet koja možda nije niti loša jer ovo neće biti mjerni uređaj sa kojim ću izvlačiti zadnje nV šuma iz DuTa.

Izbušim rupu na prednjoj ploči malo veću od BNCa. Uzmem komad jednostranog vitroplasta koji je naravno veći od te rupe i na njega pričvrstim BNC. Onda taj komad vitroplasta pričvrstim na prednju ploču tako da je strana bez bakra uz prednju ploču.Bakar na vitroplastu je naravno na masi BNCa i ide na masu ton generatora. Tako da zapravo nema onog prstena kroz koji mogu ući EMI smetnje, a mogu staviti neki prekidač sa kojim biram hoću li da je BNC spojen na šasiju ili ne. Iako je ovo po meni tjeranje mak na konac što se tiče EMI smetnji ali DIY je pa zašto ne probati.
Reply
Slučajno sam naletio na jedan simpatičan frekvencmetar koji bi možda mogao biti zgodan za ovo. Radi se o ATtiny414 sa OLED 128x32. Kako mi je prostor na prednjoj ploči za frekvencmetar veoma ograničen(nekih 4x2cm) većina riješenja koja sam našao baš i nisu odgovarala. Jučer sam sasvim slučajno naletio na ovaj projektić koji bi mi dimenzijama savršeno odgovarao tako da sam naručio dijelove i kada stignu javim kakav je rezultat.

http://www.technoblogy.com/show?20B4
Reply
Mjerenje niskih frekvencija (audio) je specificno i zahtjeva bas zahtjevnu-dobru opremu. Counter-brojac treba imati
bar tri vremenske baze 100mS da bi se pratila promjena frekvencije generatora-rezolucija 10Hz; 1 Hz da se ocita
stvarna frekvencija i 0,1 Hz (10 Sec) da se moze ocitati i desetinka Hz.
Zato ova (instant) rjesenja sa MCU i jednom vremenskom bazom tesko mogu zadovoljiti potrebe mjerenja niskih
frekvencija-osim ako se SW ne prilagodi potrebama.-

pOz
Reply
Promakao mi je tvoj odgovor.

Meni ovaj ton generator stoji sa strane i još nije skutijan samo iz razloga što mi treba neki frekvencmetar koji će poslužiti u svrhu okvirnog očitanja frekvencije. Mjesta da stavim OLED display imam točno 15x38mm pa nešto kompliciranije/većih gabarita što se tiče hardvera baš i ne odgovara. Uglavnom naručio sam dijelove pa kada stignu isprobati ću kako to funkcionira. Negdje mi stoji neki jeftini kineski kit frekvencmetra sa 7-segmentnim LED displayom koji je radio čisto ok koliko se sjećam i na frekvencijama tipa 50Hz.

Mislio sam čak i nacrtati skalu umjesto frekvencmetra ali Braca kaže da je bi trebala biti logaritamska i moguće da se ponešto razlikuje kada se prebaci opseg tako da sam to okačio mačku o rep.

Inače ako mi treba precizno očitati frekvenciju imam onaj odličan frekvencmetar od HPa.

Danas sam nacrtao PCB za gore navedeni frekvencmetar.ATtiny414 mi je stigao neki dan i sada čekam OLED sa aliexpressa.

.zip   Frekvencmetar.zip (Size: 53,21 KB / Downloads: 4)
Reply
Puževim korakom naprijed. Evo polagano se skutijava ovaj ton generator. THD sam izmjerio i on je na nekih -85dB jer HP 334A ne može da mjeri ispod toga... kuc kuc, Braca ajde kreni sa pojačalom izobličenja. Tongue Tongue Big Grin
Prevrtio sam sve frekvencijske opsege i tipove signala i na osciloskopu izgledaju odlično. Kada skutijam onda ću ponovo sve izmjeriti i okačiti brojke/slike. Ton generator će biti ugrađen u kutiju sa malim pojačalcem i phono pretpojačalom, te sigurno budućim pojačalom izobličenja i možda još nekim uređajčićem koji bi bio koristan kao mjerni lanac za audio tehniku.







Reply
osmišljeno prva liga!
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
Osmišljeno već tamo 2016te, te godine je napravljen PCB koji napaja "module". Big Grin  U planu je bio napraviti mainframe za nešto drugo ali kako sam nabavio relativno malu šasiju planovi su se promijenili ali u dobrome smjeru.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 16 Guest(s)